Talajélet

Giliszta a komposztálás szolgálatában

Agrofórum Online

A háztartásokban hatalmas mennyiségű szerves hulladék keletkezik, mely többnyire a kommunális hulladéklerakókban végzi, miközben kutatások bizonyítják, hogy az összes élelmiszerhulladék csaknem fele komposztálásra alkalmas lenne. A komposztálás egyik módja a gilisztakomposztálás, vagy más néven vermikomposztálás.

A komposztálási technológiák közé tartozik a gilisztakomposztálás, vagy vermikomposztálás is, melyről készült videónkat cikkünk alján tekintheted meg.

A gilisztakomposztálás röviden

A gilisztakomposzt nem más, mint a speciális, komposztálásra alkalmas gilisztafajok által átalakított, magas tápanyag-tartalmú, érett, barna színű, morzsalékos, szagtalan, földszerű anyag, mely kiváló talajjavító hatásairól ismert. Szinte bármilyen zöld-, és konyhai, növényi eredetű hulladék átalakítására lehetőségünk nyílik, hála a gilisztáknak, és a végtermék rendkívül hasznos: növényeink és talajaink számára aranyat ér.

A végtermék: érett, barna színű, morzsalékos, szagtalan, földszerű anyag
A végtermék: érett, barna színű, morzsalékos, szagtalan, földszerű anyag (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Áldásos tulajdonságai dacára azonban sem a giliszták nem örvendenek túl nagy népszerűségnek, és maga a giliszta-, vagy vermikomposzt sem a legközkedveltebb tápanyag-utánpótló, talajjavító anyag, bár egyre többen látják be kedvező hatását.

A gilisztakomposztálás, mondhatni hazai atyjával, Pásztor Józseffel utaztunk el a technológia világába, amely tulajdonképpen mindannyiunk számára nyitott lehet – kül és beltéren egyaránt.

József mosonmagyaróvári kísérleti telepén jártunk, és megnéztük, hogy mit is esznek valójában a giliszták…és mi a végtermék. A szervesanyag-kupacokon, vagyis prizmákon, a helykihasználás, illetve az állomány hűtése céljából cukkini és tökfélék teremnek, hatalmas termésmennyiségben, és növényvédő szerektől mentesen. A körforgásos gazdálkodás szellemében, nincs szükség másra, csak megfelelően aprított zöldhulladékra, nedvességre, valamint a komposztálás végzésére alkalmas gilisztafajokra.

A szerves anyag hűtése céljából cukkini és tökfélék teremnek, hatalmas termésmennyiségben, és növényvédő szerektől mentesen
A szerves anyag hűtése céljából cukkini és tökfélék teremnek, hatalmas termésmennyiségben, és növényvédő szerektől mentesen (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Mely gilisztafajok alkalmasak komposztálásra?

Ne kezdjük gyűjteni a közönséges földigilisztákat eső idején: a világon létező több mint 6000 gilisztafaj közül körülbelül nyolc-tíz faj alkalmas vermikomposztálásra. A Kárpát-medencében élő, megközelítőleg 100 faj közül Magyarország területén mintegy 60 fajt azonosítottak. Ezek közül három kizárólag hazánkban fordul elő. Hazai berkekben a trágyagiliszta, a vöröslő giliszta, valamint a horgászgiliszta jöhetnek szóba, mint komposztálásra alkalmas fajok.

Források:

https://siposgazda.hu/cimke/vermikomposzt

https://mttmuzeum.blog.hu/2020/04/03/kis_kukacologia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Komposztálás beltérben – hogyan csináljuk?

2023. szeptember 25. 07:10

Kis túlzással, már a csapból is az folyik, hogy a kerttulajdonosoknak célszerű komposztálniuk. Más kérdés az, hogy ennek ellenére mennyien vannak azok, akiknél pl. a nyírást követően a fű a kukában landol, némi aprógally kíséretében. Most azonban ne velük foglalkozzunk, hanem azokkal, akik nem rendelkeznek udvarral, kerttel, de szeretnék csökkenteni ilyen módon is a hulladéktermelésüket.

Hogyan segíthetem elő a növényi hulladék gyorsabb lebomlását?

2023. november 6. 04:36

Veteményeskertem felszámolása során rengeteg növényi hulladék keletkezett, melyet a komposztra helyeztem. Hogyan segíthetném elő ezek gyorsabb lebomlását?

Ássunk vagy sem: tapasztalatok - 2. rész

2022. szeptember 19. 05:37

Az elmúlt 8 év alatt igen sok saját tapasztalatot szedtem össze, és gazdatársakkal is sokat kísérletezünk a no-till témában, így nem is csoda, hogy van bőven valódi tapasztalat benne. Most ezt szeretném megosztani.