24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelmi előrejelzés

Szenved a hőségtől a gabona, tetves a napraforgó

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a nyári, hőségnapokkal társult időjárás. A nappali maximumok több napon is elérték, sőt túlszárnyalták a 30 Celsius fokot, éjszakánként pedig általában 15 fokra süllyed a hőmérséklet. Eső nem volt, éjszaka pedig alig alakult ki harmat. A hőségnapok felgyorsították a kalászos gabonák érését, helyenként már belevágtak az őszi árpába. Teljes erővel folyik a rétek, legelők kaszálása, a minőségre nem lehet panasz.

A tartós szárazság és meleg nagymértékben gátolja a kalászos gabonafélék kártevőinek és kórokozóinak terjedését. Az árpa lombozata már felszáradt, így megszűntek a feltételek a károsításhoz. A búza is szenved az aszálytól, a korábban kialakult fertőzések (levélfoltosságok, rozsdák, lisztharmat, kalászfuzáriózis, korompenész) beszáradtak. Fuzáriumos kalász a növényállományok legfeljebb néhány százalékán fordulnak elő. Kevesebb a gabonapoloska és a gabonaszipoly is az ilyenkor megszokottnál.

A kukoricaállományok fejlettsége országszerte igen változatos. A néhány leveles növényektől kezdve méteres kukoricával is lehet találkozni. Ahol lehetséges, ott öntöznek a növekedés felgyorsítása érdekében. Sajnos gyakori a normálistól eltérő fejlődés, sok a torz növény, ami időnként csak a vetéskori extrém időjárási viszonyokra, és a herbicidek okozta fitotoxicitásra vezethetők vissza.

A kukoricamoly rajzása folyamatos és növekvő tendenciát mutat, a három naponkénti fogás most eléri a 10 darabot. A hím-nőstény arány jelenleg 70:30. A folyamatos peterakás mellett kelnek a hernyók, zömük most L1-es fejlettségű. A hőség miatt kissé visszaesett a levéltetű fertőzöttség, viszont megkezdődött a takácsatkák felszaporodása az alsó levélszinteken. Tojások és kifejlett alakok egyaránt megfigyelhetők.

A napraforgó növények zöme elérte a csillagbimbós állapotot. A levéltetvek szaporodása itt is lelassult az aszályos napok hatására, de ugyanez jellemző a mezei poloskák betelepedésére is. A kórokozók közül a szklerotíniás tőfertőzés a leggyakoribb, arányát elsősorban a vetésváltás betartása vagy mellőzése határozza meg. Másodlagos (szekunder) fertőzés még nem tapasztalható.

Az alsó leveleken gyenge-közepes alternáriás tüneteket láthatunk, de a fertőzés erősödésére csak csapadékosabb körülmények között számíthatunk.

A meleg idő hatására több a burgonyabogár (12-15 db/100 m2), a lárvák fejlettsége változatosan alakul (L1-L4). A levéltetvek folyamatosan fertőznek, de alacsony az egyedsűrűség. Megjelentek a hervadást-és gumórothadást okozó baktériumos betegségek, főként az öntözött táblákon, viszont a burgonyavész fertőzés lelassult a számára extrém meleg miatt. Ez alól az öntözött burgonya természetesen kivétel.

Az őszi káposztarepce állományok még általában zöldek. A másodlagos hajtásokon gyakori, de nem veszélyes mértékű a levéltetű és a lisztharmat fertőzés. A fertőzés jelenlegi szintje mellett a védekezés nem indokolt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Nem optimális az időjárás a kukorica és a napraforgó vetéséhez

2021. április 14. 13:16

Április első dekádjában tovább folytatódott az igen változékony, jobbára hűvös időjárás. Egy betörő hidegfront hatására szinte minden éjszaka fagyott, több körzetben az éjszakai lehűlés jelentős volt, de a nappali maximumok sem érték el a 10 Celsius fokot. A talajhőmérséklet továbbra sem optimális a napraforgó és a kukorica vetéséhez, ennek ellenére nagy erőkkel vetnek a gazdák.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

Terjedőben a kukoricabogár, a borsózsizsik miatt gázosítani kell

2021. július 13. 08:42

Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.