18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Növényvédelem

Pocokkártétel! Napraforgóban?

Agrofórum Online

A mezei pockok kártételét a „pockos” vidékeken gazdálkodók megszokhatták már, azonban az idei évben az szokatlan mértékben jelent meg a napraforgótáblákon is.

A virágzás előtt álló, csillagbimbós fejlettségű napraforgótáblák szemlézésekor sokaknak feltűnhettek az azokban sorakozó, lankadó, hervadó növények. Ez a fajta tünet önmagában nem jelent meglepetést, hiszen az akár a fehérpenészes szár- és tányérrothadás primer, talajból történő fertőződésének következménye is lehetett. Sok esetben azonban nem erről volt szó!

Az érintett növényeket (1. kép) közelebbről megvizsgálva azt láthattuk, hogy a szár a talajszint feletti 5–15 cm-es magasságban körbe van rágva (2. kép), a károsítás helyén pedig gyakran a fognyomokat is megtalálhattuk (3. kép).

1. kép: Pocokkártétel miatt sárguló, pusztuló napraforgó

Ez egyértelművé tette, hogy valamely kisrágcsáló lehet felelős a kárért, amely előfordulásának gyakorisága miatt nagy valószínűséggel a mezei pocok. A károsított növényekre sokszor a táblaszélen találhattunk, azonban a táblán belüli gyomosabb foltokon is előfordulhattak, ahol a mezei pockok takarásban, biztonságban, egy kisebb területen akár több növényt is károsíthattak (4. kép).

2. kép: A kártétel a szár talajszint feletti részét érinti

A növényeket a sebzésen keresztül másodlagos fertőzés (5. kép) is érhette, amely egyaránt lehetett baktériumos vagy gombás eredetű. A látottak alapján a kártétel végigkíséri a teljes vegetációs időszakot, jelenleg is rátalálhatunk még frissen károsított napraforgótövekre.

3. kép: A rágásnyomok egyértelműen mutatják, valamely kisrágcsálónk felelős a növény pusztulásáért

Mekkora az okozott kár mértéke? A károsított növények számát látva a károkozás minimális, az biztosan nem éri el a gazdasági kár szintjét. Azonban ami érdekes, az a kártétel gyakorisága, a korábbi években ilyenre nem láthattunk példát.

4. kép: A fedett, biztonságot jelentő gyomos foltokban a kártétel több növényt is érinthet

Mire hívja fel mindez a figyelmet? Az előző év súlyos vízhiánya hatással volt a mezei pockok állományára is, az olyannyira lecsökkent, hogy az ősz és tél során alig találkozhattunk a repce- és gabonavetésekben pocokkárral, „pocokfolttal”. Az idei év azonban sokkalta kedvezőbb körülményeket hozott a rágcsáló számára, ezért a szántókon egyértelműen érzékelhető a felszaporodása.

5. kép: A sérülésen keresztül a növény kórokozókkal is fertőződhet

Ez egyben azt is jelenti, hogy a most károsított napraforgótáblák után a vetésforgóban következő őszi kalászosokban – de általánosságban is – érdemes lesz fokozottan figyelnünk a pocokkártétel alakulását, amely az előző évhez képest várhatóan nagyobb mértékű lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek a napraforgótáblákon - 13. rész

2022. február 15. 08:43

Utolsó részéhez érkezett sorozatunk napraforgóval foglalkozó szakasza, amelyben a 2021. évben a napraforgótáblákon tapasztaltak kerülnek sorra. Ebben a részben azok a tünetek kerülnek bemutatásra, amelyek mögött élettani eredetű okok állnak. Mivel a napraforgóállományokban fennálló körülmények termőtájanként, de akár táblánként is jelentősen eltérhetnek, ezért ebben az esetben különösen igaz a már sokszor hangoztatott kitétel, ahogyan azt én láttam.

Elkészült a Syngenta kukorica és napraforgó vetőmag-kutatóbázisa

2020. június 25. 12:49

Európa legnagyobb kapacitású kukorica- és napraforgóvetőmag-kutatóbázisát építette fel a svájci székhelyű Syngenta Mezőtúron.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.