Növényvédelem

Mikrobiológiai megoldások a toxinszennyeződések ellen

Agrofórum Online

A különféle szántóföldi termények mikotoxin-szennyezettsége évről évre visszatérő probléma a hazai mezőgazdaságban. A szennyezett áru emberi fogyasztásra és állati takarmányozásra is alkalmatlan, ráadásul bizonyos toxintartalom felett pont a veszélyessége miatt kereskedelmi forgalomba sem hozható.

A már korábban ismert, a Fusarium-fajok által okozott DON, zearalenon és más toxinok okozta problémák mellé a szélsőségesen forró, aszályos években csatlakozott a döntően a kukorica termését beszennyező aflatoxin-szennyezés is. Joggal merülhet fel a kérdés: mit lehet tenni mezőgazdasági termelőként a toxinszennyeződés, illetve az ezért felelős kórokozók ellen?

Régi, veszélyes ismerős

A gabonák kalászfuzáriózisa, illetve a kukorica csőpenészedése már régóta ismert, a termelőket sokszor igen nehéz gazdasági helyzetbe hozó probléma. Mindkét esetben a különféle Fusarium-fajok a felelősek a fertőzésért és a mikotoxin-szennyezésért, ugyanakkor a két növénycsoport esetében a kórfolyamat eléggé különböző.

A kalászos gabonák esetében a kórokozók a kalászolás végétől egészen a tejes érés végéig képesek megfertőzni a fogékony állapotban levő kalászokat. Ennek csúcspontja a virágzás, de egy masszívabb fertőzés ebben az időszakban bármikor bekövetkezhet, ha a kalászok nedvességborítottsága pár órán át fennáll és van elegendő fertőző anyag a levegőben.

A kalászfuzáriózis minden évben visszatérő probléma
A kalászfuzáriózis minden évben visszatérő probléma

A kalászosok termésének toxinszennyeződését előidéző kórokozók ellen már vannak tradicionális védekezési módszerek, amelyek különböző hatékonyságot mutatnak a kórokozókkal szemben.

Az agrotechnikai védelem, mint pl. a kukorica és a kalászos elővetemény kerülése, a gazdanövények tarlómaradványainak leforgatása eléggé jó hatékonyságot mutatnak, de nagyobb járványveszély esetén nem elegendőek.

A genetikai védelem sajnos nem elégséges. Bár van ugyan már hazánkban is állami elismerést nyert, fuzáriumrezisztens búzafajta (Jegenye), de a vetésterületen uralkodó kenyérbúza fajták döntő hányada fogékony.

A durumbúza fajták ráadásul sok esetben rendkívül fogékonyak, mivel esetükben a termés minősége egy mindent felülíró követelmény és gyakran a rezisztencia és a minőség között meglehetősen erős negatív korreláció van.

Léteznek ugyan a biotermesztés számára kinemesített kenyérbúzafajták, de ezek hozama és főleg minősége még elmarad a konvencionális termesztést uraló fajtákétól. Járványveszélyes időszakban éppen ezért a fajták genetikai védelmére nem nagyon számíthatunk.

Nem mindig hatékony a kémiai védelem

A kémiai védelem a kórokozó Fusarium fajok ellen bevált gyakorlat, de sok esetben nem képes megfelelő hatékonyságot elérni. A hatásos védelemhez a kalászokat oldalról kell lepermetezni, ami sok termesztő esetében nem valósul meg. Nehezíti a védekezés jövőbeli helyzetét az is, hogy a második legjobb hatóanyag, amely a Fusarium-fajok ellen ismert, a tebukonazol várhatóan már csak két évig áll a gazdálkodók rendelkezésére.

Mindezek mellett van lehetőség a biológia védelemre is. A fuzáriózis kiinduló anyaga az a szerves tarlómaradvány tömeg, amely a talaj felszínén, vagy abba beágyazódva helyezkedik el. Itt alakulnak ki a kórokozók termőtestei, ahonnan az aszkospórák megfertőzhetik a fogékony állapotban levő kalászokat.

Ha ezt a szerves anyagot más mikrobák elfogyasztják a kórokozók peritéciumainak kifejlődése előtt, akkor a kórokozók „éhen halnak” és a fertőzési nyomás kisebb lesz. Erre a célra a különféle tarlómaradvány-lebontó baktériumkészítmények kiválóan alkalmasak.

Használatukkal a többi védekezési lehetőséget is felhasználva már jó eséllyel leszorítható a toxinszennyeződésért felelős kórokozók fertőzése egy olyan alacsony szintre, ahol már a toxintartalom is határérték alatt maradhat.

Újabb kihívások

A kukorica esetében a kórfolyamat számottevően eltér a kalászosokétól. Még a fuzáriumos csőpenészedés esetében is, bár ott ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a Fusarium culmorum, vagy Fusarium graminearum kórokozók a bibeszálak megfertőzésével jutnak el a csőkezdeményhez. A kukoricánál sokkalta gyakoribb, hogy a toxintermelő gombák valamilyen sebzés útján fertőzik meg a szemeket.

