22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Növényvédelem

Rezisztens vetésfehérítők: új kihívás a kalászosokban

Agrofórum Online

A kalászos gabonák esetében talán a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak a kártételét leszámítva gyakorlatilag csak a vetésfehérítő bogarak és lárváik károsítása okozhat olyan, akár a termés döntő hányadának kialakulását veszélyeztető kártételt a kalászosokban, amely ellen valamilyen módon mindenképpen védekeznünk kell.

Sajnos az idei évben is megleptek minket ezek az apró, de nagy számban károsító jószágok. Sok termelő már a sokadik (viszont hasonló hatóanyagú!) inszekticides kezelést alkalmazza a károsítók ellen. Úgy tűnik, hogy lényegében hiábavalóan.

A vetésfehérítő imágó vagy lárva ellen védekezzünk?

A vetésfehérítő bogarak és lárváik ellen a kalászos gabonák növényvédelmi technológiájában két alkalom is adódik, amikor érdemes védekezni. Ez a védekezés jó eséllyel eredményes is lesz. Sajnos az első lehetőséget, a párosodás időszakában az imágók elleni védekezést sok termelő valamilyen indokkal kihagyja. Lehet, hogy arra gondolnak, hogy a bogarak sokasága ijesztő ugyan, de a kárt a lárvák okozzák, azok meg ki tudja, hogy majd hol fognak megjelenni?

Sajnálatos módon a kártevők nem osztják ezt az alapvetően optimista hozzáállást, és ha már nekiálltak párosodni egy adott területen, akkor már nem szívesen „utaznak” fáradságos munkával kilométereket, hogy egy másik gazdálkodó gabonaföldjét szerencséltessék megjelenésükkel, peterakásukkal és károsításukkal. Párosodás után ezek a kártevők már azon a táblán fogják lerakni petéiket, ahol abban az időben tartózkodnak.

Tavaszi kalászosokban még zajlik az imágók párosodása
Tavaszi kalászosokban még zajlik az imágók párosodása

A párosodás időszakában a vetésfehérítő bogarak imágói ellen alapvetően könnyű a védekezés. A „dupla bogarak” teljesen nyílt téren tartózkodnak, így a testük direkt lepermetezhető bármilyen inszekticiddel. Nem kell arra várni, hogy a bogarak táplálkozzanak a kezelt levelekből. Ráadásul az a kezelés sok esetben összekapcsolható a herbicides kezelésekkel is, így egy menetben meg lehet szabadulni a gyomoktól és a kártevőktől is.

Miért nehezebb a vetésfehérítő lárvák ellen védekezni?

Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak lárvái, az „árpacsigák” ellen már jóval macerásabb a kémiai növényvédelem. Ekkorra a peterakás elhúzódása, a fokozatos, esetenként igencsak lassú lárvakelés miatt a kártevők populációja fejlettség tekintetében igencsak heterogénné válik.

Egyszerre lesznek jelen még párosodó imágók, különböző korú lerakott peték és különböző fejlettségű lárvák. Ebben a populációban ideális, a kártevőpopuláció jelentős hányadát elpusztító kezelést jól időzíteni szinte lehetetlen! Ezért is kevésbé jó ötlet a már jelen lévő lárvák elleni védekezés.

Vetésfehérítő lárvák kártétele őszi árpában
Vetésfehérítő lárvák kártétele őszi árpában

Persze abban az esetben, ha már észlelhető valahol a lárvák kártétele, akkor nem nagyon marad más választásunk, mint az ellenük való, már kedvezőtlenebb körülmények között végrehajtandó inszekticides védekezés. Kérdés, hogy ez mennyire lesz sikeres.

Rezisztencia a hatóanyagokra?

Sajnos az idei évben igen sok termelő tapasztalhatta, hogy a vetésfehérítő bogarak ellen korábban igencsak hatékonyan alkalmazott, nagyon kis hektárköltségű szintetikus piretroid hatóanyagú rovarölő szerek szinte mindegyike esetében elmaradt a megszokott rovarölő hatás.

Ez persze lehetne kijuttatástechnológiai hiba eredménye is, de sajnos igen sok termelő esetében a teljesen precíz, minden követelménynek maximálisan megfelelő kijuttatási körülmények között végrehajtott kezelések sem hoztak sikert.

Itt már felesleges sajnos a védekezés
Itt már felesleges sajnos a védekezés

Sőt, nagyon sok esetben azt lehet tapasztalni, hogy a vetésfehérítő bogarak lárvái gyakorlatilag érzéketlenek a kijuttatott inszekticidekre. A már évtizedek óta alkalmazott szintetikus piretroid hatóanyagú készítmények ilyen gyors hatékonyságvesztése óhatatlanul felveti a hatóanyag, illetve a teljes hatóanyagcsoport ellen kialakult rezisztencia kérdését.

Mi a teendő?

Napjainkban, amikor a lárvák éppen a gabonák levélzetének pusztításával vannak elfoglalva, nincs idő azon merengeni, hogy a rezisztencia egyes hatóanyagok ellen ténylegesen bizonyított-e, vagy sem. Egyetlen dolgot tudnak most tenni a gazdálkodók: a vetésfehérítő bogarak lárvái ellen célzott inszekticides kezelést mielőbb megismétlik valamilyen engedélyezett, de nem szintetikus piretroid típusú hatóanyagot tartalmazó készítménnyel.

Amennyiben ez a kezelés beválik, érdemes tanulságul levonni: a gabonákat károsító vetésfehérítő bogarak esetében ugyanolyan mértékű, kiterjedt rezisztenciával kell már együtt élnünk, mint amilyen az őszi káposztarepcében a fénybogarak esetében évek óta fennáll. A probléma létezik, de kezelhető!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Növényvédelmi előrejelzés: a csapadékhiány a legnagyobb probléma

2020. április 21. 09:17

Amennyiben az elvetett növények rövid időn belül nem kapnak nagyobb mennyiségű csapadékot, gondok lesznek az egyöntetű keléssel és a kelés előtti gyomirtások eredményességével.