Növényvédelem
Növényvédelem

Vigyázat! Makrofominás megbetegedés a kukoricában

Vigyázat! Makrofominás megbetegedés a kukoricában

Agrofórum Online

A kukorica szártörése nem ismeretlen jelenség a kukoricatermesztők számára, különösen nem az a tenyészidőszak végéhez közeledve. Az okokat ismerjük, azonban e mögött akár egy olyan gombabetegség is állhat, amelyre ebben a kultúrában talán nem is számítanánk.

A makrofominás megbetegedést, avagy hamuszürke szárkorhadás kórokozóját aligha kell bemutatni a szántóföldön gazdálkodóknak, azonban annak megjelenésére főként napraforgóban számítunk. Miközben megbetegítheti a kukoricát is!

A kórokozóról

A makrofominás megbetegedésről, amelynek a hivatalos neve a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina), bátran kijelenthetjük, hogy az ország minden egyes szántóföldi művelés alatt lévő tábláján megtalálhatjuk.

Nem új megbetegedésről van szó, évtizedek óta jelen van már hazánkban. Azonban jelentősége növekszik, mivel meleg- és szárazságkedvelő gombaként egyre kedvezőbbek számára az éghajlatunk átalakulásával járó változások. Ezért az sem véletlen, hogy főként a szárazabb évjáratokban és azokon a termőtájakon jelentkezhet tömeges fertőzéssel, amelyek hajlamosak az aszályos körülmények kialakulására.

Csapadékosabb években vagy öntözött állományokban jóval kisebb az előfordulásának esélye, ilyen körülmények között akár teljesen el is maradhat a fertőzése. A kórokozó több szántóföldi növényünket is betegítheti, főként a napraforgót, amelyben az idei évben egyáltalán nem volt ritka a táblaszintű fertőzése sem a szárazabb alföldi területeken. De megemlíthetjük itt a cukorrépát is, amelyben ugyanezen a termőtájon az idei év nagyon erős fertőzést produkált, amely jelenleg komoly gondot jelent mind a répatermesztők, mind a feldolgozó számára. 

A betegség lefolyásáról annyit érdemes tudni, hogy az a talajban lévő mikroszkleróciumokból és fertőzött növényi maradványokról tud elindulni. A fertőzés a talajból, a gyökérzeten át éri a növényeket. A gomba a bélszövetet károsítva rontja a fertőzött növény vízforgalmát, ezért az első tünetek általában lankadást, hervadást mutatnak. Ezek a kezdeti jelek rendkívül gyorsan, napok alatt mennek át a növény teljes pusztulásába, leszáradásába. 

A makrofomina esetében egy olyan kórokozóról van szó, amely a megszokottaktól eltérően nem a hűvösebb és nedvesebb, hanem a meleg és száraz, sőt kifejezetten forró és aszályos körülmények között fertőz. Ezek a számára kedvező időjárási viszonyok nem csupán közvetlen módon segítik, az ilyen körülmények miatt stresszelt, legyengült növények lényegesen fogékonyabbak a fertőzésére.

Ezért a megbetegedés először általában a gyorsabban melegedő és száradó táblákon, táblarészeken mutatkozik, ahol a vízhiány miatt már egyébként is szenvednek növényeink, ezért gyakran tudjuk be az első tüneteket a vízhiány következményeinek. 

Makrofomina kukoricában

A makrofomina rendkívül sok tápnövénnyel rendelkezik, amelyek között több kultúrnövényünk, és százas nagyságrendű gyomnövény is található. Sajnos fertőzése a kukoricában is megjelenhet, igaz, ez egyelőre nem kap túlzottan nagy figyelmet. A tünetei e növény esetében is hasonlóak, mint más kultúrákban, hervadás, lankadás, majd gyors leszáradás és kényszerérés.

A fertőzés a vegetációs időszak több pontján is megtörténhet, de a leggyakoribb, amikor az a virágzás körüli időszakban történik meg. Ezt nagyban segíti, ha ekkor meleg és száraz időjárási körülmények uralkodnak. 

A megbetegedés a növény bélszöveti részét, a szállító edénynyalábokat érinti, a gombafonalak azokat „eltömve” gátolják a föld feletti részek vízellátását. Ez megmutatkozik a kukoricacső fejlődésében, a fertőzött növényeken a cső kisebb (1. kép), a kötődés rosszabb, a képződött szemek mérete, tömege is csökken. Ez közvetlen terméskiesését jelent, de jelentkezhet közvetett hatás is.

1. kép: Kukoricacső az egészséges tövön és kukoricacsövek fertőzött növényekről a kézben. A különbség szemmel látható (2023.09.06.)

A beteg növények szára ugyanis meggyengül, ezért már kisebb behatásra is eltörhet (2. kép). Ebben az esetben ugyanis nem növénydőlésről, hanem szártörésről van szó. Azokon a hibrideken, amelyeken a túlérés egyébként is elvezethet a szártöréshez, ez fokozottan jelentkezhet. Az eltörő szárakon lévő csövek, a törés helyétől függően kerülhetnek olyan helyzetbe, ahol a vágóasztal már nem éri el őket, így a betakarítási veszteség növekszik.

2. kép: Makrofominás fertőzés közvetett következménye, a szártörés (2023.09.06.)

A fertőzés tünetei

Ha a kukoricában keressük a makrofominás megbetegedés tüneteit, azt érdemes a gyorsabban száradó táblarészeken, vagy a fás táblaszéleken kezdeni, amelyeken a szegély növényzete miatt fokozottabb lehet a talaj kiszáradása.

