Amint engedi a talaj, vethető lesz a borsó. A termesztők egyre gyakorlottabban választják ki a számukra leginkább megfelelő fajtát. A termés mennyiségét és minőségét azonban a talajhoz alkalmazkodó fajták mellett valami más is meghatározza…
A hazai borsótermesztés 30-35 ezer hektáron folyik. A gazdák étkezési célra és állati takarmányozásra hasznosítható borsófajták közül választhatnak a talajadottságoknak és éghajlati sajátosságoknak megfelelően. A növény fokozódó népszerűségét sokoldalúsága mellett a 2015-től életbe lépett zöldítési program is segíti. A termés mennyiségét és minőségét – a fajták mellett – azonban valami más is meghatározza: a talaj, a talajélet.
A talajélet fokozásával, gazdagításával még a kisebb termékenységű, szélsőségesebb talajokon is terméstöbblet érhető el. Ennek megvalósítását tűzte ki a mindössze néhány éve működő, és máris nagyon sikeres Terragro Kft., együttműködve a BioFil és Saniplant kutató-fejlesztő cégekkel. Az általuk fejlesztett BIOFIL talajoltó baktériumkészítmények a hosszútávú, fenntartható, nagyobb termésbiztonságot adó növénytermesztést teszik lehetővé. A különféle kémhatású talajokra specializált készítmények mellett (BIOFIL Normál, Savanyú, Lúgos) az egyes növénykultúrák (borsó, szója) fejlődését elősegítő talajoltó baktériumkészítmények (BIOFIL Borsó, Szója) is megtalálhatók a termékpalettájukon.
A szójára és a borsóra kifejlesztett, a bio- és ökogazdálkodásban is engedélyezett növényspecifikus termékeket a talajspecifikus oltóanyagokkal együtt alkalmazva (talajtípusnak megfelelően) nagyobb termésbiztonságot, az átlagosnál magasabb (akár 20-25 %-kal több) terméshozamot, valamint jobb termésminőséget és beltartalmi értéket várhatunk. A Terragro Kereskedelmi Kft. BIOFIL Borsó és Szója talajoltó terméke a tavalyi AGROmashEXPO Hazai Termékfejlesztési Különdíjat is kapott. A sikerekről, újdonságokról Dr. Pénzes Éva ügyvezető igazgató beszélt.
BIOFIL Borsó
„A borsó a legújabb innovációnk, és már most nagyon büszkén mondhatom, hogy a mögöttünk lévő két szezon tapasztalata az mutatja, hogy ahol az oltóanyagunkat kihelyezték, mindenhol termésnövekedést eredményezett. A technológiánk szerint – a borsó vetése előtt, talajelőkészítéskor alkalmazva – a talaj kémhatásának megfelelően megválasztott talajspecifikus készítményből 1 liter, a növényspecifikus oltóanyagból pedig 4-5 dl használatával érhető el a hektáronkénti jó eredmény.”
A BIOFIL Borsó talajoltó készítmény egy olyan, úgynevezett borsó szimbionta Rhizobium leguminosarum baktériumtörzset tartalmaz, mely a pillangósvirágúak közül kifejezetten a borsón – valamint a rokon lednek- és bükköny-féléken, lencsén, lóbabon – képes igen hatékony gümőképzésre, és erőteljes nitrogénkötésre. Így a növény egészségesen fejlődik, jó minőségű, bő termést ad, ellenállóbbá válik a betegségekkel szemben. A BIOFIL Savanyú vagy Normál készítmény pedig segíti a gümők kialakulására alkalmas oldalgyökerek fejlődését, fokozza a gümőkben folyó nitrogénkötést, valamint a gümők beindulásáig nitrogénnel táplálja a növényt.
„Érdekes, hogy a borsónál nem figyelünk annyira a gümőzésre, mint a szójánál. Ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy akkor fejlődik egyenletesen a növény, amikor a gümőzés nagyon jó, és nem akkor, amikor a nitrogén műtrágyázás hatására hirtelen megnyúlik, és szárszilárdsága elégtelenné válik. Mivel a gümők révén a nitrogéntáplálás mindig a növény szükségleteihez igazodik, nincs hirtelen túladagolás, mint például a műtrágyázásnál. A növény harmonikusan tud fejlődni, és ennek eredményeként az átlagostól eltérő évben is bő termést eredményez”.