A fertőzött csövek toxinszennyezettsége veszélyes a velük táplált állatokra
A fertőzött csövek toxinszennyezettsége veszélyes a velük táplált állatokra

A csövek fuzáriumos elfertőződése mellett a kukorica esetében a szemek aflatoxin-szennyeződése is veszélyt jelent. Ezért a nagyon veszélyes toxinért különféle gyakori penészgomba fajok, elsődlegesen az Aspergillus flavus a felelősek. A fertőzés sokszor szemmel alig érzékelhető, a szemek nem töppednek össze, mint pl. a fuzáriumos gabonaszemek, így mechanikai tisztítás útján sem lehet megválni tőlük.

Védekezési lehetőségek

A fuzáriumos és az aspergillusos cső- és szempenészedés ellen szintén több védekezési lehetőségünk is van. Az agrotechnikai védekezés elemei közül kiemelendő a különféle virágzási és érési idejű hibridek termesztése, amely lehetőséget nyújthat arra, hogy a kukorica egy része kisebb fertőzést szenvedjen el.

Szintén ide sorolható az olyan hibridek használata, ahol a csuhélevelek zártabbak, teljesen befedik a csövet. Ez ugyan az érés vége felé a gyors vízleadást hátráltatja, de egyre melegedő klímánk alatt – hacsak nem extrém hosszú tenyészidejű hibridről van szó – a kukorica tökéletes beérése természetes módon nem akadályozott.

A kémiai védelem ugyanakkor a kórokozó mikroorganizmusok ellen direkt módon nem lehetséges, csak a kukorica csövein, szemein sérüléseket okozó rovarok ellen lehetséges. Ez viszont erősen ajánlott, mivel a kukorica csőpenészedéséért gyakorta felelős Fusarium verticillioides, illetve az aflatoxin kontaminációért felelős Aspergilus, Cladosporium és Alternaria fajok alapvetően gyengültségi és sebparaziták. Minden olyan tevékenység, amely csökkenti a szemek sérüléseinek számát, az csökkenti egyúttal azok megbetegedését és a szennyező toxinok mennyiségét is.

A toxintermelő gombák ellen ugyanakkor létezik biológiai védelem is. Amennyiben sikerül a fertőző anyag mennyiségét csökkenteni, akkor a sérült szemek elfertőződésének aránya is kisebb lesz.

Erre a célra a különböző, Bacillus subtilis mikrobát tartalmazó készítmények használata javasolt. Ez a baktérium sokféle antibiotikumot termel, amely képes a toxintermelő gombák populációját a talajban és annak felszíne közelében számottevően csökkenteni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

2025. március 28. 11:10

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.

Monília: veszélyben a kajszibarack

2025. március 27. 08:10

Több gyümölcsfaj esetében is egy agresszív kórokozó, a csonthéjasok moníliája okozza a termesztők számára a legnagyobb problémát.

Ezt tegyük monília ellen + videó

2025. március 26. 16:30

A virágfertőző monília elleni védekezés nem várhat. Videónkból kiderül, hogy mit tanácsol Zsigó György növényorvos.

Tafrinás levélfodrosodás: időszerű az őszibarack védelme

2025. március 26. 11:10

Gyakorlatilag már a napokban szükséges lehet a tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés, mivel sok rügy végén már láthatóak a lomblevelek.

Alakul a csőpenészedés, sebzés útján fertőznek a gombák

2024. augusztus 5. 09:10

A csőpenészedés alatt olyan gombák megjelenését kell érteni a kukorica termésén, amelyek a látható jelenlét mellett még egy durvább problémát is jelentenek a felhasználók számára. Szinte mindegyik ilyen kórokozó valamilyen mikotoxint termel.

Nagyot „hajrázott” a kukorica Magyarországon

2023. november 16. 13:40

Az őszi betakarítási munkák befejeződtek, a munkálatok végét jelentősen megnehezítette az elmúlt hetek csapadékos időjárása.

Aflatoxin-szennyezettségtől mentes kukoricát termesztettek Magyarországon

2024. október 28. 07:10

Ha az átlaghőmérséklet +2 °C-kal nő, akkor a kukorica aflatoxin-szennyeződésének kockázata a dél-európai régióban nagymértékben, míg Magyarországon mérsékelten növekszik.

A golyvásüszög veszélyt jelent a silókukorica-szilázs minőségére – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 22. 14:10

A hónap utolsó dekádjában tovább folytatódott a forró, nyári időjárás. A csapadékot hozó frontok elkerülték a Kárpát-medence térségét, csupán helyi záporokra, zivatarokra van esély. A jelenlegi időjárás a meleg, párás időt kedvelő károsítók számára kedvező.