19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik a selyemfényű puszpángmoly

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását túlnyomó részt a kánikulai nyár jellemezte. Csapadék egy-két góctól eltekintve nem hullott. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok felett alakultak, de gyakran 32-34 fok körül tartózkodott a hőmérő higanyszála. Éjszaka a hőmérséklet 20 fokig süllyedt csupán. A magas hőmérséklet miatt most alig van harmatképződés és már jelentkeztek az aszálytünetek. A jelenlegi időjárás elsősorban a kártevő rovarok terjedésének kedveznek. A tápanyagfelvétel gátlása miatt egyre-másra jelentkeznek a mikroelem hiány tünetei, szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt.

A cseresznye és a meggy szüretelése még folyamatos, így a kártevők és betegségek elleni védelem a gyors érés miatt szünetel. A szüret utáni első teendő a fák védelme a sztigminás és blumeriellás levélfoltosság ellen. A két kórokozó erős fertőzés esetén idő előtti lombhullást okoz, illetve gátolja a jövő évi rügyképződést.

A sztigminás levéllikasztó betegség a meggyen és a cseresznyén kívül a többi csonthéjas termésű növényt is képes megfertőzni. A betegségtől apró lyukak tömege keletkezik a levélen, majd megsárgul, végül lehullik a fáról. A kórokozó a kajszi, az őszibarack és a mandula termését is megfertőzi.

 Általános jelenség a levéltetvek erős fertőzése, szinte minden növénykultúrában. Az idén jellemző, különösen kajszin a hajtásvégek elszáradása a szívogatás következtében.

A hőségnapok következtében kissé stagnál az almafák levéltetű fertőzöttsége, de még így is nagyon erős a károsítás, akárcsak a vértetveké. Összefüggő vértetű kolóniákat már a fák lombkoronájának felső részében is látni, ezért a kártevő elleni védekezés indokolt. A párás meleg kedvez a lisztharmat további terjedésének, különösen a fogékony fajták esetében.

A varasodás terjedését most gátolja a hőség, ennek ellenére egyre több gyümölcsön figyelhető meg a kezdődő fertőzés. Körtén kissé erősebb a megbetegedés, a gyümölcsök 10-25 %-a fertőzött. Az almamoly rajzása folyamatos, és növekvő tendenciát mutat, most ismét rajzik az almalevél-aknázómoly is.

A többi gyümölcsmoly közül a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása növekvő, akárcsak a cseresznyelégyé. A kártételek nyomán, a hőség ellenére növekszik a moníliás gyümölcsrothadás aránya a termésen belül.

Szőlőben a lisztharmat levéltünetek mellett egyre több a peronoszpórás olajfolt, tehát intenzív védekezésre kell felkészülni. Az amerikai szőlőkabócák zöme L2-L3-as fejlettségű, tehát készülni kell a védekezésre.

A múlt héten elkezdődött a selyemfényű puszpángmoly lepkék rajzása. A rajzás minden bizonnyal elhúzódó lesz, így többszöri védekezéssel lehet majd megvédeni a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

A gyepek, pázsitok ápolásáról se feledkezzünk meg!

2018. augusztus 20. 08:09

A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek.

Napraforgó: nem lesz jelentős mértékű a terméskiesés

2020. szeptember 1. 12:17

A lehullott eső elősegíti az őszi káposztarepce talaj előkészítési- és vetési munkáit, viszont gátolja a napraforgó betakarítást megelőző lombszárítást. A nyári betakarítású növények tarlóápolási munkáiban országszerte igen jelentős a lemaradás, gyomosak az árvakelések, sok rajtuk a betegség és a kártevő, valamint kiváló tojásrakó hely a mezőgazdaságilag is fontos bagolylepke fajok számára.