Növényvédelmi előrejelzés

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

Agrofórum Online

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

A szilva elvirágzott, az alma és a körte teljes virágzásban van, a meggy és a cseresznye túl van a teljes virágzáson. A gyümölcsösökbe kihelyezett feromon csapdák fogási adatai rendkívül érdekes képet mutatnak az előző év adataival összehasonlítva. 2020-ban a korai tavaszodás miatt április végén több kártevő is tömegesen rajzott. Most csupán néhány kártevő szórványos rajzása figyelhető meg. Ez tapasztalható az almalevél aknázómoly, a lombosfa fehérmoly, a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly esetében. Most a heti csapdafogások száma fajonként néhány darab. Tavaly ilyenkor az almamoly már tömegesen repült a csapdákba, most viszont még egyetlen egy sem.

A magasabb nappali hőmérséklet hatására erősödött az almafa lisztharmat primer fertőzés tünete. A gondosan metszett ültetvényekben a fertőzött vesszők aránya csupán néhány százalék, de a gondozatlan gyümölcsösökben ez az arány 20-30 %-ot is eléri. Itt a fertőzés már a virágokat is érinti, tehát védekezés nélkül tetemes károkat okoz a lisztharmat.

A kedvező idő elősegíti a varasodás fertőzés most még alacsony szintjének emelkedését, valamint rövid időn belül megteremtődnek a baktériumos tűzelhalás fertőzés feltételei. Az alma, a körte, a birs fogékony állapotban van, ezért a megelőző védekezéseket napokon belül meg kell kezdeni.

A meggy és a cseresznye ültetvényekben még nem tapasztalható a moníliás virág-és hajtásfertőzés kezdeti tünete, de az elvirágzott kajszin és mandulán már láthatóak az elhervadt vesszők. A beteg vesszők gyors levágásával még megelőzhető a további terjedés a fás részekben.

Érzékeny őszibarack fajtákon erősen jelentkeznek a tafrinás levélfodrosodás tünetei. A további megbetegedéseknek valószínűleg már gátat fog szabni a felmelegedés, de a megbetegedett levelek már nem menthetők meg.

Körte ültetvényekben lassú, de folyamatos a körtelevél bolhák lárvakelése. A lerakott tojások 60%-a még nem kelt ki, 30% L1, 10% pedig L2-es lárvastádiumú.

A szőlő ültetvényekbe kihelyezett feromon csapdák már fogják a tarka szőlőmoly első egyedeit, de a tömeges rajzás még várat magára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.