Ökológiai gazdálkodás

Az ellenségem ellensége a barátom – A ragadozó poloskák

Agrofórum Online

A hazánkban is kapható ragadozó poloskákat tartalmazó készítményekben többnyire 3 fajjal találkozhatunk, melyek a következők: Macrolophus pygmaeus, Nesidiocoris tenuis és Orius laevigatus.

Fiolás kiszerelésben szerezhetjük be őket, vermikulit hordozóanyaggal. Ebben találhatjuk a poloska imágókat (kifejlett egyedeket) és a nimfákat (szárnykezdeménnyel rendelkező lárvákat).

Elsősorban zöldségkultúrák – főként hajtatásban, de szabadföldön is előfordulhat a használatuk –, valamint szamócában, fűszer- és dísznövények védelmére alkalmazhatóak. Levéltetvek, tripszek, liszteskék (molytetvek), takácsatkák, aknázólegyek, valamint az utóbbi időben problémát okozó paradicsommoly (Tuta absoluta) ellen szokták bevetni fajaikat.

A megvásárolt termék „összetevői” olvasása közben gyanús lehet néhány Olvasó számára az Ephestia kuehniella név, hiszen ez a lisztmoly tudományos neve. Nincs ok aggodalomra, a lisztmolyt előszeretettel alkalmazzák alternatív táplálékként ragadozó poloskák számára, mivel könnyen felszaporítható. A tasakban sugárzással elölt petéket találunk, tehát semmilyen problémát nem okoznak a későbbiekben. Ennek a „kis útravaló”-nak a kiszórásával segíthetjük a ragadozó poloskák kezdeti fejlődését és felszaporodását, valamint annak az időszaknak az átvészelését, amikor még a prédaállataik nem jelentek meg, vagy alacsony számban vannak jelen.

A Nesidiocoris tenuis abban az esetben, ha nincs elegendő zsákmányállata, vagy a túlzott meleg miatt megszomjazik, hajlamos a kultúrnövényen táplálkozni. Sajnos, ez nem merül ki annyiban, hogy pollent eszik: a friss leveleken lyukak, a zsenge hajtásokon és levélnyeleken nekrotikus foltok jelenhetnek meg. Ez virágelhullást, virág- és/vagy terméstorzulást, egyenetlen termésszíneződést eredményezhet. A Macrolophus caliginosus szintén képes táplálkozni kultúrnövényekből, mint például paradicsomon és tojásgyümölcsön, viszont ekkor nem képes petét rakni. Szívogatása következtében torzult, foltos termések várhatók. Emiatt is érdemes más táplálékot biztosítani számukra.

Orius sp. nimfája – a szerző felvétele

Orius sp. kifejlett egyede – a szerző felvétele

Az Orius laevigatus ragadozó virágpoloska alternatív tápláléka viszont a pollen. Kutatók megállapították, hogy azoknak a ragadozó poloskáknak, amelyek lisztmoly petékkel és pollennel is táplálkoztak, hosszabb ideig tartott a termékenységi periódusok, és jóval több petét voltak képesek rakni, mint a csak lisztmoly petén, vagy a csak pollenen élő társaiknak.

A poloskák fejlődésére általánosan jellemző, hogy 5 lárvastádiumuk van, melyek színeikben térnek el egymástól, valamint a felnőtt egyedtől. Az 5. stádiumú nimfának pedig a szárnykezdeményei is megjelennek. A keléstől számítva 3 hét szükséges a teljes kifejlődésig.

Külső jegyeikben az Orius laevigatus sötétbarna-feketés, körülbelül 2,5 mm nagyságú, míg a Macrolophus pygmaeus és a Nesidiocoris tenuis fajok 5-6 mm-esek is lehetnek. Mindkét faj zöldszínű, viszont a N. tenuis faj szárnyain fekete rajzolatokat fedezhetünk fel.

A kijuttatást akár preventív jelleggel is elkezdhetjük, még a kártevők tömeges felszaporodása előtt. Ha a levegő hőmérséklete eléri a 12-15 °C-ot, valamint a nappal hosszúsága a 10 órát, megkezdhetjük a kijuttatásukat. Optimális fejlődésükhöz viszont 21-27°C és magas relatív páratartalom (60%) szükséges. Érdemes a fiolát óvatosan összerázni, majd a leírásnak megfelelően, adott távolságokra kiszórni. Mivel ezek a hasznos szervezetek sem kedvelik a direkt napfényt, érdemes a növények árnyékosabb oldalán található levelekre kiszórni. Továbbá inkább a reggeli vagy esti órákban szorgoskodni.

A természetesen betelepülő ragadozó poloskák, elsősorban Orius fajok, betelepülését segíthetik a féltermészetes élőhelyek, gyomos foltok. Akár kertünkben is találkozhatunk velük, ha elég szemfülesek vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Magyar szabadalom: így komposztálhatók a gyógynövények

2024. január 5. 09:10

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

Előnyt élveznek a biogazdák a magyar agráriumnak szánt 2900 milliárd forint elosztásánál

2024. február 21. 14:10

Megkezdődött a vidékfejlesztési- és agrárpályázatok kiírása előtti társadalmi egyeztetés, így egy-egy részlet még változhat, de már most látszik, hogy összességében mintegy 2900 milliárd forint juthat a hazai mezőgazdaságnak 2027-ig.

Több ezer magyar gazda folytat biotermelést

2018. április 23. 07:38

A fogyasztók fokozódó tudatosságának (egészség, wellness) és a mindehhez rendelkezésre álló, vásárlási döntést megalapozó információs háttérnek köszönhetően a bioélelmiszerek piacának növekedése az elkövetkező években várhatóan töretlen lesz.

Idén is tesztelték az öko búzákat

2023. január 3. 14:26

Második alkalommal tesztelte az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, a Vetőmag Szövetség és a NÉBIH az öko őszi búzákat. A fajtakísérlet eredménye fontos információkat ad a hazánkban egyre nagyobb területen megvalósuló ökológiai gazdálkodás számára.

Ökoképzést indít a Debreceni Egyetem

2023. május 26. 11:39

Az ökológia gazdálkodást támogató alapképzést indít a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.