Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most a repcefénybogarak betelepedése az uralkodó

Agrofórum Online

Az elmúlt héten továbbra is változékony, igazi áprilisi időjárás uralkodott hazánkban. A szeles, napsütéses, időnként borult, kisebb záporokkal tarkított idő gyakran váltogatta egymást, majd a hét utolsó napjaiban egy délnyugatról érkező nedves légtömegből csapadék öntözte az egész országot, de a mennyiség tekintetében nagy volt a szóródás. A nappali átlaghőmérséklet emelkedett, megszűntek az éjszakai fagypont körüli hőmérsékletek. Néhány helyen a hétvégi zivatarokból kevés jég is esett, de nem okozott károkat.

Az őszi kalászos gabonák közül az őszi árpán megjelentek a zászlós levelek, helyenként hasban van a kalász is. A búza 2-3 nóduszos fejlettségű, a korábbi esők igen jót tettek mindkét növény fejlődésének, a kijuttatott fejtrágya most fejti ki hatását. A bujább állományokban megdőlt foltok is láthatók. A növények több mint 50%-án fertőzött az állomány gabonalisztharmattal, de a fertőzés a szártőre és az alsó levelekre összpontosul.

Gabonalisztharmat búzán

A levélfoltosság betegségek mintegy a növények 20-30%-án látható, enyhe tünetekkel. A melegebb idő hatására a leveleken megjelentek az első gabonalevéltetű egyedek is, hamarosan várható a kolóniák kialakulása. A vetésfehérítő bogarak betelepedése még most is folyamatos, bár 10 hálócsapásban mindössze 4-7 imágó található. A nem feltűnően magas egyedsűrűség ellenére tömeges a peterakás, a tápanyagdúsabb búzafoltokban a növények 50-70%-án vannak tojások.

Gabonalevéltetű búzán

Az őszi káposztarepce mindenütt virágzik. A repcefénybogarak betelepedése az uralkodó most, a változékony idő ellenére 10 hálócsapásonként 50-80 bogarat lehet fogni. Emellett megindult és emelkedő tendenciát mutató a repcebecő-ormányos bogarak betelepedése. A változékony időjárás miatt elhúzódó virágzásra lehet számítani, ezért fokozott a fénybogarak kártételi esélye, ezért a növényállományokat rendszeresen ellenőrizni kell. Indokolt esetben védekezésre van szükség, a beporzó rovarok megkímélése mellett. Néhány repcetáblán kis létszámban megjelentek a bundásbogarak is, de egyedsűrűségük nem indokolja a külön védekezést.

Repcefénybogár

Az esők hatására több gazdaságban kel a napraforgó, a cukorrépa és a kukorica. A kelés vontatott a viszonylag alacsony talajhőmérséklet miatt. A vontatottan kelő növényeket már látogatják a fiatal korban érzékeny károkat okozó barkók, lucernatáblák közelében a vincellérbogarak és időnként a sároshátú bogarak is.

Kukoricabarkó

A kelőfélben levő növényállományokat ebben az időszakban rendszeresen figyelni kell, ugyanis rövid idő alatt is súlyos károkat okozhatnak ezek a bogarak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Csapadékhiány gátolja a növények fejlődését

2021. március 30. 08:05

Az őszi kalászosok és a káposztarepce fejlődését immár nem a felmelegedés, hanem a drasztikus csapadékhiány gátolja. Jelenleg mind az őszi árpa, mind pedig a búza a bokrosodás stádiumában van, de igen vontatott a növények fejlődése. Ugyanez mondható el a repce fejlődésére, stagnál a növekedés, miközben a kártevő rovarok folyamatosan gyülekeznek a vetésekben.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.