Növényvédelmi előrejelzés

Komposztáljunk, használjunk mulcsot

Agrofórum Online

Október második dekádjában az átlagosnak megfelelő, csendes időjárás volt a jellemző. A korábbi sok csapadékot hozó időjárási frontok elvonultak, helyében túlnyomóan napos idő alakult ki, ami kedvez az esőzések miatt megakadt mezőgazdasági munkálatok folytatásának. Az erősen felázott talaj miatt néhány feladat befejezése csúszik, különösen a szántóföldön. A kertészetekben és a házi kertekben a betakarítás már jórészt befejeződött, most inkább a jövő évre való felkészülés az időszerű. Most elsősorban a házi kerti aktuális teendőkről írnék.

Az év során, de különösen most bőséges mennyiségű növényi hulladék keletkezik a kertekben. Ez főként a lehullott lombból, beteg gyümölcsből, zöldségfélék maradványaiból meg a lenyírt fűből tevődik össze. Később aztán még hozzájön a metszés során keletkező rengeteg ág és gally. Régen ezek jórészét általában elégették, amivel komolyan szennyezték a környezetet. Ez napjainkban már jórészt mindenütt tiltott vagy korlátozott tevékenység. Más, sokkal praktikusabb megoldásokat kell találni a kertben keletkező szerves hulladékok eltüntetésére. Az egyszerűbb megoldás a széles körben elterjedt zöldhulladék elszállítás komposztáló telepekre.

A másik, de hasznosabb és környezettudatosabb lehetőség, a helyben keletkezett hulladék mulcsként való felhasználása talajtakarásra vagy pedig a komposztálás a kertünkben. Mindkét megoldással elérhető, hogy a lebomlás során a növények számára felvehető tápanyagok kerülnek vissza a talajba. A lebomló szerves anyaggal a talajélet számára nélkülözhetetlen humuszanyagok és hasznos mikroorganizmusok milliárdjai kerülnek vissza a természetes körforgásba. A megfelelő vastagságban elhelyezett mulcs, legyen az fakéreg, lezúzott gally, kigyomlált növény, falevél, tökéletesen megóvja a talajt a kiszáradástól, sajátos mikroklíma alakul ki alatta. Megakadályozza a talaj gyomosodását és fokozatos elbomlásával visszakerül a talajba, miközben tápanyagforrásként is szolgál.

Sokan úgy tartják, hogy a diófa levele alkalmatlan a komposztálásra, mert olyan anyagokat tartalmaz, mely káros más növényekre. Ez a gátlás megszüntethető, ha összekeverve hasznosítjuk más növényekkel, és így érleljük a komposztálás során. A jó komposzt készítés titka, hogy vegyesen tartalmazzon alacsony és magas nedvességtartalmú anyagokat, gyorsan és lassan lebomló növényi részeket, ezeket egymásra rétegezve helyezzük a komposztálóba. Legyen állandóan földnedves állapotú, és rendszeres átforgatással gondoskodjunk a levegősségről, mert a korhasztó mikroorganizmusok levegőtlen környezetben elpusztulnak. Ha jól végeztük munkánkat, akkor két év alatt tökéletesen érett, földszerű komposztot nyerünk, mely a talaj dúsítására, talajélet serkentésre és nem utolsó sorban tápanyag visszapótlásra lesz alkalmas.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Szüret utáni tennivalók gyümölcsösökben - mezei pocok és vértetű elleni védekezés

2018. október 10. 13:18

A gyümölcsös ültetvényekben a mezei pocok növekvő károsítása mellett egyre nyilvánvalóbb az almafa vértetű idei jelentősebb mértékű elszaporodása.

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

2021. április 21. 10:13

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Védekezzünk a moníliás gyümölcsfertőzés ellen – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 6. 16:40

Szeptember első hetére majd minden gyümölcs- és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.

Tömegesen jelenik meg a zöld vándorpoloska

2020. július 15. 09:45

Az elmúlt időszakban folytatódott a kellemes nyári időjárás. A zavartalan napsütést csak időnként és helyenként zavarta meg egy-egy zápor, zivatar. A hónap közepén a nyári meleg kissé alábbhagyott, nappal sem haladta meg a hőmérséklet a 25-26 Celsius fokot, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek.