Növényvédelmi előrejelzés

Kiugró egyedszámmal rajzik a dióburok-fúrólégy

Agrofórum Online

Az augusztus közepéig tartó hőséget egy magas nedvességtartalmú atlanti eredetű hideg légtömeg söpörte ki a Kárpát-medencéből. Előtte a napi hőmérsékleti maximumok rendre 35 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá. A tikkasztó hőségben a kifejezetten napfényigényes növényeken is gyakori volt a napégés az extrém UV sugárzás következtében. A hónap második dekádja végére átmenetileg hűvösebbek a nappalok és az éjszakák, lehullott esőtől felfrissültek a növények.

A viharos időben a csapadékból csaknem mindenhova jutott, némileg enyhítve a súlyos nedvességhiányt és a légköri aszályt, de korántsem csökkent a talajok vízhiánya, ami országszerte meghaladja a talajok felső rétegében a 100-150 millimétert. A birs és a naspolya kivételével minden gyümölcsféle érőfélben van, ezért most elsősorban a jó minőségű és egészséges, növényvédő szertől mentes termés biztosítása az elsődleges növényvédelmi cél. Ezt most is, mint máskor, csak a károsítók előrejelzésére alapozott, de hatékony növényvédelmi beavatkozásokkal érhetjük el.

Az eddigi, rendkívül száraz és meleg idő elsősorban a rovarkártevőknek kedvezett, ezért elsősorban ellenük irányult a védekezés, de a lehullott esők és az éjszakai és délelőtti magasabb relatív páratartalom több betegség felszaporodásának is kedvezni fog, kiemelve, hogy a jégjárta területeken sokszoros a fertőzésveszély a sebfertőző betegségek körében.

Almában és körtében a csapdafogások alapján az almamoly rajzása nem csökkent, sőt enyhén emelkedő tendenciájúnak mondható, a 3 naponkénti 10-16 darabos csapdánkénti lepkefogással. Folyamatosan rajzik ugyan az almalevél aknázómoly, de a levélaknák száma így sem magas.

A szilvamoly rajzása szintén folyamatos, de jelenleg nem túl magas (16-18 db/csapda/3 nap). A keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik ugyan, de a lepkék repülése most a korábbi fogásokhoz képest alacsonyabbnak mondható.

A nyugati dióburok-fúrólégy országszerte kiugró egyedszámmal tovább rajzik július eleje óta, a sárga ragacsos csapdák heti fogása meghaladja a 150-170 darabot is. Továbbra is intenzív védekezés javasolt a kártevő ellen.

Meg kell említeni a selyemfényű puszpángmoly kiemelkedően intenzív rajzását, mely augusztus közepére elérte a heti 40 darabot csapdánként egyes helyeken.  A hosszasan tartó rajzás következtében valószínűsíthető, hogy az első lerakott petékből már kikeltek a hernyók, és a lombozat rejtekében már károsítanak. Ideje megkezdeni a kártevő elleni védekezést.

A betegségek közül az esők után az almafa varasodás és a lisztharmat ellen fokozottabban kell védekezni, akárcsak csonthéjasokban a sztigminás-és blumeriellás levélfoltosság ellen, elkerülendő az idő előtti lombhullást.

Szőlőben a lisztharmat levél-és fürttünetek közepes szintűre emelkedtek, különösen a fejletlenebb, késői kötésű fürtökön. Érzékenyebb fajtákon a peronoszpóra tünetei a hónaljhatásokon egyre gyakoribbá vált. A zsendülő fürtökön és a jégveréses ültetvényekben figyeljünk a szürkepenészes rothadás megelőzésére.

Az érőfélben levő bodza ültetvényekben megjelentek a foltosszárnyú muslica első egyedei a csapdákban, ezért fel kell készülni a kártevő elleni védekezésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.

Szinte minden gyümölcsmoly rajzik a csonthéjas ültetvényekben

2021. július 21. 09:38

Csonthéjas ültetvényekben a barackmoly kivételével minden gyümölcsmoly rajzik, tehát a feromoncsapda adatok figyelembe vételével ezekben a növénykultúrákban is védekezni kell.