24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelmi előrejelzés

Országszerte erős a kukoricamoly fertőzés, kevesebb a gyapottok bagolylepke

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban nyugodtabbra vált nyári időjárást csak helyenként zavarták meg kisebb- nagyobb helyi zivatarok. Az kalászos gabonák aratása lassan a végéhez közelít, már a zab betakarítása is tart. A jó ütemben folyó aratáshoz képest kissé lemaradt a szalma bálázása, elhordása és a tarlóhántás.

A nappali 30oC feletti hőmérséklet akadálytalanul szárítja a talajok amúgy is alacsony szinten levő vízkészletét. A szárazság miatt nem vagy alig keltek ki az árvakelések a tarlón, így tarlóápolásra egyelőre nincs szükség. A száraz idő miatt most a kártevők okoznak növény egészségügyi problémákat.

A kukoricán még nem érződik a vízhiány, még hőségnapokon sem „furulyázik” a növény. Ez jó jel, mert egyébként a csőképződés mostani szakaszában fokozottan igényli a nedvességet a kukorica. A fény- és feromon csapdákban már a kukoricamoly 2. nemzedékének a lepkéi láthatók, mellette már az 1. nemzedék hernyóitól is országszerte erős fertőzés alakult ki, így további kártételekre lehet számítani a későbbiekben.

Az amerikai kukoricabogár imágók általános jelenléte tapasztalható a növények csőtájékán, de rendszeresen táplálkoznak más, virágzó növényeken, érési táplálkozás céljából. Tavaly ebben az időszakban már tömegesen repült a gyapottok bagolylepke a csapdákba, most mérsékelten találkozni a lepkékkel, pedig a csövesedő kukorica ideális táplálkozási hely lenne a kártevőnek. Minden esetre nem árt figyelemmel lenni a gyapottok bagolylepkére, nehogy meglepetést okozzon. 2018-ban komoly csőfertőzés alakult ki országszerte, a magas fuzáriumos megbetegedés csak az őszi szárazság miatt maradt el.

A növények alsó levelein már jól megfigyelhető a takácsatkák okozta levélsárgulás, ami elsősorban a vetőmag előállító kukorica táblákon lehet probléma. A felsőbb levelek fertőződésének megállítása csak atkaölő készítmények bevetésével oldható meg.

A napraforgó egészségi állapota továbbra is jónak mondható. A virágzás már jó ideje tart, ami kedvez a méheknek és a minél tökéletesebb beporzásnak egyaránt. Alacsony a szárat fertőző szklerotíniás, fómás, alternáriás, diaportés, makrofominás megbetegedések aránya, a tányérfertőzés pedig egyáltalán nem jellemző. Szintén alacsonynak mondható a levéltetű és a mezei poloska fertőzöttség, védekezésre pedig egyértelműen nincs szükség.

A gyéren kinőtt repce árvakeléseken és a vadon növő keresztesvirágú gyomnövényeken tömegesen gyülekeznek a földi-és keresztesvirágú bolhák, szomjúságukat oltani. Ez az egyetlen lehetőség a túlélésre a következő vetési szezonig. A bolha kártétel most veszélyezteti a kiültetett káposztaféle zöldségeket is, ezért ott a növények megerősödéséig nagy valószínűséggel szükség lehet a kártevő gyérítésére.

A korábban jelzett erős bogáncslepke rajzás szerencsére csak kevés helyen okozott védekezésre okot adó hernyófertőzést. A veszély napjainkra már elmúlt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Növényvédelmi előrejelzés: a csapadékhiány a legnagyobb probléma

2020. április 21. 09:17

Amennyiben az elvetett növények rövid időn belül nem kapnak nagyobb mennyiségű csapadékot, gondok lesznek az egyöntetű keléssel és a kelés előtti gyomirtások eredményességével.

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

2019. február 18. 10:52

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.