A növény egészséges fejlődése szempontjából nagyon fontos, hogy már a kezdeti fejlődési fázisban a vetőmag védve legyen a kártevők és kórokozók ellen. A fenntarthatóság egyre fontosabbá válik a csávázási technológiák esetében, és a biológiai készítmények vetőmagkezelésben való felhasználása egyre inkább teret hódít a piacon.
Monika Joss, a Corteva Agriscience csávázási technológiákért felelős közép- és kelet-európai üzletágvezetője a vetőmagkezelés fontosságáról és a vállalat kutatás-fejlesztési munkájának legújabb eredményeiről beszélt az Agrofórumnak adott interjúban.
Mik a csávázási technológiák legnagyobb előnyei és miért érdemes a gazdáknak csávázott vetőmagot vásárolni?
A vetőmagcsávázási technológiák legfőbb célja és előnye a vetőmag potenciáljának növelése, a vetőmag megfelelő csírázásának biztosítása és a növények kezdeti fejlődésének elősegítése. A növénytermesztés kezdeti szakasza nagyon sérülékeny, és kártevők, betegségek, valamint általános kedvezőtlen körülmények, például tápanyaghiány vagy vízhiány veszélyeztethetik.
A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt ezektől a kedvezőtlen hatásoktól. Vetőmagkezelések alkalmazásával minimálisra csökkenthető a veszélye annak, hogy a növényállomány nem megfelelően alakul ki.
Büszkén mondhatom, hogy a Corteva a csávázási technológiák teljes portfólióját kínálja, beleértve a rovarölő szereket, gombaölő szereket, műtrágyákat és biostimulátorokat.
A csávázószerek fejlesztésében mennyire lett fontos szempont a fenntarthatóság?
A fenntarthatóság mindig is fontos része volt és lesz a csávázási technológiáknak. De hadd mondjam el először, hogy a vetőmagkezelést önmagában is nagyon fenntartható és biztonságos kijuttatási technológiának tartom: a csávázáskor felhasznált anyagokat közvetlenül a vetőmagra juttatjuk, a termék pontosan oda kerül, ahol szükség van rá, és csak oda.
Gyakran a kijuttatást a vetőmagtermelő cégek és a forgalmazók végzik. Ez azt jelenti, hogy minimálisra csökken a gazdák kitettsége a készítményeknek. Szintén fontos hozzátenni, hogy a Cortevánál van egy dedikált szakértőnk, aki biztosítja, hogy csávázószereinket biztonságos és fenntartható módon használják fel a gazdálkodók. Ő segít megfelelő információkkal ellátni partnereinket arról, mire kell tekintettel lenniük a csávázószer, illetve csávázott vetőmag felhasználása során.
Egy másik szempont a szabályozási fenntarthatóság. Az Európai Unióban a csávázási technológiák regisztrálására és használatára vonatkozó előírások sokat változtak az elmúlt években, és még mindig változnak.
A Corteván belül nagy hangsúlyt fektetünk a folyamat korai szakaszában annak biztosítására, hogy termékeink teljes mértékben megfeleljenek az előírásoknak, és hogy a felhasználást mérlegelő esetleges korlátozásokat minimalizáljuk.
A Corteva kutatás-fejlesztési munkájának mi a legújabb eredménye, amely elérhető a régióban, így Magyarországon is a gazdálkodók számára?
A napraforgó esetében, amely kulcsfontosságú növény Magyarországon, a Lumisena® nevű gombaölő szerünket már bevezettük a Plasmopara elleni védekezésre. Mivel azonban a Plasmopara elleni védekezés kulcsfontosságú a gazdálkodók számára, máris készülünk a következő technológiánk, a Launcher® bevezetésére, amely a Lumisena® teljesítményének fokozására és a kórokozó rezisztencia kialakulásának megelőzésére szolgál.
A Launcher® hamarosan elérhető lesz a piacon. Egy napraforgóra és kukoricára szánt rovarölő csávázószert is kínálunk, az Artemide®-ot. Nemrégiben kaptunk egy Magyarországon engedélyezett új, kibővített címkét, amely egy további kijuttatási dózist tartalmaz, ami nagyobb rugalmasságot biztosít ügyfeleink számára.
A biológiai csávázószereknek mik a legnagyobb előnyei és alkalmazásuk hogyan járul hozzá a mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez? Milyen perspektívát, milyen irányokat lát a Corteva a biológiai csávázószerek fejlesztésében?
A végső ügyfelünk a gazdálkodó, és arra kell összpontosítanunk, hogy megkönnyítsük az életét azáltal, hogy megértjük és célirányosan kiszolgáljuk az igényeit. Az, hogy a megoldás biológiai vagy kémiai terméken alapul-e, a végén másodlagos.
Az Európai Unió változó szabályozásával azonban a biológiai termékek minden bizonnyal jó helyen vannak, tekintve, hogy a szabályozó hatóságok a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatra összpontosítanak.
A biológiai készítmények alkalmazása a vetőmagkezelésben már ma is létezik, és meggyőződésem, hogy a jövőben még fontosabbá válik. A biológiai termékek nem fogják helyettesíteni a szintetikus szereket, amelyek továbbra is fontos eszközei maradnak a mezőgazdasági termelőknek a növénytermesztésben.
Ezek a termékek azonban egyre inkább elfogadottá válnak a piacon, mint kiegészítő, fenntarthatóan előnyös megoldások a gazdálkodók számára. A Stoller és a Symborg felvásárlásával a Corteva a biológiai termékek piacának egyik globális vezetőjévé vált. Most teljesen integráljuk a portfóliót a csávázási technológiákhoz, és felgyorsítjuk a folyamatot, hogy a gazdálkodók számára elérhetővé tegyük a technológiákat.
Ugyanakkor több biológiai termékünk is van a bevezetésre váró termékeink között. Az egyik termék, amely miatt különösen izgatott vagyok, az új madárriasztó szerünk, az Ecovelex™, amely hamarosan elérhető lesz. Az Ecovelex™ teljesítménye megegyezik a jelenlegi hagyományos piaci normával, és meggyőződésem, hogy ez a termék lesz az új piaci sztenderd. Minden bizonnyal fényesnek tűnik a jövő!