Növényvédelmi előrejelzés

Az esőtől reped a meggy, a cseresznye – károkat okozhat a monília

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak kiadós esőkkel, záporokkal, zivatarokkal, helyenként jégveréssel tarkított időjárása jelentős változásokat hozott a növény egészségügyi helyzet megítélésében. A növénykultúrák többségében eddig a száraz és aszályos idő elsősorban a kártevőknek kedvezett, a betegségek közül pedig a lisztharmat gombáknak. Ezen túlmenően más kórokozók a megjelenésen és az alacsony fertőzésen túlmenően nem okoztak veszélyhelyzetet.

Az almafélék esetében a lisztharmat dominanciája mellett eddig is fertőzött a varasodás, de a nyugati tájegységek kivételével – mert ott eddig is több eső hullott – a betegség alacsony fertőzöttséget okozott, és inkább a leveleken jelent meg.

A jelenlegi hosszantartó nedvességborítás, a folyamatosan magas páratartalom újabb fertőzési hullámot indít el, ami egyaránt érinti a lombozatot és a termést is. A varasodás mellett minden feltétel adott a baktériumos tűzelhalás járványos terjedéséhez.

A betegség idén eddig elsősorban a körtét fertőzte, de most minden érzékeny növényfaj veszélyeztetett, a körte mellett az alma, a birs, és számos dísznövényféle is. A védekezés során elsősorban a rezisztenciára, a mechanikai védelemre és a réztartalmú fungicidek baktericid hatására támaszkodhatunk.

A kórokozók mellett az almamoly rajzása újból emelkedő tendenciát mutat, a napi fogás ismét meghaladja a 20-25 egyedet. Ebből a szempontból már a dió is veszélyeztetett, mert a termés mérete alapján már lerakja petéit az almamoly a dióra is.

Ha már a diónál tartunk, érdemes odafigyelni a baktériumos levél- és termésfoltosságra és a gnomóniás megbetegedésre is, mert a jelenlegi időjárás kedvez mindkét kórokozónak. Mindkettő esetében a rezes kezelések hatékonyak. Nemsokára itt lesz az ideje a nyugati dióburok- fúrólégy rajzáskezdetének, ezért már most kihelyezhetők a feromonnal kombinált sárga színű ragacsos fogólapok.

A cseresznye és a meggy eső után hajlamos a termés felrepedésére, ezért a gyümölcsfertőző monília most is igen nagy károkat okozhat – akárcsak tavaly -, így indokolt a védekezés a kórokozó ellen. Most csak néhány napos élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítmények jöhetnek számításba a permetezés során.

A szőlő ültetvényekben a lisztharmat mellett a peronoszpóra és a szürkepenészes rothadás is erőteljesen fertőzhet. Az eddigi időjárás inkább a lisztharmatnak kedvezett, ez a helyzet most megfordult. A szisztemikus permetezési blokk mellett fordítsunk gondot a zöldválogatásra és a lombozat csonkázására, mert alaposan fejlődnek a hajtások ebben az időjárásban.

Az ültetvényekben a déli borvidékeken az amerikai szőlőkabóca lárvák egy része már elérte a L3-as lárvastádiumot, így készüljünk a kártevő elleni védelemre. Ugyancsak rajzik a kígyóaknás szőlőmoly, tehát figyeljük a kártevő rajzáscsúcsát a hatékony védekezés érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4. 08:35

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.

Felerősödhet a szürkerothadás a szőlőben

2021. augusztus 4. 08:41

Július utolsó napjai kánikulai meleggel záródtak, majd egy hidegfront hatására enyhült a hőség. Egyenetlen eloszlásban szinte mindenütt hullott csapadék, de mennyisége néhány millimétertől a felhőszakadásig változott. Több tájegységben jéggel társult a vihar.

Egyre több az árvakelés, újra sok a mezei pocok

2020. július 22. 10:23

A mérsékelten meleg, de viszonylag száraz időjárásban jól halad a búza aratása. A már korábban learatott őszi árpa és a repce tarlóján a korábbi esők hatására kizöldültek az árvakelések, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Most fontos feladat a tarló folyamatos ápolása, és szükség esetén a kihajtott évelő gyomnövények gyérítése a tarlón.