Növényvédelmi előrejelzés

Komposztáljunk, használjunk mulcsot

Agrofórum Online

Október második dekádjában az átlagosnak megfelelő, csendes időjárás volt a jellemző. A korábbi sok csapadékot hozó időjárási frontok elvonultak, helyében túlnyomóan napos idő alakult ki, ami kedvez az esőzések miatt megakadt mezőgazdasági munkálatok folytatásának. Az erősen felázott talaj miatt néhány feladat befejezése csúszik, különösen a szántóföldön. A kertészetekben és a házi kertekben a betakarítás már jórészt befejeződött, most inkább a jövő évre való felkészülés az időszerű. Most elsősorban a házi kerti aktuális teendőkről írnék.

Az év során, de különösen most bőséges mennyiségű növényi hulladék keletkezik a kertekben. Ez főként a lehullott lombból, beteg gyümölcsből, zöldségfélék maradványaiból meg a lenyírt fűből tevődik össze. Később aztán még hozzájön a metszés során keletkező rengeteg ág és gally. Régen ezek jórészét általában elégették, amivel komolyan szennyezték a környezetet. Ez napjainkban már jórészt mindenütt tiltott vagy korlátozott tevékenység. Más, sokkal praktikusabb megoldásokat kell találni a kertben keletkező szerves hulladékok eltüntetésére. Az egyszerűbb megoldás a széles körben elterjedt zöldhulladék elszállítás komposztáló telepekre.

A másik, de hasznosabb és környezettudatosabb lehetőség, a helyben keletkezett hulladék mulcsként való felhasználása talajtakarásra vagy pedig a komposztálás a kertünkben. Mindkét megoldással elérhető, hogy a lebomlás során a növények számára felvehető tápanyagok kerülnek vissza a talajba. A lebomló szerves anyaggal a talajélet számára nélkülözhetetlen humuszanyagok és hasznos mikroorganizmusok milliárdjai kerülnek vissza a természetes körforgásba. A megfelelő vastagságban elhelyezett mulcs, legyen az fakéreg, lezúzott gally, kigyomlált növény, falevél, tökéletesen megóvja a talajt a kiszáradástól, sajátos mikroklíma alakul ki alatta. Megakadályozza a talaj gyomosodását és fokozatos elbomlásával visszakerül a talajba, miközben tápanyagforrásként is szolgál.

Sokan úgy tartják, hogy a diófa levele alkalmatlan a komposztálásra, mert olyan anyagokat tartalmaz, mely káros más növényekre. Ez a gátlás megszüntethető, ha összekeverve hasznosítjuk más növényekkel, és így érleljük a komposztálás során. A jó komposzt készítés titka, hogy vegyesen tartalmazzon alacsony és magas nedvességtartalmú anyagokat, gyorsan és lassan lebomló növényi részeket, ezeket egymásra rétegezve helyezzük a komposztálóba. Legyen állandóan földnedves állapotú, és rendszeres átforgatással gondoskodjunk a levegősségről, mert a korhasztó mikroorganizmusok levegőtlen környezetben elpusztulnak. Ha jól végeztük munkánkat, akkor két év alatt tökéletesen érett, földszerű komposztot nyerünk, mely a talaj dúsítására, talajélet serkentésre és nem utolsó sorban tápanyag visszapótlásra lesz alkalmas.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.

Eső lassítja a napraforgó érését, a kukoricán megjelent a csőfuzáriózis

2020. augusztus 19. 12:30

Egymás után több alkalommal, de kiszámíthatatlan területi eloszlásban több atlanti eredetű időjárási front érte el az országot, mely helyenként felhőszakadást, szélvihart és jégverést idézett elő. A talajok nedvességtartalma általában kedvező az őszi vetésű növények, elsősorban az őszi káposztarepce vetőágyának előkészítéséhez, viszont lelassította a napraforgó érését, és növelte a szár-és tányérbetegségek terjedésének veszélyét.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.