6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – 03.31.

Agrofórum Online

Az előző időszakban kedvező fordulat állt be hazánk időjárásában. A nappali maximum hőmérsékletek rendre 15-20 Celsius fok körül alakultak, az éjszakai fagyok pedig a fagyzugos helyek kivételével megszűntek. Csapadék sajnos továbbra sem esett, így a talaj felső rétege teljességgel kiszáradt. A talajvízszint méterekkel lesüllyedt, amit már a faméretű növények is megsínylenek.

Szinte minden növény a rügyfakadás és a virágzás állapotában van, az alma egérfüles, a körte rózsaszín bimbós, a szilva, a meggy és a cseresznye zöldbimbós állapotú, de a kajszi, mandula és az őszibarack teljes virágzásban van. Néhány körzetben a kajszi egyes fajtái kisebb-nagyok fagykárt szenvedtek, a kár mértéke erősen változó.

Növényvédelmi szempontból most a legnagyobb figyelmet a virágzó csonthéjas növényekre kell fordítani. A mandula, a kajszi és az őszibarack virágzáskor a legfogékonyabb a csonthéjas növények virág- és hajtásfertőző moníliás megbetegedésére. Réztartalmú készítményekkel most nem permetezhetünk a virágok érzékenysége miatt, helyette a kontakt- és felszívódó gombaölők kombinációját használjuk most és a virágzás végén, de járványveszélyes időjárási körülmények között, akár több alkalommal is. Ha csapadékosabbra fordulna az időjárás, beállhat ez az állapot is.

Az alma egérfüles állapotban van, a levélpirosító levéltetű ilyenkor kezdi meg szívogatását az apró leveleken. A kibomló levélkék ezért már fertőzötten jelennek meg. Az előző évi fertőzött leveleken még nem kezdődött el az aszkospóra szóródás, még éretlenek a varasodás szaporító képletei, de a várható esők fel fogják gyorsítani ezt a folyamatot.

Hasonló tüneteket mutat a piros ribiszke levele is, ami ár fejlettebb az almához képest. A pirosló és torz levelek fonákán megtalálhatjuk a „tettest” is.

A körte ültetvényekben rakja tojásait a körtelevélbolha. Az intenzitás még általában alacsony, de a hőmérséklet emelkedésével minden bizonnyal erősödni fog a peterakás üteme.

Az őszibarack tafrinás levélfodrosodása a szárazság ellenére is képes komoly tüneteket okozni, mert a levelek fertőződése már az ősz és a tél folyamán megtörtént. A veszély csak az időjárás tartós felmelegedése után fog megszűnni, ezért addig is folyamatosan védjük őszibarack fáinkat kontakt és felszívódó készítményekkel.

A szilvafélék most zöldbimbós állapotba vannak, de a növekedés üteméből számolva, rövid időn belül kezdődhet a virágzás is. (A mirobalan szilva már virágzik.) Itt az ideje kihelyezni a fára a fehér színű ragacsos fogólapokat, melyekkel megfigyelhetjük a poloskaszagú szilvadarazsak rajzását. A kártevő a virágok csészecimpáira rakja tojásait és kikelve fertőzik a terméskezdeményeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.

A kukorica szárfertőzöttsége elérheti a 60-65 százalékot

2021. szeptember 14. 09:51

Az elmúlt héten ismét visszatért a későnyári, csendes és száraz időjárás. a kevés felhőzetnek köszönhetően a nappali maximum hőmérséklet 25-30 Celsius fok között alakultak, viszont az éjszakai hőmérséklet általában csak 5-10 fokra csökkent, emiatt a hajnali páralecsapódás rendszeresen jelentős volt. Eső sehol sem hullott, így minimális a talajok felső rétegének vízkészlete.

Már támad a nyugati dióburok-fúrólégy

2021. július 14. 09:14

Július második dekádjában némi lehűlés után ismét 30 Celsius fok feletti hőmérséklettel tombol a nyár. Szeszélyes eloszlásban szinte az egész országban volt csapadék, de mennyisége a néhány millimétertől a kéthavi átlagig terjedt. A hirtelen hőmérsékletváltozás többfelé pusztító jeget is hozott, nem kímélve a szántóföldi és kertészeti kultúrákat. A jéggel sújtott területeken azonnali védekezéssel lehet csak megóvni a növényeket a további károsodástól.

Pettyesszárnyú muslica miatt veszélyben a szeder, a málna, a bodza

2020. szeptember 9. 09:37

A naptári ősz első dekádjának időjárása még a nyarat idézi. A nappali hőmérsékletek általában 25 Celsius fok körül mozognak, éjszaka viszont alaposan lehűl a levegő. Az alacsony éjszakai hőmérséklet miatt erős a harmatképződés. Frontok most nem befolyásolják hazánk időjárását, és a rövidtávú előrejelzés is ezt mutatja. A kellemes időjárás elősegíti a növények érési folyamatait, több növény betakarítása nagy erőkkel zajlik.