Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: igen erős a gyapottok-bagolylepke károsítása a zöldségféléknél

Agrofórum Online

Szeptember első fele kellemes, késő nyári időjárással köszöntött be. A nappali hőmérsékleti maximumok már nem érik el a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig 14-16 fokra csökken a hőmérséklet. Éjszaka erős a harmatképződés és a nedvességborítás a növényeken, ami elősegíti a betegségek terjedését, különösen akkor, ha időnként esik is az eső.

A nyári extrém időjárási viszonyok miatt az idén feltűnően nagy a gyümölcshullás az almásokban és a szilvásokban. Ennek csupán egy része írható a nagy hőség és a vízhiány rovására, többi pedig az egész nyáron folyamatosan és nagy létszámban rajzó almamoly és szilvamoly kártételének köszönhető. Szeptember első hetére szinte minden molykártevő rajzása alaposan lecsökkent, így az idén már nem kell számolni károsításukkal. Az alma betakarítása előtt végezzük el a tárolási betegségek elleni kezeléseket, mellyel csökkenthetjük a betárolt termés romlását.

A zöldségfélék közül a másodvetésű babban, a csemegekukoricában, a paprikában és a paradicsomban igen erős a gyapottok-bagolylepke hernyóinak károsítása, ami élvezhetetlenné teszi a termést, illetve rothadási folyamatokat indít el. Ezen túlmenően az ázsiai márványospoloska és a zöld vándorpoloska imágói és lárvái minden növénykultúrában tömegesen szívogatnak. A szívogatástól kifakuló foltok teszik élvezhetetlenné a termést, a gyümölcsökön elhaló foltok alakulnak ki a terméshúsban.

Gyapottok-bagolylepke kártétele babon

Folyamatosan zajlik a szőlő szüretelése. A kisebb-nagyobb esők nyomán erősödő tendenciát mutat a szürkerothadás, különösen a vékonyhéjú fajták fürtjein. Rövid várakozási idejű készítményekkel még védekezhetünk a kórokozó ellen. A jelenlegi időjárás most kedvez a peronoszpóra és a lisztharmat terjedésének is, az előbbi betegség elsősorban a hónaljhajtásokon terjed, a lisztharmat viszont idős és fiatal levélen is jelen van.

Ázsiai márványospoloska kártétele almán

A selyemfényű puszpángmoly második nemzedéke elhúzódóan rajzik. A hernyók egy része már károsít, de további kártételek várhatók, így csak többszöri védekezéssel óvhatjuk meg növényünket a tarrágástól.

Selyemfényű puszpángmoly

A gyapottok-bagolylepke hernyók most is károsítják a muskátli bimbóit, amitől a kiodvasított bimbó elhal. Felszívódó és méhkímélő rovarölő szerekkel védekezhetünk a kártevő ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak - magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

2019. július 2. 14:41

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók és továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak.

Sok a gabona-levéltetű a kalászos állományokban

2020. április 9. 04:36

Jellemzően sok a gabona-levéltetű, amit jelez a kalászosok sárgulását előidéző komplex vírusfertőzés gyakori előfordulása. A kártevő szaporodásának és a vírusok terjesztésének kedvezett a hosszú és enyhe ősz és a tél.

Bakrófajok károsítják a kelő kukoricát, napraforgót

2021. május 11. 13:52

Az elmúlt hét időjárását ismét a változékonyság jellemezte. A mérsékelten meleg napokat szeles idővel érkező lehűlések követték, a napi maximumok széles határok között mozogtak, de az átlag gyakran nem érte el a 10 Celsius fokot, a minimumok gyakran megközelítették a 0 fokot, de többnyire nem fagyott a fagyzugos helyeket leszámítva. A talajhőmérséklet még mindig 10-12 Celsius fok körül alakul csak, emiatt vontatott a napraforgó és a kukorica kelése. A nyugati és északi tájegységekben viszonylag bőségesen hullott eső, más országrészekben viszont csupán néhány milliméter esett, így ezeken a területeken nem szűnt meg az aszály.

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

2021. május 19. 08:45

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.