20℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelmi előrejelzés

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

Agrofórum Online

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Április utolsó dekádja végére az évszaknak megfelelően alakult az időjárás. A korábbi időszak rendszeres éjszakai fagyai megszűntek és a nappali maximumok 10 Celsius fok fölé emelkedtek. Mindez a Földközi tengeri déli légáramlásnak köszönhető, ami a felmelegedés mellett csapadékot is hozott a Kárpát-medencébe. Szeszélyes eloszlásban szinte mindenhova jutott több-kevesebb eső, így a talaj legfelső rétegében emelkedett a nedvességtartalom.

Cseresznye (fent) és kajszi moníliás fertőzése

A csapadékosabb periódus a kórokozók számára ideális feltételeket teremtett, így a csonthéjas gyümölcsű fák esetében a virágfertőző monília járványos terjedésének az esélye maximális. A betegség nemcsak az éppen virágzó fajokra veszélyes, hanem az éppen elvirágzottakra is, így minden csonthéjast fungicides kezelésben kell részesíteni, mert az elvirágzott kajsziban már láthatóak a moníliától elhalt vesszők. A védekezésre most felszívódó készítményeket vagy azok kontakt kombinációját kell használni.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés még most is veszélyezteti az őszibarackot, ugyanis a hőmérsékleti viszonyok még most is kedveznek a kórokozónak. Elsősorban a nektarinok és a sárgahúsú fajták érzékenyek a tafrinás levélfodrosodásra. A csonthéjas gyümölcsűek kártevői közül folyamatosan repül a poloskaszagú szilvadarázs mindkét faja, igaz alacsony létszámban. Ugyanez vonatkozik a szilvadarázsra is, ugyanakkor a kelet gyümölcsmoly rajzása jóval népesebb. A keleti gyümölcsmoly mostani nemzedéke elsősorban az őszibarack fiatal hajtásait veszélyezteti.

Az almatermésű fák szívókártevői közül jelenleg a levélpirosító levéltetű a domináns, de a hőmérséklet emelkedésével egyre aktívabbá válik a vértetű is. A több hullámban érkező csapadék alaposan megnövelte az alma-és körtevarasodás fertőzés veszélyét, főként a tömeges aszkospóra szóródás miatt, valamint azért, mert a növények is fokozottan érzékeny fenológiai stádiumban vannak. Körtében a varasodás veszély mellett megkezdődött a körtelevél-bolha lárváinak a kelése. A kikelt lárvák többsége, 95-98 %-a most L1-es lárvastádiumban vannak, a maradék tömeg L2-es fejlettségű. Az imágók tojásrakása most stagnáló, de a hőmérséklet emelkedésével ismét emelkedő tendencia várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

2018. augusztus 27. 06:08

Augusztus utolsó dekádjában továbbra is a nyári hőség jellemezte az időjárást. A fojtogató meleget csak időnként és szórványosan szakította meg egy-egy zápor, zivatar. A több hete tartó hőségben szinte minden szántóföldi és kertészeti növény a megszokottnál jóval korábban érik. A szántóföldi és a kertészeti kultúrákon országosan jelentkezik a magas UV- sugárzás miatti levél- és terméségés. Ezzel a jelenséggel sajnos nem tudnak mit kezdeni a gazdák.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megtáltosodott a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska

2023. július 19. 11:40

Július második dekádjában túlnyomóan meleg, hőségnapokkal terhelt időjárás uralkodott. A nappali maximum hőmérsékletek rendszeresen 30 fok fölött tartózkodtak, és éjszakára sem csökkentek 20 fok alá.

Az almamoly folyamatosan repül – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 16. 13:40

Augusztus közepére ismét visszatért a forró nyári időjárás. A légköri frontok most elkerülik a Kárpát-medencét, legfeljebb egy-egy helyi zápor, zivatar alakul ki. A nappali hőmérséklet ismét 30 °C körüli, éjszakánkén 12-20 fokra hűl a levegő. Igen erős a hajnali harmatképződés, mert a talajpárolgás jelentős. Az időszak betegségeknek és kártevőknek egyaránt kedvező.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.