Különösen érdemes közelebbről is megnézni ezeket, ha azokon szártörést tapasztalunk. A növények alsó egy-két szárközén jelentkezhet némi elszíneződés (3. kép) a fertőzés hatására, de erre inkább utal az, ha ezeket a szárrészeket az ujjunkkal össze tudjuk nyomni, amit az egészséges növények esetében nem tudunk megtenni.

3. kép: A fertőzésre az alsó szártagok elszíneződés is utalhat (2023.09.27.)

Bár ez a tapasztalataim szerint nem jelent százszázalékos bizonyságot a makrofomina jelenlétére, de valamelyest mégis szűkíti a kört, ad egyfajta előzetes információt arról, hogy érdemes-e közelebbről megnéznünk az adott tövet. Ha az ilyen szárakat megvágjuk, már könnyebben találunk egyértelmű bizonyítékot a fertőzésre.

Az alsó szárközök bélszövete a beteg növényeken látványosan sérül, gyakran már csak a szállító edénynyalábok rostjait találjuk meg (4. kép), de ami az igazán jellemző, hogy ezek a részek szürkék (5. kép) a kórokozó apró, mákszemnél is kisebb fekete, vagy sötétszürke mikroszkleróciumaitól.

4. kép: A szárban a fertőzés miatt a bélszövet elhal, csupán a szállító edénynyalábok rostjai maradnak meg, rajtuk az apró, fekete mikroszkleróciumok tömegével (2023.09.27.)
5. kép: A szár alsó részének bélszövete a beteg növényeken szürkés árnyalatú (2023.09.27.)

Ez a jellegzetes tünet akár a gyökrényaki rész szöveteire is kiterjedhet (6. kép). Beteg növényekből többet is találhatunk egymás mellett (7. kép), elhelyezkedésük a táblában általában foltszerű.

6. kép:  A fertőzés tünetei a gyökérnyaki rész szövetein is megmutatkoznak (2023.09.27.)
7. kép: A fertőzés tünetei az egymás melletti töveken (2023.09.27.)

A védekezésről

A makrofominás megbetegedés az egyik legnagyobb károkozásra képes szántóföldi gombabetegséggé lépett elő kapás kultúráinkban. Jelenlegi ismereteink szerint eltűnésére nem, fokozott megjelenésre azonban a jövőben is számíthatunk. Ezért is érdemes figyelemmel kísérnünk fertőzésének alakulását, az eddig károsított kultúrákon felül a kukoricában is. 

A makrofominás megbetegedéssel szemben nem könnyű védekezni, a növényvédelem eszköztárából nem találunk rá érdemi megoldást. Mivel a mikroszkleróciumok hosszú éveken át megőrzik fertőzőképességüket a talajban, a vetésváltás sem jelent igazi garanciát fertőzésének elkerülésére.

Az öntözés önmagában is képes megakadályozni a megjelenését és mivel a virágzás időszakában a jó terméskötődés érdekében erre egyébként is fokozott figyelem irányul, ilyen módon -ha van egyáltalán lehetőség az öntözésre- elkerülhető a megbetegedése.

Általánosságban, már azzal is sokat teszünk az állományunk egészségéért, ha sikerül mérsékelnünk az azt bármilyen okból érő, kondícióját gyengítő stresszhatásokat. Mivel az egyes hibridek között lehetnek fogékonyságbeli különbségek, érdemes azok teljesítményét ilyen szempontból is értékelnünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

A gyomok nem mindig ellenségek

2024. július 26. 11:10

Hasznos, ha olyan ruderáliás, azaz különféle gyomnövények által uralt növényi együttes alakul ki, amely rengeteg állatfaj számára is kiváló élőhelyet biztosít.

Napraforgó-peronoszpóra: továbbra is fejtörést okoz a növényvédelemben

2024. július 24. 10:40

Manapság a jelentősége visszaszorulóban van, de az idei év csapadékviszonyai kedveztek a kórokozó fellépésének.

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de...

2024. július 23. 09:40

Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

A kínai kereslet miatt drágult a szójabab

2020. augusztus 27. 09:07

A szójabab ára az Egyesült Államokban több mint hét hónapos csúcsra ugrott azt követően, hogy élénkült a kínai kereslet az amerikai szójabab iránt.

53,3 millió tonnás ukrán betakarítás

2023. február 5. 14:12

Az ukrán gazdaságok 53,2 millió tonna tömegű gabonát takarítottak be a várt terület 97%-áról február 2-ig, miközben egy elemzőcég csökkentette a 2023-as orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését.

Másfél éves csúcson járt a búza és a szójabab

2019. december 28. 10:02

A szakértők mindkét emelkedés hátterében a Kína és az Egyesült Államok közötti első szakaszában aláírt kereskedelmi megállapodást és az amiatt várható keresletnövekedést látják.

Most a kukorica és a napraforgó van veszélyben

2018. július 31. 07:45

Az elmúlt időszak időjárását túlnyomórészt az erősödő felmelegedés, a hőségnapok és a délutáni órákban szeszélyes eloszlásban keletkező záporok, zivatarok jellemezték. A nyári aratási munkákat mindenütt befejezték, a tarlóhántás művelete is jó ütemben haladt, van ahol már a kizöldült tarlók ápolása folyik. Ez is fontos agronómiai művelet a talajok túlzott kiszáradásának elkerülése érdekében.