Ökológiai gazdálkodás

Burgonyabogár elleni biológiai védekezés

Agrofórum Online

A burgonyabogár elleni védekezés fő szezonján már túl vagyunk, de még mindig találkozhatunk velük a szabadföldön. A harc ellenük nem egyszerű, de szükséges, hiszen az imágók és a lárvák a táplálkozásukkal akár 80 %-os kárt is okozhatnak növényeinkben. A nyár végi, ősz eleji beavatkozással még gyéríthetjük a telelőre vonuló egyedeket, és megalapozhatjuk a jövő évi növényvédelmet.

Háztáji körülmények között, kiskertekben igen elterjedt a rovarölőszerek mellőzése. Ezért összegyűjtöttem azokat az agrotechnikai és biológiai módszereket, amelyek megoldást nyújthatnak a problémára. Célunk a kártevők kártételi küszöbérték alatt tartása, így nem szabad megfeledkezni a rendszeres megfigyelésről, szemlézésről, és az emberi munkaerő szükségességéről sem.

A burgonyabogár az egyik legegyszerűbben felismerhető és beazonosítható kártevő a mezőgazdaságban: az imágó ovális alakú, domború, élénksárga színű, hátán 5-5 fekete csíkkal, míg a lárva piros, narancssárga vagy hússzínű, oldalt 2 fekete szemölcssorral. Táplálkozásuk során a leveleket hámozgatják, karéjozzák, de akár tarrá is rághatják. Tápnövényei a burgonyafélék családjába tartozó fajok, mint például a padlizsán, nadragulya, vagy a beléndek.

Következzen tehát egy összefoglaló a kisüzemi termelésben használatos védekezésről, melynek alapja a megfigyelés. Áttelelés után az imágók akkor kezdik elhagyni a talajban lévő kis kamrájukat, amikor 6-10 napon keresztül 10°C fölött marad a hőmérséklet. Ezt tapasztalva mi is megkezdhetjük a napi szemlénket a táblában.

Térbeli és időbeli izoláció, vetésváltás

Növényorvosként az egyetemi tanulmányaink során a legtöbbet hallott, azóta pedig a legtöbbet mondott kifejezések, ha védekezésről van szó. Az integrált növényvédelem első és legfontosabb pillérei, amelyek nélkül a további védekezések is hatástalanok lehetnek. Igyekezzünk tehát évről-évre elkerülni a burgonya, és a családjába tartozó növényfajok egymás utáni ültetését, vetését, mert a bogár a tápnövény talajában telel, és nem is fog arrébb vándorolni, ha minden tavasszal a kedvencét találja a táblában. Ügyeljünk arra is, hogy a szomszédos területeken se legyen számára táplálék. Minél nagyobb a távolság az előző évi területektől, annál kisebb a betelepülés mértéke.

Gyommentesség

Ahogy említettem, vannak olyan, a Solanaceae családba tartozó gyomfajok is, amelyek a burgonyabogár táplálékául szolgálnak. Nem kell őket egytől-egyig ismernünk, de törekedjünk a gyommentességre a környéken.

Növénytársítás

Léteznek riasztó hatású növények is, mint például a kapor, zöldbab, torma vagy fokhagyma. A sorok közé vetve ezek is segítséget nyújthatnak. A korai burgonya, illetve padlizsán viszont kitűnő jelölőnövény a szélső sorokban, hisz a kívülről betelepedő imágók először ezeken fognak megjelenni. Ha észrevesszük, érdemes leszedegetni őket, vagy akár a később taglalt biológiai inszekticiddel helyben kezelni. Így már a sorok szélén megállítjuk őket.

Talajtakarás, árkolás

A más táblákból betelepedő bogarak elleni védekezést segítheti a sorok szalmával történő takarása, amely a mozgásukat nehezíti, illetve késleltetheti megjelenésüket. A mulcsozás egyébként számos jótékony hatással bír, úgy, mint a talajélet fenntartása, nedvesség megtartása, gyomok elnyomása. A legalább 45 fokos dőlésszögű, műanyag fóliával bélelt bogárfogó árok készítését is érdemes kipróbálni, melyből az imágók képtelenek kimászni.

