21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Talajélet javítása a levegőből

Agrofórum Online

Együttműködési megállapodást írt alá a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft., az ABZ Drone Kft. és a Bio-Nat Kft., a Mikro-Vital termékek gyártója és forgalmazója.

Napjainkra az agrárium egyre szélesebb körben alkalmazza a drónok nyújtotta lehetőségeket. A mezőgazdaságban két fő alkalmazási terület jellemző. Az egyik a monitoring a másik a kijuttató drónok használata. Kijuttató drónok alatt főként a permetező drónokat érti a köznyelv, melyek napjainkban még főként növényvédelmi célú felhasználásúak, emelett azonban a tápanyag-utánpótlásban is innovatív eszközként szolgálhatnak. A tápanyag-utánpótlás egy szűkebb, de annál hatékonyabb módja lehet a mikrobiológiai termékek alkalmazása.

A drónhasználat egyre nagyobb teret nyer hazánkban is (Fotó: ABZ Drone)

A mikrobiológiai termékek kijuttatása egy célzott eszközzel valósulhat meg akár már a talajkezelés, talajoltás korai fázisában, amikor a munkagépekkel a terület nem bejárható. Ehhez természetesen szükséges egy olyan készítmény, amely ellenáll az abiotikus tényezőkből eredő viszontagságoknak. Egyik vezető termékünk az MV-Supary, mely endospórás baktérium tartalmának köszönhetően ellenálló és széles körben felhasználható. Az együttműködés célja többek között, hogy tudományos alapokon kísérleti keretek között vizsgáljuk ezen termékek alkalmazását szántóföldi, valamint kertészeti kultúrák hatékony állománykezelésére is. A kísérleti eredményekről, hírt fogunk adni.

– mutatott rá Umenhoffer Péter, a Bio-Nat Kft. cégvezetője.

Az ABZ Drone Kft-nél minden hatósági engedély és jogosítvány beszerezhető ahhoz, hogy akár lombtrágyát, növénykondicionálót, mikrobiológiai készítményt juttathassunk ki legálisan, permetező drón segítségével. A színvonalas tudásátadást a legmodernebb technológiák és több ezer óra repülési tapasztalattal rendelkező drónpilóta kollégák támogatják. Mint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Biztonságkutató Központjának kihelyezett innovációs műhelye, fontos számunkra, hogy a kísérletből szerzett tapasztalatoknak köszönhetően oktatásainkon keresztül olyan instrukciókat, tudást tudjunk megosztani a képzésben résztvevőkkel, mellyel a drónos kijuttatás biztonságosan és maximális hatékonysággal végezhető.

– mondta Török Gyula, az ABZ Drone Kft. ügyvezetője.

Ezen kísérletek lebonyolításához a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. biztosítja a kísérleti helyszínt és növénykultúrát.

(Fotó: ABZ Drone)

A legmodernebb technológiákat szeretnénk megmutatni hallgatóinknak, hogy naprakész tudással kerülhessenek ki a munkaerőpiacra. Évente 4-5000 hallgató végzi szakmai gyakorlatát a tangazdaságunk területein. Emellett az ABZ Drone Kft-vel történő együttműködésnek köszönhetően az országban két helyszínen, Szarvason és Keszthelyen drónpilóta képzéseket is indítunk. Európában elsők között történik ilyen kísérlet, ahol drónok segítségével végezzük mikrobiológiai termék kijuttatását. Együttműködésünk elsődleges helyszíne Gödöllőn lesz, a MATE Növénytermesztési- és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központjában, de tervezzük további területek bevonását is.

– hangsúlyozta Sziráki Bence, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A Cortevánál a fenntarthatóság nem választható, hanem kötelező irány

2023. október 17. 13:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben mutatta be legújabb megoldásait, ahol az érdeklődők a 2024-es növényvédelmi technológiák és fajtaválasztás kapcsán kaphattak értékes információkat.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.