22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik az almamoly

Agrofórum Online

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Minden gyümölcskultúrában igen erős a levéltetű fertőzés, különösen szembetűnő a kártétel almában, szilvában, kajszin, de magas fertőzöttséget észlelhetünk a cseresznyében is, itt a védekezést nehezíti, hogy megkezdődött az érés.

Almásokban és a körtésekben a levéltetű mellett az almamoly rajzás folyamatos, a csapdák fogása emelkedő tendenciát mutat, míg a levélaknázó molyok rajzása most szünetel. Házi kertekben a poloskaszagú darazsak kártétele figyelhető meg. A melegebb idő és a magasabb páratartalom hatására az almafavértetű fertőzés erősödése észlelhető, nagyobb kolóniákat már a lombkorona felső régióiban is láthatunk. Minél sűrűbb lesz a lombozat, annál nehezebb lesz a védekezés a kártevő ellen. A lisztharmat és a varasodás fertőzés szintén erősödött, de most a lisztharmat fertőzésnek kedvezőbb az időjárás, de már kisebb esők is elősegíthetik a varasodás terjedését, ami nemcsak a leveleket, hanem a termést is érinti. Körtében a varas gyümölcsök aránya 5-8 %.

Csonthéjasokban a keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása egyaránt növekvő, őszibarackon már megfigyelhetők az első hajtáskárosodások, valamint a zöld őszibarack levéltetű fertőzés is intenzív, a károsított hajtások aránya jelenleg 5 % körül alakul. A csonthéjasok sztigminás levélfertőzöttsége nem erősödött, de bármikor folytatódhat a megbetegedés erősödése, különösen azokban az ültetvényekben, ahol az előző években is magas fertőzöttség volt tapasztalható. A szilvamoly csapdák most 3 naponta 20-30 lepkét fognak.

A szőlő ültetvényekben intenzíven növekszenek a hajtások és tart a fürtmegnyúlás, sőt a szekszárdi borvidéken megkezdődött a Kékfrankos virágzása. A lisztharmat fertőzés első levéltünetei foltszerűen megjelentek, és csak napok kérdése a peronoszpórás megbetegedés kialakulása. Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése a meleg hatására felgyorsult, a kikelt lárvák túlnyomó többsége (90%) L2-es fejlettségi fokozatú.

A selyemfényű puszpángmoly első nemzedékű lepkéinek a rajzása bármelyik pillanatban bekövetkezhet, a kerttulajdonosoknak célszerű kihelyezniük a feromonos csapdákat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Súlyos károkat okoz a meggy monília

2021. május 12. 09:27

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

Szüret utáni tennivalók gyümölcsösökben - mezei pocok és vértetű elleni védekezés

2018. október 10. 13:18

A gyümölcsös ültetvényekben a mezei pocok növekvő károsítása mellett egyre nyilvánvalóbb az almafa vértetű idei jelentősebb mértékű elszaporodása.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.