Kártevők eltávolítása a növényről

Naponta egy alkalommal az imágók összegyűjtése kézzel (vagy akár pneumatikus géppel). A szemle alkalmával a levélfonákon lévő sárga petecsomók összenyomása is javasolt, megakadályozva ezzel az éhes kis lárvák kelését. Az összegyűjtött imágókat ne dobjuk ki, mert hatékony „permetlevet” készíthetünk belőlük.

„Imágó permetlé”

Imágók összegyűjtése, mozsárral történő zúzása, és higítása vízzel 1:1 arányban. A kapott oldatot le kell szűrni, és kézi permetezővel kijuttatni. Elsősorban az imágókra van hatással, de néhány napon belül csökken a hatékonysága, ezért 5-7 naponta érdemes újra elvégezni a kezelést.

Réz

A réznek táplálkozásgátló hatása van a lárvákra, viszont ha ökológiai terméket kívánunk előállítani, akkor figyeljünk arra, hogy az éves szinten kijuttatott rézmennyiség nem haladhatja meg a 4 kg/ha-t, vagy a 2019-2025. közötti hét évben összesen a 28 kg-t.

Ökológiai gazdálkodásban engedélyezett növényvédőszer

A fiatal lárvák ellen a leghatékonyabbnak bizonyult a Novodor FC készítmény (bár csak 2019.04.30-ig volt engedélye), ami ökológiai gazdálkodásban is használható. Bacillus thuringiensis var. tenebrionis baktérium spóráit és endotoxinját tartalmazza, amit a kis lárva a táplálkozással juttat be a szervezetébe, majd néhány napon belül elpusztul tőle. Ezért fontos, hogy a lárvakelésre és az aktív táplálkozási időszakra (24°C fölött) időzítsük a kijuttatást. A spinozad hatóanyagú Lasert egy szezonban maximum kétszer ajánlott használni a rezisztencia kialakulásának elkerülése végett, viszont igen hatékony rovarölőszer (kiskertekben ezzel ritkábban kezelünk, mivel II. kategóriájú, a hasznos élő szervezeteket is gyérítheti, és élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3-15 nap).

Ezen módszerek számbavételekor érdemes szem előtt tartani, hogy mind idő-, és kézi munkaerő igényes. Hatékonysága nem egyenlő a kémiai védekezéssel, és elsősorban kisüzemi, háztáji termelésben javasoltak olyan lelkes kiskertészeknek, akik nem riadnak meg egy kis fizikai munkától, nem félnek a bogaraktól, nem keserednek el a második rágásnyomtól, vagy épp ökológiai gazdálkodók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Inváziós kártevők: a burgonyabogár

2019. január 25. 04:36

Az inváziós kártevők című sorozatunkban ez alkalommal a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) rendszertani helyét, morfológiáját, földrajzi elterjedését, tápnövényeit és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

Tömegesen rajzik a kukoricamoly, veszélyben a napraforgó is

2018. június 27. 06:19

Az elmúlt időszak időjárását a megszokottnál hűvösebb éjszakák és a mérsékelten meleg nappalok jellemezték. A nagy csapadékot hozó frontok eltávoztak a Kárpát-medencéből, eső csak szórványosan hullott. A szárazabbra fordult idő elősegíti az aratási munkákat.

A legjobb házi készítésű rovarirtó szer krumplibogarak ellen

2024. augusztus 14. 08:10

A házi készítésű rovarirtó permet hatékonyságának kulcsa abban rejlik, hogy friss alapanyagokból készítsük el, és rendszeresen használjuk.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megnőtt a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye

2024. június 4. 14:40

Megnőtt a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye, hiszen a „dunsztos” környezet kiválóan alkalmas a kórokozó inkubációjára.