Az elmúlt időszak mérsékelten meleg időjárással és újabb csapadékhiányos napokkal zajlott. A szórványosan előforduló kisebb esők (1-6 mm) a talaj- és növények vízháztartását nem befolyásolták számottevően, legfeljebb kis segítség volt a kritikus vízstressz elviselésében.
Az aszály és annak kiterjedt tünetmegjelenése – különösen az Alföldön – folytatódott, mely a kukorica és napraforgó állományok fokozódó felszáradásában nyilvánult meg.
Aratás vége, gyomproblémák kezdete
A búza betakarítása a vége felé tart, a tarlóhántások nagy részét többnyire elvégezték a gazdák, melyre a korábban felázott talajok még kedvezőek voltak. A hántatlan tarlókon a gyomosodás sok esetben jelentős, ezért a gyommentesítést – különösen a parlagfű miatt – lehetőség szerint folyamatosan célszerű végezni.
Kukoricában szaporodnak a károsítók
Kukoricában (virágzás-szemképződés) az aszályos alföldi régióban az aszálytünetek tovább fokozódtak. Ezeken a területeken a meleg, száraz körülményeket kedvelő takácsatkák felszaporodása is lendületet vett. Az állományok alsó és középső zónájában látványos kártételek alakultak ki, ezért különösen a hibrid kukoricaállományokban javasolt a kártevők felmérése, szükség esetén a beavatkozás ellenük.
Kukoricabogár, moly és bagolylepke
A kukoricabogár egyedszáma az elmúlt időszakban emelkedő tendenciát mutat, de csak egy-egy táblán tapasztalható nagyobb egyedszám (25-40 db imágó/csapda/hét). A párosodás folyamatos, melyet többek közt a tojásoktól duzzadt potrohú nőstények gyakori jelenléte is bizonyít. A tojásrakás a következő napokban kezdődik. A változatos egyedszámok eddig különböző szintű bibe kártételeket mutatnak, de a legtöbb esetben jelentős kötődési rendellenességet nem okozott a kártevő az idei évben.

A kukoricamoly rajzása a csapdázások alapján alacsony szintű, a második nemzedék imágói sok helyen továbbra sem észlelhetők. A lárvakártétel ezzel szemben emelkedett, mind gyakoriságban, mind mértékben. A szárak károsodása mellett több esetben tapasztalható a címertörés is. A fertőzött növényekben a kártevő idős lárva vagy éppen bábállapotban található, tehát a fokozott rajzásmegfigyelés a következő napokban időszerű lesz. A kártételi veszély nő, mert a mérséklődő, párás időjárás kedvez az imágó rajzásához, párosodásához, tojásrakásához.
A gyapottok-bagolylepke egyedszáma általában alacsony szintű, azonban néhány alföldi területen emelkedő tendenciájú a rajzás. A tojásrakás folyamatos, és szórványosan megfigyelhető már a fiatal lárvák kártétele is.
Napraforgó: betegség és stressz kéz a kézben
Napraforgóban a silányabb, rosszabb vízháztartású talajokon az alsó levelek felszáradása gyakori, de ehhez más területeken a betegségek is hozzájárultak. Az alsó 3-4 levélemeleten újabb alternária, szeptória és diaporté tünetek jelentek meg, melyek a levelek részleges vagy teljes elszáradását okozták.

A tányérokon észlelési szintű az alternáriás betegség megjelenése. A szárak egyelőre egészségesek, leszámítva a szklerotíniával fertőzött töveket. A betegség számára kedvezett az elmúlt időszak, ezért újabb pusztuló növények jelentek meg szórványosan, a korábban károsodott növényekben pedig már a szkleróciumok is megfigyelhetők.
Parlagfű és burgonya: eltérő, de sürgető feladatok
A szántóföldi területeken a ~90-100 cm magasságú parlagfű fejlődése töretlen. A virágbimbós növények aránya növekvő, jelenleg 70-75% körül alakul. A parlagfű-mentesítés a tarlókon, parlagterületeken és táblaszegeken is időszerű, a hatósági ellenőrzések miatt pedig indokolt!
A burgonya érése, betakarítása megkezdődött (Alföld). Házi kertben általános a lombozat felszáradása, melyet részben a lassan terjedő fitoftórás betegség, másrészt az alternáriás levélfoltosság is előidéz. A gumók parásodása megfigyelhető, de a nyugati országrészben a betakarítás még várat magára.
Tüh Annamária
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.
A képek a szerző felvételei.