A BIOFIL talaj pH specifikus készítményekre vonatkozóan Dr. Pénzes Éva arról is beszámolt, hogy ezek bár csak 3 éve vannak a piacon, már ezalatt is egyértelmű volt a pozitív hatásuk a talaj állapotát, szerkezetét, vízháztartását tekintve, és nem utolsó sorban a terméseredmény növekedést illetően.
A 2013-ban magyar tulajdonosokkal alakult Terragro Kereskedelmi Kft. termékpalettáját az utóbbi 6-8 év tudományos kutatómunkájának eredményeként létrejött talaj- és növényspecifikus BIOFIL termékcsalád adja. A BIOFIL családot kifejlesztő kutatók innovációs munkáját az ELTE Mikrobiológiai Tanszékével, a Corvinus Egyetemmel, a Budapesti Műszaki Egyetemmel, a Szegedi, Debreceni és Pécsi Tudományegyetemekkel, a Gödöllői Szent István Egyetemmel, valamint a Delhi (India) egyetemmel tartott szakmai együttműködés segítette.
„Kutatóink nap mint nap azon fáradoznak, hogy új innovációikkal és kutatási eredményeikkel támogassák a fenntartható növénytermesztést. Minden évben valami különlegesen érdekes vizsgálati eredményt is közreadnak. 2016-ban például egy olyan kísérletsorozatot végeztek, amelyben egy általuk nemesített, savanyú talaj pH-t kedvelő (Azosprillum brasilense) baktériumtörzs szaporodását hasonlították össze savanyú talajban egy semleges talajból származó A. brasilense törzzsel. A vizsgálat egyértelműsítette, hogy a savanyú talajt tűrő törzs képes volt fölszaporodni, tartósan megtelepedni, még több hónap elteltével is nagy élőcsíra-számot tartva. Ezzel ellentétben a semleges talajt kedvelő törzs a savanyú talajban gyorsan pusztult, és viszonylag rövid idő után már nem volt kimutatható.
,Ugyanolyan baktériumfajtát teszteltünk savanyú talajban, és nagyon egyértelmű volt, hogy a savtűrő baktérium szépen szaporodott, és még több nap elteltével is kimutatható volt, míg a semleges talajt kedvelő a savanyú talajban egy idő után elpusztult és a kimutatása sem volt lehetséges. Emellett idén több helyen kipróbáltuk az AlgaSanBa termésnövelő mikrobiológiai készítmény és a BIOFIL talajoltó együttes hatását, nagyon pozitív eredménnyel.”
AlgaSanBa
Az AlgaSanBa növénykondícionáló, korszerű mikrobiológiai termésnövelő készítmény, amely összetételének köszönhetően a modern talajkímélő növénytermesztési rendszerekhez és a permetezési technológiához is egyaránt jól illeszthető. Újszerűségét az élő zöldalgák (Chlorophyta törzs két tagja: Chlorella vulgaris és Chlamydomonas reinhardtii) mellett meglévő hasznos baktréiumtörzsek (Azotobacter vinelandii, Azotobacter chroococcum, Pseudomonas fluorescens) jelenléte adja, hatékonyságát pedig a növények igényeinek megfelelő, könnyen felvehető aminosav és mikroelem tartalma fokozza. A növényi hormonok levélzeten és gyökérzeten keresztül is hatnak, a készítmény a megengedett növényvédő szerekkel keverhető és egy menetben kijuttatható.
„Az idei AGROmashEXPO alatt szaktanácsadó kollégáink tájékoztatták az érdeklődőket a standunkon. Nekem is alkalmam volt több gazdával beszélgetni. Ezek a kapcsolatfelvételek és szakmai beszélgetések a közeledő szezon idején is folytatódnak, de már nem a standon, hanem a gazdaságokban, reményeink szerint egyre bővítve a BIOFIL talajoltót használók táborát.”
(Csomós Éva – Agrofórum Online; Fotók: Gribek Tímea)