Növényvédelmi előrejelzés

A kajszira, őszibarackra kell most leginkább vigyázni

Agrofórum Online

Már aggasztó mértékű a kora tavaszi aszály. A felmelegedés hatására felgyorsult a gyümölcstermő növények fejlődése, március utolsó napjaiban mindenütt virágzásnak indult a mandula után a kajszi, az őszibarack, kifakadt a meggy, a cseresznye, birs, egérfüles állapotban van az alma és a körte. A szőlő rügyei duzzadnak, aki későn metszett, ott megindult a vesszővégeken a nedvfolyás.

Növényvédelmi szempontból most a kajszi és az őszibarack a legérzékenyebb a betegségekre, különösen a moníliás virág-és hajtás elhalásra, mert a bimbófesléstől a virágzás végéig tartó időszakban a legfogékonyabb a fertőzésre. Ilyen szempontból most kedvező a felmelegedés és a szárazság, de a nagyobb harmatképződés is elegendő a virágok megfertőződéséhez. A beteg virágokon keresztül bejut a kórokozó a hajtásokba és a vesszőbe, a végeredmény pedig a virágok és a vesszők, hajtások hirtelen elhalása.

A fogékony stádium szempontjából a többi csonthéjas gyümölcsű növénynek is már csak néhány nap van hátra, elérik a fogékony, fehérbimbós állapotot, tehát preventív módon permetezni kell a betegség ellen. Feslő bimbós állapottól a sziromhullásig már felszívódó készítményekkel érünk el megfelelő biológiai hatást. A jó hatékonyság előfeltétele a 2-3 alkalommal végzett kezelés.

Az őszibarack esetében most kedvező, hogy melegszik az idő és nincs eső, így kisebb a tafrinás levélfodrosodás fertőzésveszély.

Az alma egérfüles állapotában már fogékony a varasodás fertőzésre. Most itt is az a kedvező, hogy nincs csapadék, mert a betegség szaporító képletei, az aszkospórák többsége már érett, csak az eső hiányzik a levélfertőzéshez. Az almán szívogató levéltetű fajok közül már várható a levélpirosító levéltetű megjelenése, ugyanis az egészen apró leveleket támadja meg. Sokszor csak a pirosodó és sodródott leveleket vesszük észre, de a levéltetű, akkor már az összepöndörödött levelek védelmében szívogat.

A körtésekben tovább erősödött a körte levélbolhák létszáma. Most 10 ágrész kopogtatásával 8-10 imágó kerül a csapdába. A rügyek 15%-án találni most bolhatojásokat.

A szőlő duzzadó rügyeiben már aktivizálódnak a növény atkakártevői, így, ahol az előző években is volt fertőzés, készüljünk fel a kártevő elleni első kezelésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

A sok csapadék miatt nehézséget okoznak a kórokozók

2020. augusztus 19. 12:36

Az elmúlt időszak időjárását a több alkalommal és kiszámíthatatlanul átvonuló időjárási frontok alakították. A csapadék mennyisége helyenként meghaladta a kéthavi mennyiséget, felhőszakadást, jégesőt okozva. A talajok nedvességtartalma jelenleg kedvező állapotú, de a sok csapadék miatt a kórokozók nehézségeket okoznak.

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

2018. szeptember 19. 09:42

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.