Ökológiai gazdálkodás

Betekintés a bio partnerségbe – II. rész

Agrofórum Online

Az előző részben arról olvashattak, milyen nehezítő tényezőkkel kell szembenéznie egy biogazdának ahhoz, hogy megfeleljen az előírásoknak. Márpedig, ha minden évben meg akarja kapni az aktuális státuszt igazoló tanúsítványát, ezeket a szabályokat be kell tartania. Szó volt arról, hogyan bizonyosodjunk meg egy növényvédő szer biogazdálkodásban történő felhasználhatóságáról és milyen módon kereshetünk megoldást a növényvédelmi problémákra. Szóba került a szaporítóanyagok használatának szigorú előírása, és a szomszéd permetezője is.

Emlékeztetőül: Magyarországon két tanúsító szervezet létezik, mindkettő ugyanazon rendelet betartását ellenőrzi, de jelen összefoglaló a Hungária Öko Garancia Kft. (HÖG) tevékenysége során felmerülő kérdésköröket tisztázza. Ma a párhuzamosság fogalmába mélyülünk bele, lesz egy kis kitekintő a kistermelői feldolgozásról, a jelölésről, és minden gazda rémálmáról, az adminisztrációról.

Alaptermékek kisüzemi feldolgozása

Gyakran felmerül a kérdés a betakarítás környékén, hogy mi legyen a sorsa az alaptermékeknek. Többen szeretnének készíteni bio gyümölcsből bio lekvárt, ivólevet, vagy búzából lisztet, stb. Ez vajon lehetséges bárkinek bármikor? A válasz röviden: engedély  nélkül magánszemélyként nem, ám kistermelői engedély kiváltása, valamint a tanúsító szervezet ellenőrzése és a tanúsítvány kiállítása után, bizonyos feltételekkel igen, meghatározott mennyiségben.

Értékesítés és jelölés – kötelező?

Sokakat eltántorít a bio partnerségtől a piaci helyzet alakulása, illetve a megfelelési kényszer tudata. Nem kötelező a bio értékesítés, hagyományosnak is eladhatja termékeit. Viszont, ha mégis feltünteti rajta a bio szót, az előírásoknak megfelelően kell ezt jelölni.

Az ökológiai termékek (kereskedelem/termelés/feldolgozás) árukísérő dokumentumainak jelölésére vonatkozó előírások: 1. ökológiai eredetre való utalás („bio”, vagy átállási termék esetében átállási jelző vagy magyarázó szöveg); 2. tanúsító szervezet kódszáma (saját szervezetüké); 3. termelés éve. Árukísérő dokumentumon, tárolóedényen a tételazonosító jelölést fel kell tüntetni.

Azonos növényfajták, állatfajok, párhuzamosság

Ha belép az ökológiai gazdálkodás rendszerébe, nem szükséges minden területét bevonnia ellenőrzés alá. Azonban növények esetében a nehezen megkülönböztethető (laikus számára nem egyértelmű) fajták termesztése, vagy állattartás esetén azonos állatfajok tartása nem lehetséges öko és konvencionális egységben egyszerre. Így például, ha bejelentett egy lucerna táblát, és van a földhasználatában konvencionális lucerna is, azt be kell jelenteni. Ellenben behozhatja ökoba a Florina almását, ha konvencionálisban Granny Smith van. A magyar szürke szarvasmarháit be kell jelentenie, ha a magyar tarkák már ellenőrzésünk alatt állnak, bármennyire meg lehet őket egymástól különböztetni, hiszen a jogszabály állatok esetén fajra vonatkozik.

De mit is jelent a párhuzamosság? Azonos, vagy nehezen megkülönböztethető növényfajták, illetve azonos állatfajok tartása ökológiai és konvencionális egységben vannak egyszerre.

