Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – 03.31.

Agrofórum Online

Az előző időszakban kedvező fordulat állt be hazánk időjárásában. A nappali maximum hőmérsékletek rendre 15-20 Celsius fok körül alakultak, az éjszakai fagyok pedig a fagyzugos helyek kivételével megszűntek. Csapadék sajnos továbbra sem esett, így a talaj felső rétege teljességgel kiszáradt. A talajvízszint méterekkel lesüllyedt, amit már a faméretű növények is megsínylenek.

Szinte minden növény a rügyfakadás és a virágzás állapotában van, az alma egérfüles, a körte rózsaszín bimbós, a szilva, a meggy és a cseresznye zöldbimbós állapotú, de a kajszi, mandula és az őszibarack teljes virágzásban van. Néhány körzetben a kajszi egyes fajtái kisebb-nagyok fagykárt szenvedtek, a kár mértéke erősen változó.

Növényvédelmi szempontból most a legnagyobb figyelmet a virágzó csonthéjas növényekre kell fordítani. A mandula, a kajszi és az őszibarack virágzáskor a legfogékonyabb a csonthéjas növények virág- és hajtásfertőző moníliás megbetegedésére. Réztartalmú készítményekkel most nem permetezhetünk a virágok érzékenysége miatt, helyette a kontakt- és felszívódó gombaölők kombinációját használjuk most és a virágzás végén, de járványveszélyes időjárási körülmények között, akár több alkalommal is. Ha csapadékosabbra fordulna az időjárás, beállhat ez az állapot is.

Az alma egérfüles állapotban van, a levélpirosító levéltetű ilyenkor kezdi meg szívogatását az apró leveleken. A kibomló levélkék ezért már fertőzötten jelennek meg. Az előző évi fertőzött leveleken még nem kezdődött el az aszkospóra szóródás, még éretlenek a varasodás szaporító képletei, de a várható esők fel fogják gyorsítani ezt a folyamatot.

Hasonló tüneteket mutat a piros ribiszke levele is, ami ár fejlettebb az almához képest. A pirosló és torz levelek fonákán megtalálhatjuk a „tettest” is.

A körte ültetvényekben rakja tojásait a körtelevélbolha. Az intenzitás még általában alacsony, de a hőmérséklet emelkedésével minden bizonnyal erősödni fog a peterakás üteme.

Az őszibarack tafrinás levélfodrosodása a szárazság ellenére is képes komoly tüneteket okozni, mert a levelek fertőződése már az ősz és a tél folyamán megtörtént. A veszély csak az időjárás tartós felmelegedése után fog megszűnni, ezért addig is folyamatosan védjük őszibarack fáinkat kontakt és felszívódó készítményekkel.

A szilvafélék most zöldbimbós állapotba vannak, de a növekedés üteméből számolva, rövid időn belül kezdődhet a virágzás is. (A mirobalan szilva már virágzik.) Itt az ideje kihelyezni a fára a fehér színű ragacsos fogólapokat, melyekkel megfigyelhetjük a poloskaszagú szilvadarazsak rajzását. A kártevő a virágok csészecimpáira rakja tojásait és kikelve fertőzik a terméskezdeményeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Támadnak a levéltetvek

2021. június 8. 14:32

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.