Növényvédelmi előrejelzés

Sok helyen súlyosbodott az aszály

Agrofórum Online

Az elmúlt hét elején meleg napokkal megérkezett a tavaszinak nevezhető idő. A felmelegedést húsvétkor ismételt lehűlés követte, és csak a hónap közepén várható újra melegebb idő. Most nappal csupán 10-14 Celsius fok a nappali hőmérséklet maximuma, éjszakánként pedig a derült égbolt miatt rendszeresen fagy.

A hűvös idő ellenére megkezdődött a tavaszi kapás növények vetése. Van ahol a napraforgóval kezdtek, de néhány gazda a kukoricát veti előbb. A szántóföldi növények károsító helyzetében a változékony, inkább hideg idő és az egyre súlyosbodó aszály miatt az előző időszakhoz képest kevés változás történt.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa a bokrosodás végén, a búza pedig a bokrosodás közepén jár. A növények fejlődése stagnál, a jó vízgazdálkodású területek kivételével az aszály jeleit mutatják. A kiszórt nitrogén fejtrágyák közül csupán a február elején kiszórt szilárd és a folyékony levéltrágyák hatottak. Az ősszel, gabonalevéltetvekkel fertőzött növényeken egyre inkább kiütköznek a vírusfertőzöttség tünetei, különösen a sárga törpülés vírus tünetei.

Ezek a növények most az egészségesekhez képest is sárgábbak, gyökérzetük fejletlen, és nem fognak szárba indulni. A szárazság továbbra is hátráltatja a betegségek terjedését és a fertőzés erősödését. Gyenge a búza szeptóriás fertőzöttsége, sárgarozsda csak tüneti szinten látható. Az árpa hálózatos levélfoltosság fertőzés szintén alacsony szintű jelenleg. Folyamatos a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblákba, az imágókat már a vetések belsejében is megtalálhatjuk. A fejlettebb növényállomány miatt az árpák fertőzöttebbek, 10 hálócsapásban 6-8 imágó észlelhető.

Az őszi káposztarepce állományok fejlődése is elmarad az ilyenkor megszokottól. A szárazság hátráltatja a szárak megnyúlását, illetve vontatottá teszi azt. Általában a rejtett zöldbimbós-zöldbimbós fenológiai stádium a jellemző. A húsvét előtti melegebb idő elhozta a repce szárormányosok második betelepedési hullámát, de az meg sem közelíti egyedszámban a február végi első hullám nagyságát, feltehetően a jól sikerült védekezésnek.

Ennek ellenére továbbra is érdemes napi rendszerességgel figyelni a sárgatálas és ragacsos csapdákat, mert a repcefénybogarak repülése mutat most emelkedő tendenciát. A szeles időben végzett megfigyelés megtévesztő lehet, ugyanis ilyen időben megbújnak a rovarok a védett helyeken. Az idő felmelegedésével e fénybogarak erősödő rajzása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak - magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

2019. július 2. 14:41

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók és továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak.

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.