Párhuzamosság fenntartására a következő esetekben van lehetőség:

  • ültetvények (de átállási tervet kell készíteni, és 5 éven belül meg kell kezdeni a konvencionális egység utolsó részének átállítását is);
    • mezőgazdasági kutatásra vagy hivatalos iskolai oktatásra szánt területek esetében az illetékes hatóság egyetértésével;
    • vetőmagok, vegetatív szaporítóanyagok és palánták előállítása esetén;
    • kizárólag legeltetésre használt gyepterületek esetében.

Ezek viszont csak feltételekkel fogadhatók el, minden esetben érdeklődjenek tanúsító szervezetüknél.

Adminisztrációs tevékenységek növénytermesztés esetén

A gazdálkodás mellett gyakran nem jut idő a megfelelő adminisztrációra, és olykor nincs kialakult kép arról, mit érdemes, és mit kötelező feljegyezni, rendszerezni. Bár legkésőbb a nyitóellenőrzésen a partnerek tájékoztatást kapnak a szükséges teendőkről, de egy pár gondolat erejéig itt sem árt beszélni róla. Az év során folyamatosan vezetni kell:

• gazdálkodási napló a teljes gazdaságra
–          termesztett növények és azok fajtái;
–          vetés, ültetés, telepítés (pótlás is!) időpontja;
–          agrotechnikai műveletek (időpont, művelet stb.);
–          alkalmazott tápanyag-utánpótlás adatai (trágya, mennyiség, időpont, terület stb.);
–          alkalmazott növényvédelmi vagy egyéb kezelések adatai (készítmény pontos neve, mennyiség, dózis, időpont, kijuttatás módja, kezelt terület stb.);
–          betakarítás (időpont, betakarított termés mennyisége, tárolás helye)
• beszerzett anyagokról/növényvédőszerekről/vetőmagokról pontos nyilvántartás
• árukísérő dokumentumok (számla, szállítólevél) másolatát meg kell őrizni (vetőmagok esetén a vetőmagok csomagolását, illetve zsákcímkéket is felülvizsgálják az ellenőrzésen)
• a betakarított mennyiségekről, értékesítésekről, raktárkészletekről pontos, átlátható, naprakész nyilvántartást kell vezetni.

Érdemes ezen papírok/dokumentumok rendszerezésére egy mappát, fiókot kinevezni, vagy mindent elektronikusan vezetni, fotózni, scannelni, hogy elkerüljék az ellenőrzési stresszt, és a többórás számlakeresést.

A két összefoglaló iránymutatást adott arról, hogy milyen nehézségekkel néznek szembe a szerződött bio partnerek, de tájékoztatást is nyújt azoknak, akik csak érdeklődnek, vagy kezdő gazdálkodók. Felmerülő kérdéseiket bátran tegyék fel a tanúsító szervezeteknél, hiszen jobb előre kérdezni, mint utólag szankcionálni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Magyar szabadalom: így komposztálhatók a gyógynövények

2024. január 5. 09:10

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

Gyógynövénytermesztés, orvostudomány által is elismert módon

2023. december 3. 13:10

Gyógyteák, fűszerkészítmények, majd illóolajok, most pedig itt vannak a levesek is. Mindezek a győrújfalui Sudár Birtokról származnak, ahol a kilencvenes évek elejétől kezdve már ökológiai gazdálkodást folytattak Boros Erzsébet szülei. A birtok tulajdonosa az elődök értékrendszerét szem előtt tartva szervezte újjá a gazdaságot. Ennek a munkának az eredményei, többek között, a magas hozzáadott értékkel rendelkező termékek is.

Példátlan támogatás az európai zöld megállapodás megvalósításáért

2021. február 10. 11:17

Eddig példátlan nagyságú összeget különített el az Európai Unió promóciós költségvetéséből annak érdekében, hogy segítse a „Green Deal Europe”, vagyis európai zöld megállapodás koncepciójának megvalósulását.

Készülhetnek a gazdák: tovább nő 2024-től az ökológiai gazdálkodás támogatása

2023. november 28. 09:10

A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjék 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Alternatív vetőmagkezelési eljárások – felfutó ágazat

2022. július 15. 09:32

A biológiai vetőmagkezelési üzletág az elmúlt évek során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ez a tendencia folytatódik is.