13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növényvédelmi előrejelzés

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

Agrofórum Online

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

Legjobban a bogyós gyümölcsűeken látszik a fejlődés, de a csonthéjasok rügyei is kezdenek kivilágosodni. Már az alma és a körte is az élet jeleit mutatják. A Duna-Tisza közén a kimondottan korai kajszi virágrügyeiben már a február közepi kemény fagyok károkat okoztak.

A gyümölcsfák rügyfakadása miatt rövid időn belül be kell fejezni az olajos lemosó permetezéseket, nehogy a permetlé károkat tegyen a kifakadt rügyekben. Réztartalmú és kénes készítményekkel azonban a bimbók színesedéséig lehetséges a lemosó permetezés folytatása.

A melegedő idő előcsalogatta téli álmukból a vadméheket és a katicabogarakat. A méhek szorgalmasan járják virágpor után a most virágzó növényeket, a katicák pedig kutatják a fellelhető atka és levéltetű tojásokat, de hamarosan kikelt tetvekkel is táplálkozhatnak. Aktivizálták magukat az hideg elől elbújt ázsiai márványos- és zöld vándorpoloskák is. Egyelőre inkább csak a lakáson belül mozgolódnak, de hamarosan elindulnak a kizöldülő növényeken szívogatni.

Elérkezett az ideje a kerti pázsit megtisztogatásának. Az enyhe tél miatt a vakond nem tartott téli szünetet, így gyakori látvány a pázsitban a vakondtúrás. Gereblyével igazgassuk el a túrásokat, mert akadályozni fog a rendteremtésben, és egyébként is zavaró látvány.  Fűnyíróval az „avas” füvet vágjuk rövidre, majd gyepszellőztetővel távolítsuk el a száraz, filcesedett leveleket, hogy a fű gyökérzete minél több levegőhöz jusson. Ezután következik a tavaszi starter műtrágyázás és az érett komposzt egyenletes kiszórása. A kezelés és a felmelegedő talaj hamarosan csodát tesz, és friss leveleket hoz a pázsit.

A díszkertben is végezhető az elhalt tavalyi növénymaradványok tisztogatása, már metszhető a rózsa és a hortenzia valamint a klemátisz, típustól függően mindegyik másként. A kerti cserjéknek is jót tesz a télvégi lemosó permetezés, különösen, ha atka tojásokat vagy pajzstetvek nyomait látjuk a fás részeken. Most van itt az ideje az örökzöld puszpáng, a tiszafa, a babérmeggy sövények metszésének is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!

Özönvíz után rothad a gyümölcs, megjelent a poloska és a paradicsomvész

2019. június 25. 12:58

Az előző hét viharokkal, özönvízszerű esőzésekkel tarkított időjárása jelentős károkat okozott a kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt. A sok eső az érőfélben levő termésben a mennyiségi kiesés mellett hatalmas minőségi romlást eredményezett.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.