Az ősz folyamán érdemes sokat kirándulni a természetben, ugyanis idén nagyon szép őszünk van/volt. A Keszthelyi-hegység eddig még részemről sosem látott vöröses színkavalkádban pompázott.
A kilátó felé vezető út igazi „színterápia” az arra túrázók számára. A piros minden árnyalatával, a zöld tölgyfákkal keveredve, a barna és sárga színekkel. De valahogy idén a domináns szín a piros volt. A piros színt az erdőnek a cserszömörce bokor adta.
Az egyik legszebb balatoni panorámát láthatjuk a Balatongyörök feletti Pap-hegy csúcsán álló Batsányi-kilátóból.
A 2014-ben újjáépített, három szintes, 12 méter magas fatoronyból egyedülálló a tájkép a Szigligeti-öböl felé, amely mögött a tanúhegyek sorakoznak. A torony névadója, Batsányi János, a felvilágosodás négy nyelven verselő költője több szálon is kötődött a Balatonhoz: Tapolcán született és iskolái egy részét Keszthelyen végezte.
A három szintes, fából épült, lapos sátortetős kilátóból egyedülálló a panoráma a Szigligeti-öböl felé, amely mögött a változatos formájú tanúhegyek sorakoznak. A legmarkánsabban a Szent György-hegy, a Gulács és a Badacsony emelkedik ki, kicsit közelebb pedig jól kivehetőek Szigliget magaslatai, köztük a Vár-hegyen álló várrommal.
Az előttünk szélesen elterülő Balaton túlpartján balra a két, jellegzetes fonyódi hegytől kezdve a parti települések mögött húzódó somogyi dombokon keresztül egészen a Keszthelyi-öbölig követhetjük szemünkkel a tájat, az öböl belsejét már a Keszthelyi-hegység erdővel borított magaslatai takarják ki.
A kilátóból átintegethetünk a szomszédos Garga-hegyen álló, hasonló formájú Bél Mátyás-kilátóba is, de olyan látnivalókat is felfedezhetünk, ha elvesznénk a táj részleteiben, mint a vonyarcvashegyi Halászkápolna a Szent Mihály-dombon, a Hegyestű félig elbányászott kúpja a másik irányban, vagy éppen Tapolca házai.
A kilátót érinti a Balatonederics és Balatongyörök között több körútból álló Pele apó tanösvény is.