A nyár legelső hónapjában sokan találkozhattak viszonylag kis testű, jól repülő, de a levegőben egy helyben is lebegni képes legyekkel. Főképp akkor, ha fehér, sárga, vagy kék színű ruhában mutatkoztak a szabadban.
Ezek a kis rovarok a zengőlegyek (Syrphidae), amelyeket speciális repülési tulajdonságuk miatt lebegőlegyeknek is szoktak nevezni. Hazánkban több mint 300 fajuk honos, és meglehetősen feltűnő, gyakori jószágok. Ráadásul mezőgazdasági, növényvédelmi szempontból is bírnak némi jelentőséggel.
Amit a zengőlegyekről tudni érdemes
A hazai zengőlégy-populációnak a döntő hányadát, több mint kétharmadát számunkra igencsak hasznos, lárva korukban levéltetveket fogyasztó, afidofág fajok alkotják. A maradék fajok nagyobb része lárvakorban iszapos pocsolyákban fogyasztja a fenéken levő szerves anyagokat.

Ide tartoznak a herelegyek (Eristalis fajok), melyek nevüket a mézelő méhek heréihez való hasonlatosságukról kapták, valamint az iszaplegyek (Helophilus fajok), amelyek előtora jellegzetes, hosszában fekete-sárga csíkozású. A fennmaradó picike hányad a kártevő fajoké. Ebbe a kategóriába a különféle nárciszlegyek, az Eumerus és Merodon fajok tartoznak, amelyek szerencsére hazánkban rendkívül ritkák.
Hasznos ragadozók a kártevők ellen
Mivel a zengőlegyek döntő hányada levéltetűpusztító, így a gazdálkodók számára igencsak hasznosak. Nagy előnyük a rendkívüli mozgékonyság. Kiválóan repülő rovarok lévén hatalmas távolságokra is eljuthatnak, ha maguknak táplálékforrásként virágokat, vagy lárváik számára peterakásra alkalmas levéltetű-kolóniát keresnek. Ez utóbbi tekintetben ezek a legyek meglehetősen kényesek.

Sok faj csak szélsőségesen nagy népességű levéltetű-kolóniákra hajlandó csak petét rakni. A kikelő kis nyüvek életük során akár száz levéltetűt is elpusztíthatnak. Rágójuk nincs, viszont kitinizált garathorguk segítségével el tudják kapni a levéltetveket, majd kutikulájukat felnyitva a levegőbe emelik áldozatukat, és kiszívják a testnedveit.
Imágóként vagy bábbal telelnek át
A zengőlegyek egy része imágó, más fajok báb alakban vészelik át a telet. Évente több nemzedéket is képesek felnevelni, de ez alapvetően a táplálék mennyiségének függvénye. Az imágó alakban telelő fajok, mint pl. a nagyon gyakori Episyrphus balteatus, vagy a Metasyrphus corollae már nagyon korán megjelennek. Sok esetben a repce szárormányosok előrejelzése céljából kihelyezett sárga színcsapdák is hatalmas tömegeket fognak belőlük már a tél végén.

Tetűinvázió után zengőlégy-robbanás
Az idei június folyamán az országban szinte mindenki észlelhette, hogy nagyon felduzzadt ezeknek a kis rovaroknak a populációja. Ennek oka nagymértékben az idei tavasszal olykor súlyos méreteket öltő levéltetű-fertőzés volt, amely nagyon sok növénykultúrát érintett. A hatalmasra duzzadt táplálékbázis óhatatlanul segítette a rá települt ragadozó rovarok populációinak növekedését is. Az idei évben különösen a hatalmas felületen termesztett kalászos gabonák erőteljes levéltetű-fertőzése segítette ezeket a rovarokat.
Kevesebb virág, kevesebb esély
A jelenlegi időszakban a május végi-júniusi levéltetűdömpingen kifejlődött zengőlégy-nemzedék imágóinak rajzásával találkozhatunk. Sajnos a soron következő hetek, hónapok nem igazán mutatnak pozitív perspektívát számukra. Az aszály és a hőség, valamint sok tápnövény beérése, learatása drasztikusan lecsökkenti a lárvák számára rendelkezésre álló táplálékbázist.
Az imágók sem járnak sokkal jobban, mivel a nyár hazánkban az egyre melegedő és szárazabbá váló klímánk miatt már nem a virágok sokaságáról szól, hanem sokkal inkább azok hiányáról. Ennek következtében ahol a nyár folyamán virágzó növények találhatóak, ott ezek a rendkívül mozgékony, jól repülő rovarok hatalmas tömegben jelenhetnek meg. Mivel a legyek a fehér, a sárga és a kék színt látják a legjobban, így ha ilyen színű ruhát veszünk fel, akkor jó eséllyel minket is „virágnak néznek”.
Mit tehetünk értük a túlélésért?
A viráglátogató rovarokat mindenképpen célszerű megkímélni és segíteni abban, hogy a nyarat át tudják vészelni. Ehhez akár az is elég lehet, ha a táblák szélein levő virágzó gyomszegélyt meghagyjuk ezeknek az állatoknak. Az is fontos, hogy ha valamilyen kártevő ellen inszekticides kezelést végzünk, akkor azt úgy tegyük, hogy a virágos növényekkel borított területre az inszekticidből ne juthasson. A lebegőlegyek kedves és hasznos kis rovarok. Nem lenne baj, ha még az unokáink is meg tudnák csodálni őket.
A képek a szerző felvételei.