Növényvédelem

Mikor ,,robbanhat be” a drónos permetezés Magyarországon?

Agrofórum Online

Nehéz lenne teljességében átfogni a 2022-es PREGA előadásainak tematikáját, amire nem is teszek kísérletet, hiszen a majdnem 100 előadó fejenként tízperces előadása főként a belekóstolás, gondolatébresztés hasznos élményét biztosíthatta.

Volt azonban egy olyan téma a májusi rendezvényen, ami különösen nagy hangsúlyt kapott, és ami rendkívül meghatározó eleme lesz a jövő precíziós mezőgazdasági, növényvédelmi technológiájának: ez pedig a drónos permetezés. Amint a hazai jogszabályi háttér, a drónpilóta-képzési feltételek rendeződnek, a drónos permetezés kétségtelenül jelentős szerepet fog betölteni a precíziós gazdálkodásban, amely az európai zöld megállapodásban foglalt növényvédőszer-felhasználás csökkentésére vonatkozó elvekkel is harmonizálhat.

A drónozás növényvédelmi jogszabályai betarthatók

Jordán László, a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság igazgatója a drónos növényvédelem jelenlegi helyzete kapcsán elmondta, hogy a megfelelő technológia kivitelezéséhez három dologra van szükség: a feladatot ellátni képes drónra, drónos kijuttatásra alkalmas növényvédőszerre, és jogszabályi környezetre.

Jelenleg számos dróntípus kerül forgalomba hazánkban is, ugyanakkor a permetezés ellátásához megfelelő típusminősítésre van szükség, amellyel kapcsolatban a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők. Az egyetem közlése szerint

a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja a növényvédelmi gépeket – különös tekintettel a permetező drónokat – gyártó és/vagy forgalmazó vállalatokat, hogy 2021. december 1-jén hatályba lépett az Agrárminisztérium új rendelete, amely lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését. A minősítési eljárást a gyártó és/vagy forgalmazó köteles kezdeményezni, annak érdekében, hogy Magyarországon kizárólag cseppképzési és szórástechnikai szempontból megfelelő növényvédelmi gépeket vehessenek használatba a termelők.

Azon drónforgalmazók számára, akik a rendelet hatályba lépése előtt típusminősítés nélkül forgalmazták drónjaikat, június 30-áig pótolhatják azt.

Jelenleg ugyanakkor drónos kijuttatástechnológiára nincsen engedélyezett növényvédő szer. Ennek oka az, hogy számos beállítási kérdés merül fel a drónok kapcsán, amelyek még megválaszolásra várnak. Örömre ad okot azonban, és a megfelelően kivitelezett technológiának is megágyaz, hogy a légi növényvédelmi jogszabály hatályát kkiterjesztették a drónokra is.

A drónpilótaképzések kapcsán fontos megemlíteni, hogy a Nébih honlapján egyelőre még csak az engedélyezett felnőttképzési intézmények számára közzétett felhívás található meg, de mint az Jordán László előadásában elhangzott, hamarosan nyilvánossá válik az intézményi lista is, ahol jelentkezni lehet a képesítés megszerzésére.

A drónok mezőgazdasági célú alkalmazása speciális műveleti kategóriába tartozik. Ez többek között azt jelenti, hogy a tevékenység megkezdése előtt műveleti engedélyt kell kérni. Jordán László szerint a növényvédelmi jogszabályok megszülettek, betarthatók, azonban a légi közlekedéssel kapcsolatos rendelet, valamint a műveleti engedélyezés menete még módosításra szorul.

Hasznos rovarokat is szór a drón

A tekintetben, hogy mi zajlik Európa más területein, érdemes megemlíteni a Skandináv régió államait vagy Svájc esetét, ahol növényvédelmi célú permetezés 150 kg tömegű drónokkal is lehetséges, és minden egyes drón hatósági engedélyezés útján vethető be, valamint az éves drónos permetezési szerződés sem idegen e tájakon.

Németországban például szoros együttműködés zajlik a növényvédőszer-gyártókkal. Ugyanitt majdnem 300 000 hektáron zajlik olyan, az egyes kártevők petéit parazitáló Trichogramma petefürkész darazsak kijuttatása, amely folyamat kapcsán nagy könnyebbséget jelent a drónok bevetése.

A drónok tavi, illetve tengeri halgazdálkodás során is alkalmazhatók például olasz, spanyol területeken. A felsoroltak mind rendkívül gazdag felhasználói lehetőségekről árulkodnak.

