35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Talajélet

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

Agrofórum Online

Idén ismét megrendezték a talaj-növényegészség összefüggést hangsúlyozó „IX. Pest és Nógrád megyei Szakmai nap a Tápanyag gazdálkodásról” című szemináriumot Pásztón. A rendezvényen a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Nógrád vármegyében ez volt a kilencedik tápanyag-gazdálkodási rendezvény. Annak idején az egész sorozatot annak érdekében indították, hogy a növényvédelmi szakemberek a tápanyag-gazdálkodás területén is megfelelő ismereteket szerezhessenek. Pontosabban bővíthessék, frissíthessék a már meglévő tudásanyagot.

A talaj a legfontosabb… enélkül minden mezőgazdasági tevékenység kivitelezhetetlen. Régen hazánkban is jóval intenzívebb volt az állattenyésztés, de mára a beszűkült tevékenység sajnos magával hozza a talajok szervestrágyázásának hiányát is. Egyik legnagyobb hiányterület a növényélettan, a növényi fejlődés megfelelő ismerete. Ez egy olyan, a szemnek többnyire láthatatlan terület, amely fokozott tudásbővítést igényel. Az őszi búza esetében gyakorta, mire oda jut a gazdákodó, hogy cselekedjen, addigra a terméselemek zöme már kialakult…

A szakmai előadásokkal fűszerezett program a termelői illetve tagsági igényeknek megfelelően kerül kialakításra, és a visszajelzések jók. A már említettek szerint a talajos tematika, növényélettanos témakörök, talajbiológia mindig terítéken van, és lesz is. A szervezők a ProFeed Kft., valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara voltak.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

7 növény, amelyek új életet lehelnek a talajba

2025. június 29. 11:10

A kert talajának állapota kulcs a sikerhez. Ezek a növények szépek és észrevétlenül javítják a talaj szerkezetét és termőképességét is.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Téltemető: Minden amit tudni kell róla

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!