Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

Agrofórum Online

Naptárat megtréfáló későnyári időjárással köszöntött be a november. Nappal 20 °C-ot meghaladó, éjjel pedig 10-15 °C körüli hőmérséklet messze az ilyenkor megszokott átlag felett van. Az utóbbi napokban szeszélyes eloszlásban lehullott csapadék nem sokat enyhített a krónikus szárazságon. Az őszi érésű növények szürete gyakorlatilag befejeződött, már csak néhány késői zöldségféle vár betakarításra.

Az esősebb és szelesebb időjárás elősegítette a lombhullást, ezért jól megfigyelhető, a máskor rejtetten károsító betegségek és kártevők jelenléte.

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a gyümölcs- és díszfákon ilyenkor előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Az összegyűjtött moníliás gyümölcsmúmiákat ne komposztáljuk, hanem égessük el, de a lehullott és összegereblyézett falevél értékes komposzt alapanyag, mely gyorsan lebomlik, és értékes tápanyagokkal szolgál a növények számára. Emellett a komposztban képződő biológiailag aktív szerves anyagok (aminosavak, huminsavak, stb.) serkentik a növényeket növekedésükben, ellenálló képességük kialakulásában.

A levelüktől megszabadult fákon könnyebben elvégezhető a pajzstetvekkel, vértetvekkel, kéregmollyal fertőzött törzsek, ágak, vesszők tisztogatása ágkaparóval, drótkefével.

zöld almalevéltetű áttelelő tojások almán

Az almafa vértetű fertőzés kialakulását kifejezetten elősegítik a fák tövénél rendszeresen kinövő gyökérsarjak, ezért fontos ezek rendszeres eltávolítása. Ugyanígy kell eljárni a nyári baktériumos tűzelhalástól elhalt ágakkal, amennyiben eddig még nem vágtuk le őket. Hasonlóképpen távolítsuk el a moníliával megfertőződött csonthéjas ágakat, valamint a gutaütéstől elpusztult ágrészeket, esetleg szedjük ki az egész fát teljes egészében.

alma vértetűvel fertőzve

Szőlő ültetvényeinkben a lombvesztés következtében jól láthatóak a 2-3 éves fás részeken a pajzstetvek. Néhány tőke esetében érdemes kefével, ágvakaróval megszabadulni a fertőzéstől, nagyobb területen hagyatkozzunk az olajos lemosásra. Most szedjük ki tövestől az ESCA– val fertőzött tőkéket, valamint a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmától megbetegedett töveket.

Szőlő ESCA

 

Szőlő flavescence doree

A körtelevél bolha imágók már téli nyugalomba vonultak. Az idén különösen sok volt a kártevőből. Jövő tavasszal az áttelelt imágók rakják az első tojásokat, ezért fontos ellenük is az olajos lemosás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Fuzáriózis, kukoricamoly, alternária - nem könnyű most a szántóföldeken

2020. június 23. 14:47

Az elmúlt napokban tovább folytatódott a viharokkal, felhőszakadással tarkított nyári időjárás. A helyenként bőséges csapadék több helyen jéggel érkezett, és okozott kisebb-nagyobb károkat. A nagyobb felhőszakadások centrumában a korábbi aszályt belvíz váltotta fel, ahol a növényzet befulladását idézte elő. Az aratás előtt álló kalászos gabonák sok helyen összekuszálódva fekszenek a felázott talajon. Az ilyen fekvő gabonán a kórokozók, elsősorban a kalászfuzáriózis fertőzésveszélye fokozott mértékben jelentkezik.

Ne feledjék a szőlőszüret utáni lemosó permetezéseket! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 20. 15:10

Tart még a szőlőszüret, de a lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok képződése felgyorsult, így a fürtök leszedése után el kell végezni a lemosó permetezéseket, főként az érzékeny fajtákban.

Szenved a hőségtől a gabona, tetves a napraforgó

2021. június 22. 10:04

Az elmúlt héten folytatódott a nyári, hőségnapokkal társult időjárás. A nappali maximumok több napon is elérték, sőt túlszárnyalták a 30 Celsius fokot, éjszakánként pedig általában 15 fokra süllyed a hőmérséklet. Eső nem volt, éjszaka pedig alig alakult ki harmat. A hőségnapok felgyorsították a kalászos gabonák érését, helyenként már belevágtak az őszi árpába. Teljes erővel folyik a rétek, legelők kaszálása, a minőségre nem lehet panasz.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.