Spórolás, elsodródás, oktatás

A növényvédő szerek talajra jutásának mértéke rendkívül fontos paraméter annak megítélésében, hogy egy permetezéstechnológia mennyire hatékony. A PlantaDrone Kft. szerint kutatásaik igazolták, hogy a konvencionális permetezéstechnológiához képest akár 67,78 százalékos növényvédőszer-mennyiség, vagyis hektáronként 14,57 Euró megtakarítás (utóbbi tekintetében ennek idei mércével mérve akár a kétszerese is) elérhető, ami egyáltalán nem mondható elhanyagolhatónak. A hatékonyabb megtakarítás érdekében bizonyos drónforgalmazó vállalatok a beruházó képzését is biztosítják.

A drónokkal kapcsolatos egyik fő aggály az elsodródási kockázat. Ennek kapcsán érdemes megemlíteni Törőcsik Pál, a WohnderDrone Kft. növényvédő szakmérnökének a szabályozott cseppképzésről megosztott gondolatait, amely nem húzható rá specifikusan a drónos permetezésre. A leggyakrabban használt hidraulikus cseppképzés egyik meghatározó eleme a véletlenszerűség, amelynek eredménye a szabályozatlan cseppek keletkezése. Ez annyit takar, hogy rendkívül tág tartományban mozog a képződött permetlé-cseppek mérete. Az 50 mikron mérettartomány alatti cseppek nagy része szinte el sem éri a kezelendő levélfelületet, ehelyett nagy valószínűséggel a légáram útján elszállítódik – akár kontinensnyi távolságokra is.

A szabályos cseppképzés, controlled droplet application (cda) során azonban egy elektromos áram segítségével forgatott fogas fogadótárcsa vékony folyadékszállá alakítja a ráfolyatott permetlevet, ezzel szabályozott cseppméretet eredményez. A gyakorlat szintjén ez 8-10 liter/hektár lémennyiség felhasználását eredményezheti, ami jelentős növényvédő szer- és vízmegtakarítást jelent.

Érdemes fontolóra venni a drónpilóta képzéseket, ha ilyen eszköz használatában gondolkodnak a termelők, vállalkozók. A gépbeszerzés és a szolgáltatói igénybevétel kérdéseire hívta fel a figyelmet Király Balázs, a Swissparts Hungary Kft. (Droneone) ügyvezetője. Javaslata szerint a dróntechnológiát kisebb területen érdemes elkezdeni, leginkább tesztelni. Amennyiben ez beválik, úgy a bővítés útjára léphet a felhasználó. Aki már használja a technológiát, érdemes megfontolnia, hogy frissítené-e ismereteit a témában.

Nagy robbanás várható

Amint a fent említett tényezők rendeződése véget ér, várhatóan nagyot fog robbanni a mezőgazdasági hasznosítású drónok piaca, élvezve a működtetést biztosító jogi-szakmai környezetet. Az európai zöld megállapodásban foglaltak szerint 2030-ra felére kell csökkenteni a kémiai növényvédő szerek felhasználásának mértékét az Európai Unióban, így a szakszerű, tudással megtámogatott drónos permetezés valóban megtámogathatja az ilyen célkitűzések megvalósítását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Drónkiszolgálás a gyakorlatban

2024. október 10. 16:10

A kijuttatódrón effektív üzemeltetését az akkumulátorok száma, töltésük gyorsasága, valamint a kijuttatni kívánt anyag előkészítése és kezelése jelenti.

Növényvédelmi drónpilóta képzést indít Szarvason a MATE és az ABZ Drone

2022. október 20. 10:43

2023. januárjában közösen indít növényvédelmi drónpilóta képzést Szarvason a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az ABZ Drone Kft.

Jöhet a drónos permetezés! - Indulnak az első tanfolyamok

2023. február 12. 09:38

Nemcsak a növényvédelemben alkalmazhatók sikerrel a drónok, hanem a mezőgazdaság más területein is úttörő szerepük lesz, például a monitorozásban.

Csúsznak a drónokkal kapcsolatos uniós előírások

2020. június 7. 08:36

A drónalapú szolgáltatásokkal jelentős mértékben növelhető a vállalatok innovációs szintje, költséghatékonysága, hozzáadott értéke, ezek által pedig értékteremtő, gazdaságélénkítő képességeik is.