Növényvédelmi előrejelzés

Súlyos károkat okoz a meggy monília

Agrofórum Online

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

Az almafajták virágzása befejeződött, a melegebb és párásabb idő hatására az almafalisztharmat elsődleges tünetei az előző héthez viszonyítva tovább erősödtek. Másodlagos levélfertőzés viszont még kevés fajtán jelentkezik, főként a lisztharmatra fogékony típusokon, valamint a nyugati tájegység ültetvényeiben. Ezekben a gyümölcsösökben a gyakoribb és nagyobb mennyiségű csapadék miatt fokozott a varasodás fertőzés veszélye is, de a kórokozó inkubációs ideje még most is 10-15 napra tehető.

A levélpirosító levéltetvek után a hajtásvégeken egyre több a szürke almafa levéltetű telep. A fertőzés jelenleg a hajtások 1-5 %-ra tehető. Megkezdődött a vértetvek lassú ütemű felfelé vándorlása a telelő helyekről. Tovább erősödik az almamoly imágók rajzása, a feromon csapdák napi fogása már helyenként meghaladja a 10-20 darabot, viszont az almalevél aknázómoly rajzás csupán észlelési szintű. Ugyanez vonatkozik a lombosfa fehérmoly repülésére is.

Körte hajtáshervastó darázs

A körtelevél bolhák folyamatos lárvakelése (L2-L3 fejlettségűek) mellett megjelent a körte hajtáshervasztó darazsa is és sok fertőzött hajtásvéggel találkozhatunk. Házikertben a legegyszerűbb védekezési mód a hervadt hajtásvég levágása és megsemmisítése. A károsítás időnként az almán, birsen és naspolyán is előfordul. Az idei tavaszon sok ültetvényben előfordul a körtelevél gubacsatka fertőzés is a fák fiatal levelein, ami az akaricides védekezés elmaradása esetén hajtáscsúcs elszáradást okozhat.

A védekezés kihagyása miatt a meggy monília fertőzés súlyos károkat okoz. Már a fogékony fajtákon nagyon-nagy a kár.

A gyümölcsmolyok közül a korábban említett almamoly mellett még a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly első nemzedékének a rajzása mondható erőteljesebbnek, de a korábbi időszakhoz képest csökkenő tendenciát mutatnak.

A szőlő ültetvényekben a rövid, 10-15 cm-es hajtásokon megjelentek a fürtkezdemények, de az ültetvények fejlettségi állapota dűlőnként változó mértékű. Rajzik a tarka szőlőmoly, de a csapdák fogása csökkenő. Az érzékeny tőkéken kis-közepes nagyságú a szőlő levél-és gubacsatka fertőzés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

2022. március 8. 08:36

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.

Támadnak a levéltetvek

2021. június 8. 14:32

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Növényvédelmi előrejelzés: a csapadékhiány a legnagyobb probléma

2020. április 21. 09:17

Amennyiben az elvetett növények rövid időn belül nem kapnak nagyobb mennyiségű csapadékot, gondok lesznek az egyöntetű keléssel és a kelés előtti gyomirtások eredményességével.