Növényvédelmi előrejelzés

Tömegesen rágnak a repcebolhák

Agrofórum Online

Augusztus utolsó dekádjában gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addigi nyári meleget kora őszi, mérsékelten meleg időjárás váltotta fel. Több, egymást követő időjárási front hozott ugyan csapadékot, de szeszélyes eloszlása miatt van olyan tájegység, ahova csekély mennyiségű eső hullott, másutt viszont felhőszakadás öntözte a földeket. Sok még az ápolatlan tarló, az árvakelés mellett a nehezen írtható évelő gyomnövények egyre nagyobb teret nyernek, bőven megérve a tarlógyomirtásra.

A repce árvakeléseken tömegesen rágnak a keresztesvirágúak bolhái és a különböző földibolhák. Mindez különösen azért veszélyes, mert az utóbbi napokban elkezdődött az őszi káposztarepce vetése, és ahol az utóbbi napok esőitől kellően átnedvesedett a vetőágy, ott gyors kelés várható, tehát fel kell készülni a repce fiatalkori kártevői elleni védelemre. Most még elsősorban a bolhák elleni védelemre kell összpontosítani, de hamarosan várható a repcedarazsak rajzása is, illetve a lehűléssel a vírusvektor levéltetvek és kabócák migrációja is megindul a kikelt vetések irányába.

Kabócákból szinte minden növénykultúrában nagyon sok van, így a betelepedés veszélye fokozott mértékű. A nagyobb tömegben rajzó bagolylepke fajok között jelen van a vetési bagolylepke második nemzedéke is. Ez a faj előnyben részesíti a gyomos területeket, ahol le is rakja tojásait. Ha ilyen területre kerülnek az őszi vetések, köztük a repce is, mint talajszinten károsító faj, egészen a tél beálltáig károsodhat a fertőzött terület. Mindezeket a veszélyeket már most érdemes felmérni, és időben cselekedni.

A mezei pocok országos elterjedéséről most még viszonylag kevés adat áll rendelkezésre, ezért nagyon fontos a helyi fertőzési viszonyok minél pontosabb ismerete. Most elsősorban a ruderális területeket és az évelő pillangós táblákat kell felmérni, mert később ezekről a helyekről indul el a betelepedés az őszi vetések irányába. Ha a fertőzés nagysága már most meghaladja a 2-3 lakott járatot 100 négyzetméterenként, akkor indokolt a védekezés megkezdése.

A fény- és feromoncsapdákban a hűvösebb idő eljövetelével csökkenő tendenciát mutat a kártevő molyfajok repülése. Ez egyaránt megfigyelhető a kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban, de a mostani létszámadatok mellett is sok van gyapottok-bagolylepkéből, néhány más bagolylepke fajból és még kukoricamolyból is.

A napraforgó betakarítását folyamatosan végzik. Az eddigi felmérések szerint a különböző szár-, levél- és tányérfertőzöttségből adódó terméskiesés nem jelentős, de jégjárta helyeken erősödik a tányérok szürkerothadás fertőzöttsége.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Továbbra is erőteljesen fertőz a szőlőperonoszpóra

2019. augusztus 28. 08:33

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ugyanez mondható el a nyugati dióburoklégy előfordulásáról is.

Egyre több az árvakelés, újra sok a mezei pocok

2020. július 22. 10:23

A mérsékelten meleg, de viszonylag száraz időjárásban jól halad a búza aratása. A már korábban learatott őszi árpa és a repce tarlóján a korábbi esők hatására kizöldültek az árvakelések, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Most fontos feladat a tarló folyamatos ápolása, és szükség esetén a kihajtott évelő gyomnövények gyérítése a tarlón.