Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – 04.12.

Agrofórum Online

Április első hetében folytatódott a mérsékelten meleg időjárás. A nappali hőmérsékleti maximumok általában nem érték el a 20 C fokot, éjszakánként pedig fagyközeli hőmérsékleteket lehetett mérni.

A hét végére markáns hidegfront érte el az országot, ami jelentős nappali hőmérséklet-csökkenést és csapadékot hozott. Az eső mennyisége térségenként erősen ingadozott, a legtöbb csapadékot a középső országrész kapta. A talajhőmérséklet általában 7-12 fok körül ingadozik, 10 cm-es mélységben.

Megkezdődött a cukorrépa, a napraforgó és a kukorica nagyobb ütemű vetése, a korábban elvetett borsó pedig a kedvező nedvességi viszonyok hatására kelésnek indult. Az elvetett növények gyors kelésére, a viszonylag alacsony talajhőmérséklet miatt nem lehet számítani, így a fiatalkori kártevők fokozott kártételére lehet számítani.

Az őszi káposztarepce állományok zömmel a rejtett zöldbimbós állapotban vannak. A korábbi védekezések hatására lecsökkent a szárormányosok egyedszáma a táblákon, viszont tömegesen gyülekeznek a fénybogarak a bimbózó növényeken. Napsütéses órákon 30-40 imágót is megfigyelhetünk a növényeken. Ahhoz, hogy táplálékhoz jussanak, folyamatosan emelkedik a megrágott bimbó, mert csak így jutnak a virágporhoz, közben pedig károsodik a virágbibe is. Elhúzódó virágzásban fokozódni fog a károsodott bimbók aránya. A korábbi szárormányos károsítások és a gyakori fagyok miatt sok torzult, csavarodott és felrepedt szárral találkozni a táblákban, ami lárvakártételt is jelez, de tápanyagforgalmi zavart is okoz az intenzív növekedés során. Az optimálisabb nedvességi viszonyok hatására megnövekedett a repce lomb- és szárbetegségeinek fertőzési veszélye, ezért határszemléink során ilyen szempontból is figyeljük a növényeket.

Az esők hatására az őszi kalászos gabonák sokat fejlődtek. Az árpa a szárbaindulás kezdetén van, a búzán pedig kitapinthatók az első szárcsomók. A kevesebb csapadékot kapott tájegységekben alig találkozni a levélbetegségekkel, másutt viszont kissé erősödött a lisztharmatos, a szeptóriás megbetegedés, árpában pedig a hálózatos levélfoltosság és észlelési szinten a törperozsda. A vetésfehérítő bogarak betelepedése folyamatosnak tekinthető a vetések szegélyeibe, néhány táblán már szórványos peterakás is megfigyelhető, de inkább az érési táplálkozás és a kopuláció a jellemző.

A borsó vetéseken a vontatott kelés miatt erősödik a csipkézőbogarak károsítása, így szükségessé válhat a védekezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.

Elhúzódik a repcedarazsak rajzása

2019. augusztus 27. 09:46

Az amerikai kukoricabogár populáció erőteljesen lecsökkent, már kevés vándorló bogarat lehet látni, viszont több térségben emelkedett a gyapottok bagolylepke egyedsűrűsége.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

2022. március 8. 08:36

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.