Növényvédelmi előrejelzés

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

Agrofórum Online

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Április utolsó dekádja végére az évszaknak megfelelően alakult az időjárás. A korábbi időszak rendszeres éjszakai fagyai megszűntek és a nappali maximumok 10 Celsius fok fölé emelkedtek. Mindez a Földközi tengeri déli légáramlásnak köszönhető, ami a felmelegedés mellett csapadékot is hozott a Kárpát-medencébe. Szeszélyes eloszlásban szinte mindenhova jutott több-kevesebb eső, így a talaj legfelső rétegében emelkedett a nedvességtartalom.

Cseresznye (fent) és kajszi moníliás fertőzése

A csapadékosabb periódus a kórokozók számára ideális feltételeket teremtett, így a csonthéjas gyümölcsű fák esetében a virágfertőző monília járványos terjedésének az esélye maximális. A betegség nemcsak az éppen virágzó fajokra veszélyes, hanem az éppen elvirágzottakra is, így minden csonthéjast fungicides kezelésben kell részesíteni, mert az elvirágzott kajsziban már láthatóak a moníliától elhalt vesszők. A védekezésre most felszívódó készítményeket vagy azok kontakt kombinációját kell használni.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés még most is veszélyezteti az őszibarackot, ugyanis a hőmérsékleti viszonyok még most is kedveznek a kórokozónak. Elsősorban a nektarinok és a sárgahúsú fajták érzékenyek a tafrinás levélfodrosodásra. A csonthéjas gyümölcsűek kártevői közül folyamatosan repül a poloskaszagú szilvadarázs mindkét faja, igaz alacsony létszámban. Ugyanez vonatkozik a szilvadarázsra is, ugyanakkor a kelet gyümölcsmoly rajzása jóval népesebb. A keleti gyümölcsmoly mostani nemzedéke elsősorban az őszibarack fiatal hajtásait veszélyezteti.

Az almatermésű fák szívókártevői közül jelenleg a levélpirosító levéltetű a domináns, de a hőmérséklet emelkedésével egyre aktívabbá válik a vértetű is. A több hullámban érkező csapadék alaposan megnövelte az alma-és körtevarasodás fertőzés veszélyét, főként a tömeges aszkospóra szóródás miatt, valamint azért, mert a növények is fokozottan érzékeny fenológiai stádiumban vannak. Körtében a varasodás veszély mellett megkezdődött a körtelevél-bolha lárváinak a kelése. A kikelt lárvák többsége, 95-98 %-a most L1-es lárvastádiumban vannak, a maradék tömeg L2-es fejlettségű. Az imágók tojásrakása most stagnáló, de a hőmérséklet emelkedésével ismét emelkedő tendencia várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Országszerte erős a kukoricamoly fertőzés, kevesebb a gyapottok bagolylepke

2019. július 23. 09:36

Az elmúlt időszakban nyugodtabbra vált nyári időjárást csak helyenként zavarták meg kisebb- nagyobb helyi zivatarok. Az kalászos gabonák aratása lassan a végéhez közelít, már a zab betakarítása is tart. A jó ütemben folyó aratáshoz képest kissé lemaradt a szalma bálázása, elhordása és a tarlóhántás.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

2020. szeptember 16. 08:28

Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.

Bőven akad növényvédelmi tennivaló a gyümölcsösökben

2019. július 17. 05:36

Szeszélyes eloszlásban országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként pedig jeget is hoztak a zivatarfelhők. Növényvédelmi téren bőven akad tennivaló.