Növényvédelmi előrejelzés

Kezdődik a gyomnövények csírázása

Agrofórum Online

A múlt heti tavaszias idő után március közepére ismét változékonnyá vált az időjárás. A kettős fronthatás miatt esett ugyan némi eső, de tovább folytatódott a talajfelszín kiszáradása. A nappali hőmérsékleti maximumok ismét 10 Celsius fok alatt maradnak, éjszakára pedig fagyokra lehet számítani.

A még nem virágzó fák és a szántóföldi növények fejlődése ismét lelassult. Ismételt melegedésre csak a hónap utolsó napjaiban lehet számítani.

Kihasználva a száraz időt, nagy erőkkel folyik a tavaszi simítózás és a vetőágy előkészítés a később vetendő növénykultúrák számára. A tavaszi árpa és a zab mellett már földbe került a borsó is, bár robbanásszerű kelésre nem lehet számítani, mert a talajhőmérséklete igencsak alacsonynak mondható.

Az őszi káposztarepce fejlődése vontatott ugyan, de általában jó kondícióban várja a melegebb napokat. A repce szárormányosok betelepedése lelassult, de a növények gyökérnyaki részén tartózkodnak jelenleg is. Mint ismeretes, a korábbi fertőzésből már lárvák károsítanak a szárkezdeményekben, de további peterakás és lárvakártétel várható a későbbiekben. A betelepedés folyamatának további ellenőrzése fontos feladat, ezért a csalogató sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat hagyjuk kint a növényállományokban, de ügyeljünk arra, hogy mindig a növények magasságában legyen, mert csak így szolgáltatnak megbízható adatokat.

Több helyről is jelzés érkezett arról, hogy nehézkesen indul a lucerna állományok tavaszi fakadása. Az ok feltehetően a jelenleg is tartó szárazság és az alacsony talajhőmérséklet. Az idő tavasziasra fordulásával remélhetőleg ez a probléma is megoldódik.

A talajok simítózása és elmunkálása elősegíti a gyorsabb felmelegedést és a vetési munkálatok előtt kicsíráznak a gyommagvak, így könnyebb lesz majd a gyomirtás. A kalászos gabonák gyomszabályozása- ahol még nem végezték el- napjainkban egyre aktuálisabbá válik. A hosszúra nyúlt ősz és az enyhe tél hatására szinte folyamatosan keltek a T1-T2 típusú gyomnövények, de hamarosan a többi, nagyobb hőigényű gyomnövény csírázása is megkezdődik.

Növénykórtani szempontból a kalászosok és a repce állapota még jónak mondható. Néhány levélfoltosságot előidéző betegséget leszámítva egészségesek a növények, és ez a kedvező állapot fenn is fog maradni egészen addig, amíg marad ez a hűvös és csapadék mentes idő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Egyre inkább terjednek a gabonavírusok

2021. október 21. 08:28

Az elmúlt héten jobbára hűvös, őszi időjárás uralkodott. Éjszakánként több alkalommal fagyott, de nappal sem emelkedett 15 Celsius fok fölé a maximum hőmérséklet. Eső csak kevés helyen esett, a hegyekben hó is hullott. A napraforgó és a kukorica betakarításával párhuzamosan folyik az őszi búza vetése, a korábbi vetések már kelő félben vannak. A kártevők aktivitása lecsökkent, már csak néhány faj okoz gondokat.

Olaszsáska jelent meg tömegesen Fejér megyében

2020. június 3. 10:46

Már most kijelenthető, hogy a kalászos gabona és őszi káposztarepce termése alulmúlja tél végén várt kilátásokat. Növény egészségügyi szempontból mindezek következtében a növénykórtani helyzet kedvezőnek mondható, inkább a rovarkártevők jelenléte a domináns.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.