Növényvédelmi előrejelzés

Monília, lisztharmat, peronoszpóra fertőz az eső után

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását továbbra is a sokévi átlagnál hűvösebb nappali hőmérséklet határozta meg. Az egymást követő időjárási frontok bőséges csapadékkal öntözték az országot, helyenként viharos széllel és zivatarokkal társulva. Közép-Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti csapadék mennyisége elérte a 80 millimétert. A lehullott eső feltöltötte a talajok felső rétegének vízkészletét. A növényvédelmi károsítók közül most a környezeti tényezők elsősorban a betegségeknek és a levéltetvek terjedésének kedveztek. A hűvös és változékony idő miatt a rovarkártevők rajzása és kártételük még most is elmarad a korábbi években megfigyeltektől.

Almásainkban a lisztharmat szekunder (másodlagos) fertőzés terjedése robbanásszerű, a tünetek azonban még a megbetegedés kezdeti fázisára utalnak. A varasodás fertőzés szintén megfigyelhető a lombozaton, akárcsak a körte levelein (6-10 %-os fertőzés), de a gyümölcsöket még nem érte el a kórokozó. A fertőzés megállítására rendszeres, felszívódó készítményekkel végzett permetezés indokolt. A jelenlegi hűvös időjárás most még gátolja a baktériumos tűzelhalás megjelenését, de felmelegedés esetén robbanásszerű fertőzési hullám alakulhat ki.

Az alma szürke levéltetve a hajtások 8-10 %-án szívogat, míg az almamoly repülése a feromon csapdákba folyamatos, de mérsékelt létszámú, a 3 naponkénti fogás mindössze 2-4 db. A levélaknázó molyok rajzása most szünetel.

A meggy ültetvényekben a moníliás fertőzés tünetei országszerte lesújtó látványt mutatnak. A fungicides védekezés mellett előtérbe került a beteg ágak csonkolása. A vegyszeres védekezés folytatása azért is indokolt a csonthéjas termésű fákon, mert a sztigminás levéllikasztó betegség első tünetei is megfigyelhetők a lombozaton. A levéltetvek minden gyümölcsfélén, így a cseresznyén, meggyen, kajszin, szilván egyaránt szívogatják a hajtásvégeket, ezzel nem csak a tápanyagot vonják el a fáktól, de terjesztik a vírusbetegségeket. A mérsékeltebb meleg időben most jól megfigyelhetők a vírustünetek a beteg fákon, melyekről a vírusvektor levéltetvek és kabócák továbbviszik a fertőzést.

A viszonylag mérsékeltebb gyümölcsmoly rajzásból csupán a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása emelkedik ki, a többi faj repülése most gyengének mondható.

A cseresznye- és meggyfákra helyezzük ki a sárga színű ragacsos fogólapokat, mert szórványosan már előjöttek a legyek.

Házikertekben a bőséges csapadék hatására a fokhagymán és a vöröshagymán megjelent a hagymarozsda és a hagymaperonoszpóra fertőzés tünete. Védekezzünk a betegségek ellen, mert a fertőzés nagyon gyorsan tönkre teheti a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.