Növényvédelmi előrejelzés

Kalászfuzáriózisra kell számítani

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.

A bőséges csapadék egy időre pótolta a talajok korábbi vízhiányát, kedvező életfeltételeket teremtett a kórokozók és a levéltetvek számára, de a növényvédelmi munkálatokat akadályozza. A sáros talajon a T4 életformájú gyomok tömegesen kelnek, de nehézkes a napraforgó és a kukorica posztemergens gyomirtása. A gazdálkodók gondjait nehezíti az igen komoly vadkár, elsősorban a vaddisznók részéről.

A kalászos gabonák és a károsítóik fejlődésének sokat segített a bőséges csapadék. A kikalászolt őszi árpa több helyen megdőlt a széllel érkező esők hatására, ami kedvez a kalászfuzáriózis fertőzésnek és a betegség terjedésének. Ugyanez vonatkozik a fejlődésben kissé hátrébb levő búzára is, mert ez a növény is elérte a fertőzésre fogékony fenológiai stádiumot.

A kalászfuzáriózis mellett folyamatosan erősödik a különféle, nedvesség igényes, levélfoltosságot előidéző kórokozók terjedése, melyek az alsóbb levélemeletekről fokozatosan fertőzik a felsőbb leveleket, beleértve a zászlóslevelet is.

Árpán a törperozsda első tünetei okoznak gondot, búzán pedig hamarosan várható a vörösrozsda fertőzés kialakulása. A korábbi, száraz periódusban erőteljesen terjedő gabonalisztharmatot most gátolta a nedves-hűvös idő, de a várható felmelegedéssel és a magas páratartalommal ismét támadni fog a kórokozó.

A gabonán károsító levéltetvek erőteljesen szaporodnak, de ez szinte minden növénykultúrában megfigyelhető. Az árpa és a búza valamint a tavaszi kalászosok zászlóslevelein és a kalászokon egyre gyakoribb a levéltetű kolónia, amin alig változtatott a heves esőzések lemosó hatása. A kifejlett nőstények folyamatosan szülik a lárvákat, szűznemzéssel. A vetésfehérítő népesség összességében még mindig elmarad a más években megszokottól, a bogár és a lárva is kevesebb, sőt a csapó esők több helyen megtizedelték az árpacsigákat.

Az őszi káposztarepce fejlődésében sokat pótolt a korábbi lemaradásból. A becők erőteljesen fejlődnek, de ahol nem védekeztek a becőormányos és a becőszúnyog ellen, jelentős a kár. A becőkártételek mellett a lombozaton egyre több a fómás levélfoltosság és a beteg szártő, főként a fómától („harisnyás” szár) és a szklerotíniától. Lisztharmattól még nem szenved a növényállomány, viszont a levéltetvek itt is szívogatnak.

A kukorica vetések most elsősorban a gyomosodástól és a vadkártól szenvednek, kinőttek a kukoricabarkó „foga” alól, talajlakó kártétel még nem figyelhető meg.

Az időben elvetett borsón és a napraforgón a levéltetvek megjelenésére kell rövid időn belül számítani, ezért a vetéseket folyamatosan szemlézni kell, ebből a szempontból is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Súlyos károkat okoz a meggy monília

2021. május 12. 09:27

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

A hidegre fordult időjárás tömegesen vonzza a poloskákat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 19. 10:10

Október közepén gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig jobbára az átlagosnál melegebb időjárást egy csapásra kisöpörte a Kárpát-medencéből egy hidegfront. A hideg levegő hozott némi csapadékot, de érzékelhető mennyiségben csupán a nyugati tájegységekben és a keleti tájegységekben esett.

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

2021. április 21. 10:13

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.