Állattenyésztés

Íme, a példa: sikeres üzlet lehet a földigiliszta-tenyésztés

Agrofórum Online

Az emberek évszázadok óta tenyésztenek földigilisztákat a talaj javításához, szerves anyagok lebontásához vagy komposzt előállítása érdekében. Egy osztrák gazdálkodó ebből jól futó vállalkozást csinált, amely a kutatók figyelmét is felhívta magára.

Alfred Grand az alsó-ausztriai Tullnban él, és már a középiskola, tehát évtizedek óta foglalkozik földgilisztákkal. A legtöbb tudásra azonban tapasztalat útján tett szert, ő maga úgy mondja, hogy a giliszták, és nem az egyetem képezte. Idővel nemcsak az ő kutatás iránti elkötelezettsége nőtt meg, hanem a tudósok is egyre inkább felfigyeltek a gazdaságára. Ez késztette arra, hogy még abban az évben áttérjen a biotermesztésre.

Gilisztakomposzt két lépcsőben

Grand két lépcsőben állít elő földigiliszta-komposztot. Először is egy komposztálótérben forró komposztálást végeznek. (A termofil komposzt készítése során a hőmérséklet eléri a 65 °C-ot, vagy akár meg is haladja. Ez biztosítja, hogy a gyommagvak, a növényi és emberi kórokozók elpusztuljanak vagy deaktiválódjanak.)

A következő lépésben az anyagot a földigilisztáknak adagolják. Ez egy csarnokban, egy hosszú fóliaalagútban történik, ahol folyamatos a „munka”. A felszínre újabb és újabb réteg komposztot terítenek. A fóliaalagút valójában két darab, 1 méter magas acéllábakon álló, közel 40 méter hosszú vályú, amelyekben a komposzt és a több millió giliszta található.

Az állatok igényeinek biztosítása a termelés alapja

A gazda feladata, hogy fenntartsa a megfelelő környezeti feltételeket a giliszták számára, és jól érezzék magukat. Ez elegendő táplálékot, nedvességet, oxigént jelent – gyakorlatilag mindent, amire a gilisztáknak szükségük van. Mint minden területen az állattenyésztésben, minél jobban érzik magukat, annál termelékenyebbek az állatok, és annál jobban szaporodnak.

A legtöbb gilisztafaj a felső humuszrétegekben szeret élni. Ezt a tulajdonságukat használják ki azzal, hogy a felszínre terítik a mulcsréteget táplálék formájában. A giliszták mindig a friss anyagban táplálkoznak. Ez lehetővé teszi, hogy egy megfelelő eszközzel rendszeresen vékony rétegeket távolítsanak el a kész komposztból. Az egész rendszer felülről lefelé működik.

A „betakarítás” télen-nyáron folyamatos. A kész anyagot 3 mm-esre szitálják, és szerves trágyaként, tőzegmentes termesztőközegként, talajadalékként vagy komposztkivonatként forgalmazzák. A termékeket már a nagy kiskereskedelmi láncok árusítják. A földigilisztákra is nagy a kereslet. Többnyire nagyobb méretű gilisztákat értékesítenek, mivel ezeket könnyebb tenyészteni és forgalmazni, de általában nem őshonosak Közép-Európában.

A különleges mikrobiom a kutatókat is érdekli

A kutatás is fontos Alfred Grand számára. Nagyon érdekli a vetőmagok folyékony, tápanyagokban és micéliumban gazdag földigiliszta-humusszal történő csávázása. A csávázással ugyanis a mikroorganizmusok pontosan oda kerülnek, ahol a legnagyobb hatást fejtik ki. A gyökereken tenyésznek tovább, ezáltal a talaj élővilága változatosabbá, a növények pedig egészségesebbé válnak.

A forró korhasztásos komposztban kevés mikroba marad életben. Viszont amikor a földigiliszták feldolgozzák, a komposzt az ő mikrobiomjukkal gazdagodik. Egy kutatási projektben ezt a mikrobiomot izolálnák a földigiliszta-humuszból, és juttatnák a vetőmagra. A terméket pedig akár önmagában, akár már a csávázott vetőmaggal lehetne forgalmazni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Hogyan lesz a baromfitrágyából tápanyagforrás?

2024. október 30. 15:10

A baromfitrágya komposztként történő használata csodát tesz a kertben. De hogyan hasznosítsuk újra, hogyan lesz belőle tápanyag?

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Télen is van feladatunk a komposzttal?

2023. január 30. 04:39

Érdemes-e foglalkozni a téli hónapokban is a komposzttal, kell-e ilyenkor is lazítani? Dolgozik a komposzt télen is?

Együttműködési megállapodást kötött a Szent István Egyetem és az FKF Nonprofit Zrt.

2019. június 19. 14:48

A jelen megállapodás fokozhatja az Egyetem különböző szintű képzési és kutatóhálózati tevékenységének hatékonyságát.