4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Özönvíz után rothad a gyümölcs, megjelent a poloska és a paradicsomvész

Agrofórum Online

Az előző hét viharokkal, özönvízszerű esőzésekkel tarkított időjárása jelentős károkat okozott a kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt. A sok eső az érőfélben levő termésben a mennyiségi kiesés mellett hatalmas minőségi romlást eredményezett.

A kiesés legfőbb szenvedő alanya a cseresznye, a meggy és a bogyós gyümölcsű növények. A cseresznye szó szerint „lefolyik” a fáról az órák alatt bekövetkező rothadási folyamatok miatt. Ami termés a fán marad, azt a gyümölcs monília teszi tönkre. A szárazabbra forduló napokon a kórokozók elleni védelem a legfontosabb növényvédelmi teendő.

Scaphoideus titanus

A szőlő a bogyók növekedésének a stádiumában van. A kedvező időjárási viszonyok miatt nagyon intenzív a hajtásnövekedés. Egyes fajtákon már most indokolt a zöldmunkák (hajtásválogatás, csonkázás) elvégzése, ellenkező esetben nem lehet tökéletes borítottságot elérni a növényvédelmi permetezések során. Most minden kórokozó elleni kezelés indokolt, ezért kombinált védekezéseket végezzünk, kontakt és szisztemikus készítmények felhasználásával. Intenzíven szaporodik az aranyszínű sárgaság fitoplazmát terjesztő Scaphoideus titanus amerikai szőlőkabóca valamint az amerikai lepkekabóca. Ez utóbbi szívókártevő igen széles gazdanövényköre miatt majd minden növényen megtalálható, kisebb-nagyobb fertőzést okozva. A szőlőmolyok most csak szórványosan repülnek a csapdákba.

Az ország több tájegységéből az ázsiai márványos poloska aggasztó mértékű szaporodásának lehetünk tanúi. Mellette sok a zöld vándorpoloska is, de létszámuk nem éri el az előbbi kártevőét. A kifejlett egyedek mellett már igen jelentős a különböző fejlettségű lárvanépesség is, de bőségesen lehet lerakott petéket is találni, zöldségféléken és gyümölcstermő növényeken egyaránt. Mielőtt kezelhetetlenné válna a fertőzés, gondoskodjunk a kártevő gyérítéséről. Permetezéskor úgy válasszunk rovarölő szert, hogy az ne okozzon élelmezés egészségügyi problémát.

A párás- meleg, éjszakánként erősen harmatos idő kiváló feltételeket teremt a burgonya-és a paradicsomvész fertőzés járványszerű kialakulásához. A kórokozó napok alatt teljes mértékű megbetegedést képes előidézni, ezért a permetezéssel ne várjuk meg az első tünetek megjelenését.

Almástermésű növényeinken, különösen a birsen ismét járványos méreteket ölt a baktériumos tűzelhalás fertőzés. A beteg ágakat, hajtásokat haladéktalanul vágjuk le és semmisítsük meg. Kezelésre csak a réztartalmú készítmények és az Aliette áll rendelkezésre, illetve 120 napos szükséghelyzeti engedéllyel, július 29-ig, növényorvos felügyelete mellett. Folyamatosan védekezni kell a varasodás és a lisztharmat ellen is, mert a fertőzés feltételei most is adottak. már időszerű az almafélék kalciumos permetezése, amivel megelőzhető a termés foltosodása. A kalcium adagolást egészen a szüretig érdemes folytatni. Kártevők közül most az almamoly mérsékeltebben, de folyamatosan rajzik, a levéltetvek ismét intenzíven szaporodnak a hajtásvégeken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Sok helyen súlyosbodott az aszály

2021. április 7. 09:17

Az elmúlt hét elején meleg napokkal megérkezett a tavaszinak nevezhető idő. A felmelegedést húsvétkor ismételt lehűlés követte, és csak a hónap közepén várható újra melegebb idő. Most nappal csupán 10-14 Celsius fok a nappali hőmérséklet maximuma, éjszakánként pedig a derült égbolt miatt rendszeresen fagy.

A kajszira, őszibarackra kell most leginkább vigyázni

2021. március 30. 08:12

Már aggasztó mértékű a kora tavaszi aszály. A felmelegedés hatására felgyorsult a gyümölcstermő növények fejlődése, március utolsó napjaiban mindenütt virágzásnak indult a mandula után a kajszi, az őszibarack, kifakadt a meggy, a cseresznye, birs, egérfüles állapotban van az alma és a körte. A szőlő rügyei duzzadnak, aki későn metszett, ott megindult a vesszővégeken a nedvfolyás.

A jelenlegi időjárás a növényeknek és a károsítóknak egyaránt kedvez

2019. június 7. 09:31

A gyümölcsösökben károsító gyümölcsmolyok közül tömegesen rajzik a szilvamoly, de bőséges a fogás barackmolyból és keleti gyümölcsmolyból is. Almásokban az almamoly mellett fognak a csapdák almamagmolyt, dióban pedig dió aknázó fényesmolyt.

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak - magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

2019. július 2. 14:41

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók és továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak.