Növényvédelmi előrejelzés

Most kell megvédeni a repcét

Agrofórum Online

Az elmúlt hét túlnyomóan száraz és meleg időjárását a hónap utolsó napjaiban csapadékosabb periódus váltotta fel. Az erősen változó mennyiségű esővel együtt az időjárás is ősziesebbre váltott. A csapadék mennyisége tájegységenként igen eltérően alakult, nagyrészt csupán néhány milliméter, de Nyugat-Dunántúl és Dél-Alföld térségében jelentősebb mennyiség hullott, így az ország nagy részén továbbra is az aszályos idő az úr. A napraforgó és a kukorica aratása nagy erőkkel folyik, az őszi káposztarepcét elvetették, helyenként már megkezdték az őszi árpa vetését.

A csapadékosabb területek kivételével a repce állományok fejlettségében jelentős az eltérés. A fejlettebb állományok elérték a 2-4 valódi leveles állapotot, másutt pedig az elfekvő magok aránya jelentős, esetleg csíráznak a növények. Ennek megfelelően a károsítók, elsősorban a rovarkártevők fokozottan veszélyeztetik a repce vetéseket.

Továbbra is tömeges a bolha fajok fertőzési nyomása, különösen ott, ahol még nem nőttek ki a növények a bolha „foga” alól. A hámozgatás hatására gyakori a szikleveles növények elszáradása.

Repcedarázs álhernyói

A fejlettebb növényeken az L1-L3-as fejlettségű repcedarázs álhernyók foltokban tarra rágják a repcét. Az imágók rajzása még javában tart, a ragacsos sárga fogólapokon a heti fogás eléri a 40-50 darabot is. A jelek arra mutatnak, hogy a repcedarázs veszélyhelyzet még hosszú ideig fennmarad.

Az első levéltetű kolóniák is megjelentek, azok szaporodása a továbbiakban erősödni fog, így várhatóan a vírusos és fitoplazmás növényekből is egyre több lesz. A csapadékosabb térségekben enyhe tünetekkel ugyan, de a repce peronoszpóra tünetei is megfigyelhetők már, viszont fómás fertőzés még nincs a növények levelein.

A hosszú ideje tartó aszály nem gátolta a mezei pocok szaporodását a ruderális területeken, a legelőkön és az évelő pillangós táblákon. Erre utal a fertőzött területeken egyre aktívabbá váló ragadozó madár jelenlét. Az őszi vetésű növények kelésével párhuzamosan hamarosan várható a fertőzött területek irányából a mezei pocok áttelepülése, migrációja. Érdemes és indokolt is minden gazdálkodónak, földhasználónak tisztában lennie a helyi fertőzöttségi viszonyokkal, későbbi védelmi intézkedések megtétele érdekében. Amennyiben 100 négyzetméter átlagában a lakott mezei pocok járatok száma meghaladja a 3-4 darabot, indokolt felkészülni az őszi vetések táblaszegélyeiben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!

Korompenészes a lábon álló búza – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 15. 15:10

Az elmúlt héten jelentősen csökkent a csapadékhajlam, kisebb esők csupán a Nyugat-Dunántúli régióban voltak. A nappali hőmérséklet csak a hónap közepén érte el ismét a 30 °C-ot, éjszakánként viszont 15 fok körüli értékre csökkent a hőmérséklet. Hajnalra igen erős a harmatképződés.

Megjelentek a virágbimbók a parlagfüvön

2022. június 30. 09:24

A parlagfű fejlődése még az elmúlt hetek szélsőségesen meleg és száraz időjárásának az ellenére is folytatódott.

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

2021. február 24. 11:48

A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.