Növényvédelmi előrejelzés

A kajszira, őszibarackra kell most leginkább vigyázni

Agrofórum Online

Már aggasztó mértékű a kora tavaszi aszály. A felmelegedés hatására felgyorsult a gyümölcstermő növények fejlődése, március utolsó napjaiban mindenütt virágzásnak indult a mandula után a kajszi, az őszibarack, kifakadt a meggy, a cseresznye, birs, egérfüles állapotban van az alma és a körte. A szőlő rügyei duzzadnak, aki későn metszett, ott megindult a vesszővégeken a nedvfolyás.

Növényvédelmi szempontból most a kajszi és az őszibarack a legérzékenyebb a betegségekre, különösen a moníliás virág-és hajtás elhalásra, mert a bimbófesléstől a virágzás végéig tartó időszakban a legfogékonyabb a fertőzésre. Ilyen szempontból most kedvező a felmelegedés és a szárazság, de a nagyobb harmatképződés is elegendő a virágok megfertőződéséhez. A beteg virágokon keresztül bejut a kórokozó a hajtásokba és a vesszőbe, a végeredmény pedig a virágok és a vesszők, hajtások hirtelen elhalása.

A fogékony stádium szempontjából a többi csonthéjas gyümölcsű növénynek is már csak néhány nap van hátra, elérik a fogékony, fehérbimbós állapotot, tehát preventív módon permetezni kell a betegség ellen. Feslő bimbós állapottól a sziromhullásig már felszívódó készítményekkel érünk el megfelelő biológiai hatást. A jó hatékonyság előfeltétele a 2-3 alkalommal végzett kezelés.

Az őszibarack esetében most kedvező, hogy melegszik az idő és nincs eső, így kisebb a tafrinás levélfodrosodás fertőzésveszély.

Az alma egérfüles állapotában már fogékony a varasodás fertőzésre. Most itt is az a kedvező, hogy nincs csapadék, mert a betegség szaporító képletei, az aszkospórák többsége már érett, csak az eső hiányzik a levélfertőzéshez. Az almán szívogató levéltetű fajok közül már várható a levélpirosító levéltetű megjelenése, ugyanis az egészen apró leveleket támadja meg. Sokszor csak a pirosodó és sodródott leveleket vesszük észre, de a levéltetű, akkor már az összepöndörödött levelek védelmében szívogat.

A körtésekben tovább erősödött a körte levélbolhák létszáma. Most 10 ágrész kopogtatásával 8-10 imágó kerül a csapdába. A rügyek 15%-án találni most bolhatojásokat.

A szőlő duzzadó rügyeiben már aktivizálódnak a növény atkakártevői, így, ahol az előző években is volt fertőzés, készüljünk fel a kártevő elleni első kezelésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.

Korompenészes a lábon álló búza – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 15. 15:10

Az elmúlt héten jelentősen csökkent a csapadékhajlam, kisebb esők csupán a Nyugat-Dunántúli régióban voltak. A nappali hőmérséklet csak a hónap közepén érte el ismét a 30 °C-ot, éjszakánként viszont 15 fok körüli értékre csökkent a hőmérséklet. Hajnalra igen erős a harmatképződés.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.