Növényvédelmi előrejelzés

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

Agrofórum Online

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.

Alma ültetvényekben tovább terjednek a lisztharmat másodlagos levéltünetei, így a korábbi fertőzésekkel együtt helyenként már most közepes-erős a fertőzöttség. A gyakori esők, a tartós nedvességborítottság és a magasabb páratartalom hatására a korábbi enyhébb fertőzés közepes fokozatúra növekedett, ezért a lisztharmattal együttes, intenzív védekezés javasolt nagyüzemi ültetvényekben és házi kertekben egyaránt.

Körte hajtáshervasztó darázs kártétele

Ugyanez vonatkozik a körtésekre, ahol a körtevarasodás terjedése okozhat növényegészségügyi gondokat. Kiskertekben a fiatalabb fákon az idén feltűnően sok a hajtáshervasztó darázs és a szivarsodró eszelények kártétele, valamint több kertből jelezték a borókákon megjelenő körterozsda tüneteket, melyek hamarosan a körtéket fogják fertőzni.

Körterozsda borókán

A gyümölcsmolyok repülése most elsősorban az almamolyra, a keleti gyümölcsmolyra és a szilvamolyra jellemző, bár mindegyik faj esetében a feromon csapdák fogása kissé csökkenő tendenciát mutat.

A levéltetvek most az almásokban, a szilvásokban aktívak különösen, de már a cseresznyében és a moníliától különösen beteg meggyesekben is felszaporodóban vannak. A meggyesek és a cseresznyések terméstisztulása lezajlott, a gyümölcsök már szépen fejlődnek. Itt az ideje a cseresznyelégy rajzáskezdetének a megfigyelésére kihelyezni a feromonnal erősített sárga ragacsos fogólapokat. A jó fogás érdekében a fák napsütötte oldalára és a lombkorona tetejére erősítsék a csapdákat.

A szőlő ültetvényekben jelenleg szünetel a tarka szőlőmoly rajzása, a szőlőlisztharmat és a peronoszpóra fertőzés számára most még kedvezőtlenek az időjárási feltételek.

rózsarozsda

Díszkertekben is megjelent már néhány károsító, így itt is indokolt lehet a növényvédelmi kezelés. A rózsákon most a levéltetvek szívogatására kell odafigyelni, valamint egyes, fogékony fajtákon megjelentek a rózsarozsda tünetei. Hamarosan várható a csillagrozsda és a lisztharmat fertőzés is, de a rózsadarazsak, különösen a hajtáshervasztó rózsadarázs okoz érzékeny károkat a bimbózó hajtásokban.

Az előző héten még a puszpángon táplálkozó selyemfényű moly hernyókat lehetett látni, azóta elvonultak bábozódni. Itt az ideje a feromonos csapdákat kihelyezni a bokrok közelébe, a rajzás kezdetének a megfigyelésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Egyre több a lisztharmatos szőlő, veszélyben a cseresznye is

2021. június 16. 10:41

Az elmúlt hét időjárását alapvetően az évszaknak megfelelő nyárias időjárás jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak és éjszaka sem hűlt 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak szórványosan esett, a talaj vízpárolgása viszont napi 7-8 mm. A meleg időben felgyorsult a növények fejlődése és néhány gyümölcsféle érése. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a betegségek és a kártevők terjedésének.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.

Folyamatosan erősödik a levéltetvek aktivitása

2019. október 22. 11:56

A levéltetvek és kabócák gyorsan megtalálták a vetéseket, és általánosan jellemző a levéltetű-kolóniák folyamatos kialakulása.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.