Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: továbbra is tart az almamoly rajzása

Agrofórum Online

Július utolsó harmadában tapasztalt kánikulai hőség után a hónap utolsó napjaiban jelentősen csökkent a hőmérséklet. A hideg szél kisöpörte a 30 Celsius-fok feletti meleg levegőt, záporok, zivatarok sorozata áztatta a határt. A csapadékot több helyen jégeső kísérte, helyenként jelentős károkat okozva. A hőmérséklet csökkenése és a csapadékviszonyok több kártevő és betegség újbóli terjedésének kedvez. A gyümölcs- és zöldségfélék jelentős része érik, így a növényvédelmi munkák elvégzése komoly fejtörést jelent a házikertekben.

Almásokban és körtésekben a meleg enyhülése és a relatív páratartalom emelkedése után ismét erősödött a varasodás és a lisztharmat terjedésének veszélye. A korábbi hőségnapok fokozták a korai terméshullást, így a fák alatt sok a lehullott gyümölcs. Az elhalt almán, körtén megtelepedett a gyümölcsfertőző monília, így égető feladat ezek eltakarítása, mert a későbbiekben fertőzési forrás lesz az érő termésre is. A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú. Folytatni kell a Ca-levéltrágyázást, mert a nagy hőségben korlátozott volt a növények tápanyagfelvétele.

A meleg napok miatt az utóbbi időben nem emelkedett a sztigminás- és blumeriellás levélfoltosságot okozó betegségek terjedése, de az időjárásváltozás miatt ebben változás állhat be. Ugyanakkor a szilvamoly rajzása kissé emelkedett, a keleti gyümölcsmolyé viszont kissé csökkent az elmúlt napokban. A védekezés lehetősége korlátozott, mert több szilva- és őszibarackfajta folyamatosan érik a kertekben. Az őszibarackfák hajtáscsúcsain sok a mollyal fertőzött, elhalt hajtásvég, amiből az elkövetkező időszakban ismét fertőzési hullám indulhat el, ami már a későn érő birset is érinti.

Almamoly korai kártétele

A nyugati dióburok fúrólégy rajzása eddig elmaradt a korábbi években tapasztalt nagyságtól, ezért igen fontos a legyek rajzásának a folyamatos nyomon követése a ragacsos sárgalapokkal. A kártevő rajzása egyébként is rendkívül elhúzódó, akár szeptember végéig is eltarthat. Lehetőség szerint szedjük össze a lehullott diót a fák alól, ezzel megelőzhetjük a lárvák talajba vándorlását. Tavalyi igen pozitív tapasztalat, hogy a lárvákat nagy számban fogyasztották az éhező hangyák.

Friss tapasztalat, hogy a harlekin katicák egyre nagyobb tömegben fanyalodnak az érőfélben levő őszibarackra, szilvára, fügére, mert kevés az alapvető táplálékként szolgáló levéltetű a növényeken. A katicáknak mindenképpen táplálékhoz és nedvességhez kell jutniuk, ezért a károsítás mértéke további növények termésére is át fog terjedni. A termésbe kerülő bogarak kellemetlen ízt adnak a gyümölcsöknek.

Harlekin katicák

A csapadék hatására jelentősen megélénkült a meztelen- és a házas csigák tevékenysége. Nagy egyedszámuk miatt nem válogatnak a táplálékban, a levélzöldségek mellett még sok más növény (sárgarépa, petrezselyem, burgonya, hullott gyümölcs stb.) vonzó táplálék számukra.

A szőlő intenzív fejlődése mellett most komoly veszélyt jelent az ültetvényekben a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a feketerothadás egyaránt, ezért most komplex védelemmel lehet elhárítani a járványveszélyt. Folytassuk a zöldmunkát a lombozat szellőssé tétele érdekében, hogy a levegő minél jobban járja át a tőkéket, illetve jusson be a permetlé a lombozat belsejébe is. Az amerikai szőlőkabóca-lárvák túlnyomó többsége már L4 és ennél fejlettebb állapotú, így képesek a betegség átadására szívogatásukkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

Most kell megvédeni a repcét

2021. szeptember 28. 08:57

Az elmúlt hét túlnyomóan száraz és meleg időjárását a hónap utolsó napjaiban csapadékosabb periódus váltotta fel. Az erősen változó mennyiségű esővel együtt az időjárás is ősziesebbre váltott. A csapadék mennyisége tájegységenként igen eltérően alakult, nagyrészt csupán néhány milliméter, de Nyugat-Dunántúl és Dél-Alföld térségében jelentősebb mennyiség hullott, így az ország nagy részén továbbra is az aszályos idő az úr. A napraforgó és a kukorica aratása nagy erőkkel folyik, az őszi káposztarepcét elvetették, helyenként már megkezdték az őszi árpa vetését.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.