Növényvédelem
Fizetett tartalom

Most igazán veszélyesek a fénybogarak

Agrofórum Online

A repcét károsító rovarok második hullámát a repcefénybogarak alkotják. Sokan csak úgy egyszerűen repcefénybogárnak hívják őket, pedig a többes szám használata teljes mértékben helytálló. No, nem azért, mert ezek az apró bogarak általában nagy egyedszámban jelennek meg a repcében, hanem azért, mert igazság szerint öt, egymáshoz megtévesztésig hasonló bogárfaj egyedeiről van szó.

Veszélyben a bimbók

A repcefénybogarak már egészen korán, sokszor már január végén, a repce szárát károsító ormányosbogarakkal együtt megjelennek a repcevetésekben. Ekkor még csak betelepülnek a repcetáblákba és várják, hogy valamikor később a repce elkezdje a fejlődését, és virágzatot neveljen ki. Ebben az időszakban ezek a bogarak még semmiféle kárt nem okoznak a repcében.

A repce fejlődésének előrehaladtával a fénybogarak mennyisége egyre emelkedik és étvágyuk is megnövekszik. Ugyanakkor táplálkozni legfeljebb alternatív táplálékforrásokon, a repcében esetleg előforduló virágzó gyomnövényeken tudnak. Rejtett bimbós és zöldbimbós állapotban a repce virágaiban még nem fejlődtek ki eléggé a portokok, amelynek tartalma, a pollen a legfontosabb táplálékuk.

A repce bimbóit kívülről rágcsáló fénybogarak
A repce bimbóit kívülről rágcsáló fénybogarak

A szárat támadó ormányosbogarak elleni védekezések a fénybogarak egyedszámát csak minimális mértékben tudják csökkenteni. Ellenük ugyanis kora tavasszal kell az inszekticides védekezést megejteni, amikor a fénybogarak populációja még alig tudta kolonizálni a repceállományokat. A bogarak döntő hányada ugyanis a repce bimbós és virágos állapotában keresi fel a repcét.

A jelenlegi időszakban viszont a repce már zöldbimbós, illetve helyenként sárgabimbós állapotban van. A bimbók belsejében a portokok java részben már kifejlődtek, így az éhes fénybogarak találhatnak bennük számukra kedvező táplálékot. Ezek a rovarok csak ilyenkor kártékonyak. Kívülről kirágva a bimbót táplálkozás közben megsértik a becőkezdeményt, amely elrúgódik, így abból termésre már nem számíthatunk. Ráadásul most már meglehetősen nagy fénybogárpopuláció népesíti be a repceföldeket, így a nagyfokú kártétel lehetősége fennáll.

Fénybogarak tömege a repce virágzatában
Fénybogarak tömege a repce virágzatában

A későbbiekben a repce virágzásának megindulásával a bogarak már kerülik a bimbókat és tömegesen repülnek át a virágzó növényekre. Felesleges már számukra kívülről rágni a bimbókat, amikor a kinyílt virágokban közvetlenül hozzáférhetnek a portokokhoz és bennük a pollenhez, amely a táplálékuk. De ez az állapot még messze van, addig még a virágzatokban egyre csak sokasodó bogarak már valós gazdasági kárt képesek okozni.

Az első virágok nyílása vonzza a fénybogarakat és a méheket is
Az első virágok nyílása vonzza a fénybogarakat és a méheket is

Védekezési lehetőségek

A repcefénybogarak ellen – ha nem akarjuk, hogy a termés jelentékeny hányadát elpusztítsák – mindenképpen védekeznünk kell még a jelenlegi, bimbós állapotban. Ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen hatóanyagú készítményt választunk erre a célra. Sajnos nemcsak Európában, hanem hazánkban is kialakult ezekben a károsítókban egy nagyfokú rezisztencia a szintetikus piretroidokkal szemben. Éppen ezért az ilyen hatóanyagú készítményeket más kártevők ellen vessük be és a fénybogarak ellen más hatóanyagokat részesítsünk előnyben!

Ennyi fénybogár lehet egy virágzatban
Ennyi fénybogár lehet egy virágzatban

A repcét veszélyeztető kártevők sora a fénybogarakkal még messze nem zárul le, így a piretroidoknak jut még szerep a védelemben. Az a lényeg, hogy a fénybogarak társasága ellen ne olyan készítményekkel védekezzünk, amelyek már eleve hatástalanok!

A későbbiekben, virágzás idején a fénybogarak jelenléte sokkal látványosabb lesz (fémes, fekete bogarak az élénksárga virágokon), viszont a virágzó repcében nem, vagy csak szélsőségesen nagyméretű populáció fellépése esetén tudnak kárt tenni. Sőt! A fénybogarak beporzó szerepe jelentős és napjainkban a mézelő méhek állományaiban bekövetkezett negatív irányú változások miatt ez a szerep egyre nagyobb jelentőségű lesz. Most védekezzünk ellenük, később pedig már ne bántsuk őket!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Csökken az unió őszi káposztarepce termése

2019. június 19. 12:18

A repce az EU fő olajnövénye: ehető olajként, bioüzemanyagként, valamint állati takarmányhoz használják fel.

Hároméves mélyponton is járt a kukorica ára

2023. szeptember 20. 09:10

A kukorica fellendült a három egymás utáni kereskedési napon látott csökkenés után, de nehezen tudta leküzdeni a globális kínálat túlterheltségét.

Fókuszban a repce

2023. május 19. 09:12

A repce számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik mind a termesztés, mind a felhasználás területén, melyekkel nagyban hozzájárulhat az egészséges táplálkozás és a környezettudatos üzemanyagipar fejlődéséhez.

Párizsban 5 százalékkal drágult a kukorica egy hét alatt

2021. május 31. 06:17

Európában a kukorica az alapos árnövekedés után 267,75 euróba került tonnánként. A többi főbb termék ára mérséklődött.