A háztartásokban hatalmas mennyiségű szerves hulladék keletkezik, mely többnyire a kommunális hulladéklerakókban végzi, miközben kutatások bizonyítják, hogy az összes élelmiszerhulladék csaknem fele komposztálásra alkalmas lenne. A komposztálás egyik módja a gilisztakomposztálás, vagy más néven vermikomposztálás.
A komposztálási technológiák közé tartozik a gilisztakomposztálás, vagy vermikomposztálás is, melyről készült videónkat cikkünk alján tekintheted meg.
A gilisztakomposztálás röviden
A gilisztakomposzt nem más, mint a speciális, komposztálásra alkalmas gilisztafajok által átalakított, magas tápanyag-tartalmú, érett, barna színű, morzsalékos, szagtalan, földszerű anyag, mely kiváló talajjavító hatásairól ismert. Szinte bármilyen zöld-, és konyhai, növényi eredetű hulladék átalakítására lehetőségünk nyílik, hála a gilisztáknak, és a végtermék rendkívül hasznos: növényeink és talajaink számára aranyat ér.
Áldásos tulajdonságai dacára azonban sem a giliszták nem örvendenek túl nagy népszerűségnek, és maga a giliszta-, vagy vermikomposzt sem a legközkedveltebb tápanyag-utánpótló, talajjavító anyag, bár egyre többen látják be kedvező hatását.
A gilisztakomposztálás, mondhatni hazai atyjával, Pásztor Józseffel utaztunk el a technológia világába, amely tulajdonképpen mindannyiunk számára nyitott lehet – kül és beltéren egyaránt.
József mosonmagyaróvári kísérleti telepén jártunk, és megnéztük, hogy mit is esznek valójában a giliszták…és mi a végtermék. A szervesanyag-kupacokon, vagyis prizmákon, a helykihasználás, illetve az állomány hűtése céljából cukkini és tökfélék teremnek, hatalmas termésmennyiségben, és növényvédő szerektől mentesen. A körforgásos gazdálkodás szellemében, nincs szükség másra, csak megfelelően aprított zöldhulladékra, nedvességre, valamint a komposztálás végzésére alkalmas gilisztafajokra.
Mely gilisztafajok alkalmasak komposztálásra?
Ne kezdjük gyűjteni a közönséges földigilisztákat eső idején: a világon létező több mint 6000 gilisztafaj közül körülbelül nyolc-tíz faj alkalmas vermikomposztálásra. A Kárpát-medencében élő, megközelítőleg 100 faj közül Magyarország területén mintegy 60 fajt azonosítottak. Ezek közül három kizárólag hazánkban fordul elő. Hazai berkekben a trágyagiliszta, a vöröslő giliszta, valamint a horgászgiliszta jöhetnek szóba, mint komposztálásra alkalmas fajok.
Források:
https://siposgazda.hu/cimke/vermikomposzt
https://mttmuzeum.blog.hu/2020/04/03/kis_kukacologia