Növényvédelem

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

Agrofórum Online

A nagypénteki esőzés, illetve zivatarok, valamint a húsvét utáni csapadékos periódus miatt az áprilisi időjárás a hónap jellegének megfelelően kellően változékony lett.

Ez a tény, valamint a növényzet növekedésének felgyorsulása, a kártevők, kórokozók táplálékául szolgáló biomassza mennyiségének növekedése, ugyanakkor több kultúrában is felvetette a növényvédő szeres kezelések szükségességét.

Meggy monília: most különösen veszélyes

A csapadékok miatt erősen páratelt, ugyanakkor kellőképp meleg légkör több kórokozó számára is ideális feltételeket teremtett a fertőzéshez.

A gyümölcsösökben döntően a meggy moníliás megbetegedése az a probléma, amely ellen most és a soron következő időszakban is védekezni kell, mivel a növény is éppen egy, a fertőzésre nagyon fogékony állapotban van.

Varasodás és tűzelhalás fenyeget az almatermésűeknél

Nem jobb a helyzet az alma és körte ültetvényekben sem, ahol a jelenlegi időszakban az alma varasodás (Venturia inaequalis) és a körte varasodás (Venturia pyrina) fertőzésének veszélye meglehetősen nagy.

Ráadásul a nagyon páratelt levegő, a reggelente sokszor harmatos növényzet miatt az almatermésűek tűzelhalása (Erwinia amylovora) fertőzéséhez is nagyon kedvezőek a feltételek. Ugyanakkor szinte minden gyümölcsfaj esetében a különféle lisztharmat gombák felszaporodása is felgyorsult.

Ez a folyamat a hét végén a hűvösebb időszakban kissé vissza fog várhatóan esni, de a jövő hét közepétől már ismét számítani kell a különféle lisztharmat gombák erőteljesebb térnyerésére.

Lisztharmatgombák gyors terjedése

A szántóföldeken is hasonló a helyzet, hiszen a kalászosokban a gabona lisztharmat (Blumeria graminis) terjedése rendkívül felgyorsult. A kórokozó biológiai állapota kiváló, a kórokozó micéliumai szinte mindenütt frissek, erőteljesen sporulálnak.

Terjedésben levő búza lisztharmat
Terjedésben levő búza lisztharmat

A lisztharmat a fogékonyabb fajtákban már elkezdte a felső levélszintek kolonizálását is, amely a későbbiekben várhatóan folytatódni fog.

Gabonafélék: a foltbetegségek is támadnak

A lisztharmat mellett a különféle nekrotróf életmódú, levélfoltosságokat előidéző kórokozók terjedése is felgyorsult. A nagyobb csapadékban részesült területeken még az olyan, extrém nedvesség kedvelő kórokozók is, mint az árpa rinchospóriumos levélfoltosságáért felelős Rhynchosporium secalis is megjelent.

Árpa rinchospóriumos levélfoltossága
Árpa rinchospóriumos levélfoltossága

A foltbetegségek terjedése főképp az ország nyugati, nagyobb csapadékban részesült területein nagy valószínűséggel tovább fog folytatódni.

Repcében már nem a fénybogár a fő ellenség

Az őszi káposztarepce állományokban a virágzás kezdete gyakorlatilag feleslegessé tette a repcefénybogarak elleni védekezést. A már kinyílt virágokban ezek az apró bogarak akadálytalanul lakmározhatnak a pollenből, miközben még beporzási feladatokat is ellátnak.

Repcebecő ormányosok
Repcebecő ormányosok

Ugyanakkor megjelentek a repcékben az egyik legveszélyesebb kártevő, a repce becőormányos (Ceutorhynchus assimilis) első egyedei. A kártevő várhatóan egyre nagyobb létszámban fog betelepülni a repcékbe és ettől kezdve az inszekticides védekezések időzítését döntően ez a károsító fogja meghatározni.

Virágbogarak korai betelepedése

A repce táblákba idén a szokásosnál jóval korábban megkezdték a betelepedést a különféle virágbogarak. A bundásbogár, illetve a sokpettyes virágbogár is alapvetően a pollent fogyasztja, de táplálkozásuk során megrághatják a becőkezdeményt is.

Fagyos hajnalok: kevesebb levéltetű idén

A szeszélyes áprilisi időjárás, konkrétan az április elején észlelt erős fagyok azért hoztak a sok probléma mellé némi pozitív jellegű változást is. Nagyon sok levéltetű pusztult el a fagyos hajnalokon mind a gyümölcsösökben, mind pedig a gabona állományokban.

Ennek következtében a különféle kapás kultúrákba (mint pl. a napraforgó is) ezen kártevők betelepedése a szokásosnál vélhetően később fog bekövetkezni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Megvédhetők-e a csonthéjasok a hajtást fertőző moníliától?

2022. március 20. 06:04

A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) minden évben jelentős problémát okoz a csonthéjasok, főként a kajszi és a meggytermesztők és házikerti gyümölcsfa tulajdonosok számára.

Miért kell már virágzáskor permetezni a csonthéjas gyümölcsfajokat?

2021. március 29. 05:36

A védekezés alapját a fertőzési források megszüntetése jelenti, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!