Növényvédelmi előrejelzés

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

Agrofórum Online

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.

Alma ültetvényekben tovább terjednek a lisztharmat másodlagos levéltünetei, így a korábbi fertőzésekkel együtt helyenként már most közepes-erős a fertőzöttség. A gyakori esők, a tartós nedvességborítottság és a magasabb páratartalom hatására a korábbi enyhébb fertőzés közepes fokozatúra növekedett, ezért a lisztharmattal együttes, intenzív védekezés javasolt nagyüzemi ültetvényekben és házi kertekben egyaránt.

Körte hajtáshervasztó darázs kártétele

Ugyanez vonatkozik a körtésekre, ahol a körtevarasodás terjedése okozhat növényegészségügyi gondokat. Kiskertekben a fiatalabb fákon az idén feltűnően sok a hajtáshervasztó darázs és a szivarsodró eszelények kártétele, valamint több kertből jelezték a borókákon megjelenő körterozsda tüneteket, melyek hamarosan a körtéket fogják fertőzni.

Körterozsda borókán

A gyümölcsmolyok repülése most elsősorban az almamolyra, a keleti gyümölcsmolyra és a szilvamolyra jellemző, bár mindegyik faj esetében a feromon csapdák fogása kissé csökkenő tendenciát mutat.

A levéltetvek most az almásokban, a szilvásokban aktívak különösen, de már a cseresznyében és a moníliától különösen beteg meggyesekben is felszaporodóban vannak. A meggyesek és a cseresznyések terméstisztulása lezajlott, a gyümölcsök már szépen fejlődnek. Itt az ideje a cseresznyelégy rajzáskezdetének a megfigyelésére kihelyezni a feromonnal erősített sárga ragacsos fogólapokat. A jó fogás érdekében a fák napsütötte oldalára és a lombkorona tetejére erősítsék a csapdákat.

A szőlő ültetvényekben jelenleg szünetel a tarka szőlőmoly rajzása, a szőlőlisztharmat és a peronoszpóra fertőzés számára most még kedvezőtlenek az időjárási feltételek.

rózsarozsda

Díszkertekben is megjelent már néhány károsító, így itt is indokolt lehet a növényvédelmi kezelés. A rózsákon most a levéltetvek szívogatására kell odafigyelni, valamint egyes, fogékony fajtákon megjelentek a rózsarozsda tünetei. Hamarosan várható a csillagrozsda és a lisztharmat fertőzés is, de a rózsadarazsak, különösen a hajtáshervasztó rózsadarázs okoz érzékeny károkat a bimbózó hajtásokban.

Az előző héten még a puszpángon táplálkozó selyemfényű moly hernyókat lehetett látni, azóta elvonultak bábozódni. Itt az ideje a feromonos csapdákat kihelyezni a bokrok közelébe, a rajzás kezdetének a megfigyelésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Az időjárás kedvez a burgonyavész előretörésének

2020. július 1. 04:36

A sok csapadék kedvezett a kórokozók fellépésének napraforgóban is, elsősorban a fakórothadásnak, valamint az alternáriás szár- és levélfertőzésnek, burgonyában a burgonyavész előretörésével kell számolni.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

Egyre aktívabbak a mezei pockok

2021. október 27. 13:06

Az elmúlt időszakban folytatódott az átlagosnak mondható őszies időjárás. A nappali maximális hőmérséklet ugyan melegebb volt, de az éjszakák már csípősek, több alkalommal fagyott a derült égbolt miatt. Eső továbbra is csak elvétve hullott, elsősorban a Dunántúl nyugati felén. Másutt, különösen az Alföldön kritikus méreteket ölt az őszi aszály. A teljesen kiszáradt talajban lehetetlen jó minőségű vetőágyat készíteni az őszi búza számára, emiatt az eddig elvetett árpa és búza, de sok helyen az őszi káposztarepce is heterogén fejlettségű.