„A NÉBIH által ellenőrzött, az AKG-ban is használható termékek!”
Napjainkban egyre több kutatási és mérési eredmény számol be arról, hogy termőföldjeink állapota romlik. Egyre csökken a talajban élő mikrobák, baktériumok száma, vagyis a talajélet már közel sem optimális. Ez azt eredményezi, hogy a talajok biológiai egyensúlyát a benne zajló kémiai, biokémiai folyamatok finomhangolása sérül. Ezáltal bizonyítottan romlik a talaj tápanyagszolgáltató és termőképessége. Kedvezőtlenné válnak a feltételek a növénytermesztés számára. Az ilyen területeken a mezőgazdasági termelés teljesítménye csökken és a szokottnál is hullámzóbbak lesznek a termésátlagok.
A talajmikrobiológiai kutatásokkal foglalkozó biotechnológusok, mikrobiológusok már több évtizede azokon a megoldásokon dolgoznak, amelyekkel felére-harmadára csökkenthetők nemcsak a nitrogén, hanem a foszfor és kálium alapú műtrágyák használata. Ezek a kutatások 25-30 éve ismertek mint biológiai talajerő pótló módszerek, mind Amerikában (USA), mind Európában, elsősorban kísérleti eljárásként. Ugyanakkor az utóbbi tíz-tizenöt évben ezek a készítmények átlépték a kísérleti parcellák határait és engedélyezett termékekként rohamosan terjednek a mezőgazdasági termesztés szinte minden területén, a szántóföldi és kertészeti művelésben egyaránt.
A talajoltó baktériumokat jótékony hatásuk jellege szerint az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:
- nitrogénkötők, melyek képesek a légkörből megkötni a nitrogént és ezzel táplálni a növényt;
- az ásványi anyagokat oldatba vivő foszfát- és szilikátoldó talajbaktériumok, az előbbiek elsősorban a talaj oldhatatlan foszfátjait vízben oldhatóvá alakítják, így növelik a növények által felvehető foszfátok mennyiségét, míg az utóbbiak a kálium oldásával jelentősen segítik a növények káliumfelvételét;
- fitostimulátorok, melyek növényi hormonszerű anyagokat termelnek és választanak ki, ezáltal közvetlenül serkentik a növény növekedését.
E baktériumok kinyerésének, szelektálásának, illetve belőlük megfelelő növényi növekedésserkentő, nitrogénkötő, foszfát- és kálium-mobilizáló hatású „talajoltóanyagok” előállításának már több évtizednyi múltja van Magyarországon, és több százezer hektáron alkalmazzák ezeket a mikrobiológiai oltóanyagokat. A főbb gabonaféléken, valamint zöldségféléken végzett kísérletek bizonysága alapján egyes talajbaktérium termékekkel történő kezelés kevesebb nitrogén-, foszfor- és káliumműtrágya-felhasználás mellett átlagosan 10-15% termésnövekményt eredményezhet optimális körülmények között.
Összefoglalva: talajaink termőképességének megőrzésében és a terméshozamok növelésében, kiegyenlítettségében fontos szerepet játszik – a kizárólag okszerű műtrágyázás mellett – a növényi maradványok visszaforgatása (tápanyag-utánpótlás), a helyes vetésforgó (pillangósvirágú növények) alkalmazása és a fenntarthatóságot biztosító baktériumos talajoltó készítmények használata. A növénytermesztés fontos célkitűzése, hogy az egészséges talajból, egészséges növényt neveljen, ezáltal is szolgálva az ember egészségét.
(Forrás: Dr. Kutasi József: A kimerülő mezőgazdasági talajok művelési technológiáját megújító talajerőpótló gazdálkodás, mint fenntartható növénytermesztési módszer, 2016)