Növényvédelem

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

Agrofórum Online

Manapság a mezőgazdaságban dolgozók nagyobb része már hallott a permeteződrónokról, sőt, többeknek talán a taposási kár elhagyása és a foltkezelés lehetősége (elsősorban ezzel a köztudatba kerülve), már „lerágott csontnak” számítanak. Ez a technológia azonban folyamatosan fejlődik, a megfelelő szakértelem mellett továbbra is bizonyítottan működik, ültetvényben ráadásul továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Növekvő növényvédelmi veszélyek

A KSH adatai alapján 2024-ben 9,7 ezer hektár körüli területen foglalkoztak üzemi szinten dióval az országban, így hivatalosan ez a harmadik legnagyobb területű gyümölcskultúra Magyarországon az alma és a meggy után.

Sajnos az is elmondható azonban, hogy a termésátlagok általánosságban csökkenő tendenciát mutatnak az elmúlt években, bár ez azok számára nem meglepő, akiknek akár csak a kertjükben található dió.

Egészséges diólomb és -termés
1. képEgészséges diólomb és -termés (Fotó: Harangozó Máté Gábor)

Ez a fogyó termésmennyiség, főleg az aszályos időszakoknak, illetve a különböző kórokozóknak és kártevőknek tulajdonítható, ahol nagy szerepet tölt be a hírhedt nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson), melyet 2012-ben jegyeztek fel először hazánkban, de azóta már szinte mindenhova eljutott.

A kártevő két dolog miatt híresült el.

1./ Elsősorban e károsító (illetve a nyüvei okozta sérülések helyén másodlagosan megjelenő betegségek) felelnek a dióhéj jellegzetes feketére rothadásáért, mely helytelen védekezés esetén nem ritkán 90%-os kárt is okozhat.

2./ Amennyire veszélyes, annyira nehéz is ellenük a védekezés. Főleg, ha már magasabb, kifejlett fákról van szó, melyek lombozatába a permetszert is alig tudjuk feljuttatni hagyományos úton.

Erre nyújtanak már 2023 óta legális megoldást a drónok, melyek precízen, sarokrészek kihagyása nélkül, felülről juttatják le a permetszert megfelelő terítéssel, egészen a fák alsó részéig. Ráadásul közben a technológia is fejlődött. Így már nem 30, hanem 50-60, nemsokára 70 literes tartállyal rendelkező drónok közül választhatunk a kijuttatáshoz. Amelyeknél 20 literes lémennyiséget alkalmazva akár 3 hektár gyümölcsöst lehet egy felszállással lekezelni.

A fúrólégy elleni védekezés összetett feladat. Érdemes megjegyezni, hogy hazánkban jelenleg 1 nemzedék fejlődik ki. A telet pedig báb alakban töltik a talaj felső rétegében. A védekezés megfelelő időpontjához elsősorban a rajzást kell nyomon követni, mely július elejétől egészen szeptemberig eltarthat.

A nyomonkövetés szerencsére sárga ragacslappal egyszerűen lehetséges. Azonban fontos megjegyezni, hogy azokat (amennyiben lehetséges) a korona felső rétegeiben is helyezzük el. Mivel a kifejlett imágók mindig itt jelennek meg először, és csak értékes napokkal később az alsóbb szinteken. Ha már itt is megjelennek a legyek, azonnal szükséges védekezni.

Az UAV-val (UAV: Unmanned Aerial Vehicle – ember nélküli légi jármű) történő védekezés esetében, a Rhagoletis nemzetségbe tartozó fajok (nyugati dióburok-fúrólégy, európai cseresznyelégy, amerikai keleti cseresznyelégy) ellen jelenleg a Mospilan 20 SG rovarölő szert használhatjuk, kiegészítve a Combi-Protec nevű rovarcsalétekkel és egy cseppnehezítővel, melyekből az előírt dózist 20 l/ha permetléhez keverve lehet kijuttatni.

Dió esetében a kezelést a tenyészidőben maximum 5 alkalommal lehet elvégezni. A kezelések között pedig legalább 7-10 napot kell hagyni. A megfelelően elvégzett drónos kezelés a dióburok-fúrólégy okozta kártételt mindössze 2-8%-ra képes redukálni. De egyéb előnye, hogy akár egy ember is elég a művelet elvégzéséhez, mely során a növényvédő szer garantáltan eljut a lombkoronától az alsóbb részekig. Míg a kezelő(k), az egész folyamat alatt biztonságos távolságban tartózkodhatnak a vegyszer kijuttatásának helyétől.

A növényvédő szer felhasználásakor nem szabad elfeledkezni a Nébih által közzétett engedélyezési okiratban szereplő egyéb feltételekről sem, miszerint a kezelést többek között legalább 200 mikronos cseppmérettel és legfeljebb 15 km/h sebességgel lehet elvégezni.

Szigorú feltételek között

Ami az engedélyezéseket illeti, minden kétséget kizáróan bele lehet bonyolódni a feltételek labirintusába. De ez a szigor sem véletlen. Egy ilyen kezelés komoly felelősséggel jár, egyáltalán nem szabad félvállról venni. Amennyire hasznos és hatékony a hozzáértők kezében, éppen annyira lehet káros is, elég csak az elsodródásra gondolni.

Ezek ellenére mégis egyértelmű, hogy erre a technológiára van igény, és vannak helyzetek, amikor egyedüli megoldást képvisel. (Például diófák megfelelő kezelése esetében, vagy szántóföldön, amikor a környezeti körülmények nem engedik meg, hogy szántóföldi permetezővel kimenjünk a táblára, pedig sürgős lenne.)

Permetezés drónnal
2. képPermetezés drónnal (Forrás: https://www.instagram.com/p/DEf3VhYPCfI/?igsh=aDZod2NoM2wwOTNs)

Egy drónos műveletet legálisan csak az erre a kijuttatási módra is engedélyezett növényvédő szerrel lehet elvégezni (ekkor is csak az előírt kiegészítő feltételek betartása mellett). 2025 februárjáig csak egy növényvédő szer, a korábban már említett acetamiprid hatóanyag-tartalmú Mospilan 20 SG volt elérhető

A közelmúltban a második növényvédő szer, a Coragen 20 SC is megkapta ezt az engedélyt, melyből látszik, hogy a kísérletek nem álltak le. Sőt, remélhetőleg csak még nagyobb motivációval fognak folytatódni.

Harangozó Máté Gábor mezőgazdasági mérnök

A cikk az Agrofórum újság 2025. áprilisi 110. Extra számában jelent meg.

KATTINTSON!

A kiemelt kép a szerző felvétele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Mikor ,,robbanhat be” a drónos permetezés Magyarországon?

2022. május 24. 15:34

Amint a hazai jogszabályi háttér, a drónpilóta-képzési feltételek rendeződnek, a drónos permetezés kétségtelenül jelentős szerepet fog betölteni a precíziós gazdálkodásban,

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Hatékonyabbá válik a kukorica molykártevők elleni védelme

2025. június 16. 11:10

A két legfontosabb kukoricakártevő ma már nemcsak termést, hanem élelmiszerbiztonságot is veszélyeztet – célzott védekezésre van szükség.

A Cortevánál a fenntarthatóság nem választható, hanem kötelező irány

2023. október 17. 13:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben mutatta be legújabb megoldásait, ahol az érdeklődők a 2024-es növényvédelmi technológiák és fajtaválasztás kapcsán kaphattak értékes információkat.