A NÉBIH által ellenőrzött, az AKG-ban is használható termékek!
Napjainkban egyre több kutatási és mérési eredmény számol be arról, hogy termőföldjeink állapota romlik. Egyre csökken a talajban élő mikrobák, baktériumok száma, vagyis a talajélet már közel sem optimális. Ez azt eredményezi, hogy a talajok biológiai egyensúlya – a benne zajló kémiai, biokémiai folyamatok finomhangolása – sérül. Kedvezőtlenné válnak a feltételek a növénytermesztés számára. Az ilyen területeken a mezőgazdasági termelés csökken és a szokottnál is hullámzóbbak lesznek a termésátlagok.
Ennek oka feltehetően összetett. Többek között az emberi és természeti bevatkozás, mely stresszként hat a talajéletre: a nem optimális talajművelési eljárás, ill. vetésforgó alkalmazása, a nem okszerű műtrágya- és vegyszerhasználat és nem utolsó sorban a klímaváltozás.
Mi lehet a megoldás?
A talajélet helyreállítása biológiai rekultivációval (baktériumok felhasználásával), aminek során célirányosan növeljük a hasznos mikroszervezetek számát (a talajerőt).
Ehhez a folyamathoz biztosítani kell a hasznos mikroszervezetek optimális működéséhez szükséges feltételeket is.
- Megfelelő talajművelés elvégzése;
- Talaj szervesanyag-tartalmának növelése;
- Talajéletre káros kemikáliák (műtrágyák, talajfertőtlenítők, gyomirtók, érésgyorsítók és egyéb kemikáliák) használatának csökkentése, helyettük környezetkímélőbb anyagok előtérbe helyezése.
A hasznos mikroszervezetek optimális működése révén valósul meg:
- a tápanyagok kedvező feltáródása,
- a levegő nitrogén megkötése,
- a kötött állapotban lévő foszfor feltárása,
- a humuszanyagok képződése,
- a mikroelemek kedvezőbb feltáródása,
- a növények ásványi anyag ellátása,
- a növénypatogén mikroorganizmusok háttérbe szorítása.
Aktív talajélet esetén a mikroorganizmusok savkiválasztása, enzimtermelése, vitamin-előállítása stb. is jelentős. Ezeknek az anyagoknak a segítségével nő a gyökerek tömege, javul azok tápanyagellátása, és ezzel együtt a növény szárazságtűrő képessége.
Mire figyeljünk a baktérium készítmények tárolásánál és felhasználásánál?
- Mindig pontosan tartsuk be a gyártó által előírt tárolási szabályokat!
- Mivel a készítményekben élő baktériumok vannak, ezért mindig figyeljünk a tárolási hőmérsékletre, kerüljük a nagy hőingadozást! Soha ne tegyük ki a tűző napra a baktérium készítményeket tartalmazó kannákat!
- Kijuttatás előtt figyeljük arra, mivel keverhető a termék. Általában baktericid, fungicid szerekkel együtt nem juttathatók ki a baktériumtrágyák. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább kérjünk tanácsot a termék forgalmazójától vagy gyártójától, a gazdaságra leginkább adaptálható megoldás érdekében.
- Mindig a javasolt vízmennyiséggel hígítva keverjük össze a készítményt közvetlenül kijuttatás előtt. Fontos, hogy a tartály tiszta legyen, ne maradjon benne vegyszermaradék!
- Felhasználás előtt jól rázzuk fel a baktériumokat tartalmazó kannákat, flakonokat!
- Kánikulában, légszáraz időben ne juttassunk ki baktérium készítményt!