Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik a cseresznyelégy, kelnek ki az amerikai szőlőkabóca lárvák

Agrofórum Online

Az első nyári hónap időjárását a nagyfokú változékonyság jellemezte. Egymást érték az időjárási frontok, sok helyen, de nem országosan viharral kísért csapadékzónák követtek egymást. Érzékelhető mennyiségű csapadék csak kevés helyen esett, másutt csupán néhány milliméter jutott. A felhőszakadással kísért csapadékzónákban előfordult jégeső is. Az országos aszály nem szűnt meg, legfeljebb kicsit enyhült. A jelentősebb csapadékot kapott körzetekben a gombabetegségek terjedése felgyorsult, másutt inkább a rovarkártevők okoznak gondot.

Az almásokban továbbra is az almafalisztharmat fertőzésé a főszerep. A hajtáscsúcsok fertőzöttsége az eddig kezeletlen ültetvényekben már elérte a 25-50 %-ot, de a gondozott almásokban is előfordul 6-10 % a lombon, a gyümölcsökön pedig 1-10 % a beteg gyümölcsök aránya. Ahol hullott eső, ott újabb varasodás fertőzési hullám indult el, a szárazságtól sújtott ültetvényekben alig változott a megbetegedés üteme.

Az almamoly folyamatosan rajzik, a csapdák napi fogását csak az időjárás alakulása határozza meg. Újból repül az almalevél aknázómoly, most a második nemzedék rajzik, a napi fogás 1-2 db.

A korábbi kezelések hatására valamelyest kisebb a levéltetűvel fertőzött hajtások száma, de, ahol nem védekeztek a kártevő ellen, ott továbbra is magas a fertőzöttség.

Megjelent a körte varasodás levéltünete is, sőt az esők hatására a házi kertekben az erwíniás fertőzöttség is. A hőmérséklet emelkedése, esővel együtt a betegség erősödésével fog járni.

Ismét erősödőben van a szilvamoly rajzása, akárcsak a barackmolyé és a keleti gyümölcsmolyé. A korábbi fertőzésből egyre több elhalt hajtáscsúcs látható az őszibarackon. A levéltetvek folyamatos jelenléte szinte minden csonthéjason megfigyelhető, különösen erős a fertőzés a cseresznyefák hajtásain. A védekezést nehezíti, hogy már a középkorai fajták is érőfélben vannak.

A sok szeles nap és a jégverés hatására egyre több a moníliával és szürkerothadással fertőzött cseresznye. A szeszélyes idő miatt vontatottan rajzik a cseresznyelégy. A napi fogás még most is csak néhány darab.

Csapadékot látott szőlőültetvényekben újabb feketerothadás levéltüneteket lehet látni, míg a lisztharmatnak és a peronoszpórának csak időnként kedvező az időjárás, ezért alig-alig találkozni tünetekkel. A szőlő virágzása miatt felerősödött a botrítiszes (szürkerothadásos) fertőzési hajlama a növényeknek. Az egyre gyakoribb nemezes gubacsatka fertőzés mellett kis mértékben ugyan, de az alsó leveleken takácsatkákkal is lehet találkozni, a levelek néhány százalékán.

Folyamatosan kelnek az amerikai szőlőkabóca lárvák, melyek fejlettsége most főként L1-L2 lárvastádiumú. A kártevő elleni védekezés 3-as lárvastádium elérésekor javasolt. A tarka szőlőmoly most elvétve repül be a feromon csapdákba, megrágott fürtöt nem látni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Terjedőben a kukoricabogár, a borsózsizsik miatt gázosítani kell

2021. július 13. 08:42

Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: továbbra is tart az almamoly rajzása

2023. július 28. 17:40

A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

2022. november 1. 07:08

A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott repcevetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését.

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.