Növényvédelmi előrejelzés

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

Agrofórum Online

A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.

A gyümölcsfák és a szőlő metszése most a legsürgősebb feladat, bár a januári enyheségben már megkezdődtek ezek a munkák. Fontossági sorrendben a szőlő mellett az almástermésűek és a cseresznye, meggy, szilva metszése a sürgető.

Növényvédelmi szempontból az őszibarack és a kajszi metszését célszerű a legvégére hagyni, a baktériumos- és fitoplazmás fertőzések elkerülése érdekében. A metszés nemcsak termésszabályozó fitotechnikai művelet, hanem fontos eszköz a betegségek és kártevők elleni védekezésben. A szellős fakorona kevésbé fertőződik, a permetlé könnyebben átjárja, a korona belsejében is megfelelő lesz a permetlé borítottság.

Metszéskor távolítsuk el a fertőzött ágakat, vesszőket, a fa tövéből kihajtott gyökérsarjakat, ezek ugyanis fertőzési forrásai lehetnek számos betegségnek és kártevőnek. A fák ágain tavalyról fennmaradt gyümölcsmúmiák szintén eltávolítandók és megsemmisítendők.

Atka almafán

Ha lehetőségünk van rá, akkor az ágakon látható vértetű kolóniákat, pajzstetveket, atkatojásokat kaparóvassal, drótkefével távolítsuk el. A korhadt ágakat, rákos sebeket szintén tisztogassuk meg. Nagyon fontos a nagyobb sebfelületek lezárása sebkezelő pasztával vagy fémmentes festékkel, mely megvédi a fát az újabb fertőzéstől a sebek behegedéséig.

A télvégi lemosó permetezés elvégzésével fontos lépést teszünk a sikeres növényvédelmi szezon megalapozásához. Alapesetben elegendő a szőlőtőkék és a gyümölcsfák rezes lemosó permetezése, ha azonban a metszés során kártevők áttelelő alakjaival, vértetűvel, pajzstetvekkel, atkatojásokkal illetve lisztharmatos vesszővégekkel is találkoztunk, elengedhetetlen az olajat is tartalmazó lemosó készítmények bevetése.

Ebben az esetben a legcélszerűbb az olajos-rezes-kénes készítmények használata. Így egyszerre védekeztünk minden fontosabb áttelelt károsító ellen. Fontos, hogy a lemosó permetezés során bőséges permetlével dolgozzunk, mert csak így folyik be minden rejtett zugba.

Az őszibarack fák rezes lemosását még akkor is végezzük el minél előbb, ha nem metszettünk még. Ennek oka, hogy a tafrinás levélfodrosodás csapadékos időben már most is képes fertőzni, ugyanis az eső a kórokozó szaporító képleteit bemossa a rügyekbe, így a levélkezdemények már eleve fertőzötten fakadnak ki.

A metszés során keletkezett nyesedéket ágaprítóval  szecskázzuk fel, használjuk mulcsozásra, talajtakarásra, égetni ugyanis tilos.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Tömegesen rajzik az amerikai lepkekabóca

2021. augusztus 11. 11:08

Augusztus első dekádját az időjárás ismét hőségnapokkal folytatta. A nappali maximumok folyamatosan 30 Celsius fok körül vagy néhány fokkal felette alakultak. Az éjszakák általában enyhék, 20 fokra csökkentek. Eső csak szórványosan, kiszámíthatatlan eloszlásban hullott, néhány körzetben szélviharral és jéggel társulva esett. Az országos aszály tovább folytatódik, a talajok felső rétege teljesen kiszáradt. Szüretelhető a nyári alma, az őszibarack, a korai szőlő és a szilva. Általános jelenség a megérett termés tömeges hullása a fákról, így csak rendszeres szedéssel akadályozható meg a jelentősebb veszteség. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők rajzásának és kártételének kedvez, de, ahol jégkár is volt, ott gondoskodni kell a sebfertőző betegségek elleni védelemről.

Egyre több a fénybogár a repcén

2021. április 22. 18:21

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.