Növényvédelmi előrejelzés

Szenved a hőségtől a gabona, tetves a napraforgó

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a nyári, hőségnapokkal társult időjárás. A nappali maximumok több napon is elérték, sőt túlszárnyalták a 30 Celsius fokot, éjszakánként pedig általában 15 fokra süllyed a hőmérséklet. Eső nem volt, éjszaka pedig alig alakult ki harmat. A hőségnapok felgyorsították a kalászos gabonák érését, helyenként már belevágtak az őszi árpába. Teljes erővel folyik a rétek, legelők kaszálása, a minőségre nem lehet panasz.

A tartós szárazság és meleg nagymértékben gátolja a kalászos gabonafélék kártevőinek és kórokozóinak terjedését. Az árpa lombozata már felszáradt, így megszűntek a feltételek a károsításhoz. A búza is szenved az aszálytól, a korábban kialakult fertőzések (levélfoltosságok, rozsdák, lisztharmat, kalászfuzáriózis, korompenész) beszáradtak. Fuzáriumos kalász a növényállományok legfeljebb néhány százalékán fordulnak elő. Kevesebb a gabonapoloska és a gabonaszipoly is az ilyenkor megszokottnál.

A kukoricaállományok fejlettsége országszerte igen változatos. A néhány leveles növényektől kezdve méteres kukoricával is lehet találkozni. Ahol lehetséges, ott öntöznek a növekedés felgyorsítása érdekében. Sajnos gyakori a normálistól eltérő fejlődés, sok a torz növény, ami időnként csak a vetéskori extrém időjárási viszonyokra, és a herbicidek okozta fitotoxicitásra vezethetők vissza.

A kukoricamoly rajzása folyamatos és növekvő tendenciát mutat, a három naponkénti fogás most eléri a 10 darabot. A hím-nőstény arány jelenleg 70:30. A folyamatos peterakás mellett kelnek a hernyók, zömük most L1-es fejlettségű. A hőség miatt kissé visszaesett a levéltetű fertőzöttség, viszont megkezdődött a takácsatkák felszaporodása az alsó levélszinteken. Tojások és kifejlett alakok egyaránt megfigyelhetők.

A napraforgó növények zöme elérte a csillagbimbós állapotot. A levéltetvek szaporodása itt is lelassult az aszályos napok hatására, de ugyanez jellemző a mezei poloskák betelepedésére is. A kórokozók közül a szklerotíniás tőfertőzés a leggyakoribb, arányát elsősorban a vetésváltás betartása vagy mellőzése határozza meg. Másodlagos (szekunder) fertőzés még nem tapasztalható.

Az alsó leveleken gyenge-közepes alternáriás tüneteket láthatunk, de a fertőzés erősödésére csak csapadékosabb körülmények között számíthatunk.

A meleg idő hatására több a burgonyabogár (12-15 db/100 m2), a lárvák fejlettsége változatosan alakul (L1-L4). A levéltetvek folyamatosan fertőznek, de alacsony az egyedsűrűség. Megjelentek a hervadást-és gumórothadást okozó baktériumos betegségek, főként az öntözött táblákon, viszont a burgonyavész fertőzés lelassult a számára extrém meleg miatt. Ez alól az öntözött burgonya természetesen kivétel.

Az őszi káposztarepce állományok még általában zöldek. A másodlagos hajtásokon gyakori, de nem veszélyes mértékű a levéltetű és a lisztharmat fertőzés. A fertőzés jelenlegi szintje mellett a védekezés nem indokolt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.